MetropoliaGłosuje – Sopot nagrodzony za najwyższą frekwencję

Fot. materiały prasowe

W porcie jachtowym w Krynicy Morskiej gminy Obszaru Metropolitalnego Gdańsk-Gdynia-Sopot podsumowały dziś akcję #MetropoliaGłosuje. 30 tys. zł dla samorządów z największą frekwencją w wyborach prezydenckich trafiło do Sopotu, Władysławowa i Krynicy Morskiej. Frekwencja w całej metropolii wyniosła rekordowe 67,24%. 

W spotkaniu udział wzięli: Aleksandra Dulkiewicz, prezes Rady OMGGS i prezydent Gdańska, Jacek Karnowski, wiceprezes Rady OMGGS i prezydent Sopotu, Michał Glaser, prezes Zarządu OMGGS, Maciej Rusek, członek Zarządu OMGGS, Krzysztof Swat, burmistrz Krynicy Morskiej, Roman Kużel, burmistrz Władysławowa, Krzysztof Krzemiński, burmistrz Redy, Wojciech Kankowski, burmistrz Żukowa, Janusz Wróbel, burmistrz Pruszcza Gdańskiego, Marcin Majek, wójt Kosakowa, Mieczysław Gołuński, burmistrz Kartuz, Sylwia Biankowska, zastępca burmistrza Kartuz, Bogusława Engelbrecht, wójt Linii, Żanna Stępińska, kierownik Zespołu ds. Promocji, Turystyki i Kultury w Helu. 

W rywalizacji #MetropoliaGłosuje brało udział 48 miast i gmin OMGGS. Bitwa o głosy rozgrywała się w trzech kategoriach: gminy do 10 tys. mieszkańców, gminy od 10 do 30 tys. mieszkańców oraz gminy powyżej 30 tys. mieszkańców. Zwycięzcy każdej kategorii otrzymali 30 tys. zł i sami zdecydują na co wydać pieniądze. 

W kategorii gmin do 10 tysięcy mieszkańców zwyciężyła Krynica Morska z końcową frekwencją 86,07%, o włos wyprzedzając lidera z I tury – Jastarnię, gdzie średnia frekwencja wyniosła 85,83%. Liderem w gminach od 10 do 30 tys. mieszkańców zostało Władysławowo (81,12%) wyprzedzając dzielnie walczącą gminę Kosakowo (77,74%). 

Wśród gmin powyżej 30 tysięcy mieszkańców ostatecznie wygrał Sopot (75,95%), wyprzedzając Gdynię (73,59%) i Gdańsk (73,22%). Każdy ze zwycięzców wygrywa 30 tysięcy złotych.

– Akcję oceniam bardzo dobrze szczególnie, że ją wygraliśmy. To jest też integracja mieszkańców metropolii, aby pokazać czym jest metropolia, że jesteśmy jedną rodziną i pracujemy razem dla tego samorządu trochę większego niż tego swojego miejskiego. Tak jak razem wykonujemy choćby rower Mevo, razem kupujemy energię, żeby była tańsza czy razem robimy inwestycje terytorialne - to wszystko by razem budować jedność samorządowców, którzy tworzą samorządowa rodzinę, a wszyscy mieszkańcy naszych gmin są samorządowcami. Mieszkańcy Sopotu głosują coraz liczniej. Są społeczeństwem bardzo obywatelskim także świetnie głosują w budżecie obywatelskim. Pieniądze wykorzystany, aby zrobić wiele pikników wspólnie z mieszkańcami – mówi Jacek Karnowski, prezydent Sopotu. 

Średnia frekwencja z obu tur wyborów prezydenckich w całej metropolii wyniosła 67,24%.

 – To co jest najważniejsze, to w tegorocznych wyborach zaangażowało się bardzo wiele gmin i to w różny sposób. I to jest chyba najpiękniejsze, że możemy się cudownie różnić mając jeden cel. Tym celem jest wzrost świadomości naszych obywatelek i obywateli co do wagi karty wyborczej. Wagi jej magicznej mocy która przyczynia się do zmieniania świata. Niezależnie od tego czy ktoś jest z wyniku zadowolony czy nie to ja jestem bardzo bardzo szczęśliwa że na obszarze naszej metropolii przekroczyliśmy mocno 70% i to jest coś bardzo ważnego zwłaszcza jak się spojrzy na dane historyczne – mówi Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska i prezes Rady OMGGS. 

Ochrona danych osobowych

Zgodnie z art. 13 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27.04.2016 r. informuję, iż Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Gmina Miasta Sopotu z siedzibą przy ul. Tadeusza Kościuszki 25/27, 81-704 Sopot, reprezentowana przez: Prezydenta Miasta Sopotu.
Czytaj dalej...