Kolory przemian. Malarstwo polskie z kolekcji Krzysztofa Musiała

Obraz przedstawiający nagą kobietę zasłaniającą się ręcznikiem.
Tymon Niesiołowski, Akt-1931 (olej na płótnie). Fot. archwium Krzysztofa Musiała

Kolekcja Krzysztofa Musiała to bez wątpienia jeden z najcenniejszych i najbardziej różnorodnych polskich zbiorów prywatnych. Wernisaż wystawy już 14 sierpnia w Państwowej Galerii sztuki w Sopocie.

Imponująca lista nazwisk i dzieł polskiej sztuki XIX, XX i XXI wieku robi wielkie wrażenie. Na wystawie zobaczymy prace Michałowskiego, Matejki, Gersona, Wyczółkowskiego, Fałata, Ślewińskiego, Stanisławskiego, Boznańskiej, Wyspiańskiego, Weissa, Makowski, Malczewski, Zak, Strzemiński, Stażewski, Czapski, Cybis, Nacht-Samborski, Potworowskiego, Brzozowskiego, Fangora, Wróblewskiego, Nowosielskiego, Lebensteina i wielu innych. Wernisaż odbędzie się 14 sierpnia o godz. 19.30. Wystawę będzie można oglądać od 15 sierpnia do 22 listopada.

Kolory przemian to 170 obiektów, reprezentujących twórczość wielu sztandarowych artystów z tej kolekcji, choć nie wszystkich. Aby pokazać indywidualny gust kolekcjonera, na prezentowanej w PGS wystawie z rozmysłem zachowano większe zespoły dzieł poszczególnych artystów, jak choćby Boznańskiej, Fangora czy Wróblewskiego. Przygotowując tę ekspozycję, kurator poszukiwał artystycznych wątków, które z jednej strony są trwałe i powracają w wielu pracach różnych artystów, z drugiej ukazują bogactwo możliwych rozwiązań, stylistyk oraz emocji towarzyszących powstawaniu autoportretów, martwych natur czy kompozycji figuralnych.

Przyszłego kolekcjonera we wczesnym etapie dorosłego życia bardziej chyba pociągała muzyka niż sztuki wizualne. Jak wspomina, pierwszą pracą, którą kupił na początku lat 80. była akwarela Nikifora. Ale apetyt, jak wiemy, rośnie w miarę jedzenia. Publiczność po raz kolejny będzie mogła skorzystać z otwartości Krzysztofa Musiała i jego chęci dzielenia się swoimi zbiorami z miłośnikami sztuki, co niewątpliwie jest wielką cnotą tego jednego z najważniejszych współczesnych polskich kolekcjonerów. Kuratorem wystawy jest Bogusław Deptuła. W sobotę i niedzielę, 15 i 16 sierpnia będzie można zobaczyć wystawę z komentarzem kuratora. Początek oprowadzania o godz. 12.30. Obowiązują bilety wstepu do galerii i limit zwiedzających - do 30 osób. Więcej informacji na stronie Państwowa Galeria Sztuki.

Ochrona danych osobowych

Zgodnie z art. 13 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27.04.2016 r. informuję, iż Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Gmina Miasta Sopotu z siedzibą przy ul. Tadeusza Kościuszki 25/27, 81-704 Sopot, reprezentowana przez: Prezydenta Miasta Sopotu.
Czytaj dalej...