Weekendowe kontrole plaży, klubów, lokali gastronomicznych

Kobieta i dwóch mężczyzn stiją przed budynkiem, za nimi auta Straży Miejskiej
Izabela Heidrich, rzecznik prasowa, Jacek Karnowski, prezydent Sopotu i Tomasz Dusza, komendant Straży Miejskiej w Sopocie. Fot. Fotobank.PL/UMS

To był nie tylko gorący, ale również pracowity weekend w Sopocie. Funkcjonariusze m.in. Straży Miejskiej podczas ostatnich trzech dni i nocy przeprowadzili kontrole przestrzegania wytycznych sanitarnych dotyczących COVID-19, m.in., na plaży, w lokalach gastronomicznych oraz klubach.

– Wszystkich zapraszamy do Sopotu, ale prosimy, by nasi goście zachowywali się zgodnie z obowiązującym prawem, w zgodzie z normami, które chcemy wprowadzić w Sopocie – kulturalnego i zdrowego wypoczynku – mówi Jacek Karnowski, prezydent Sopotu. – W ten weekend funkcjonariusze Straży Miejskiej prócz zwykłych, codziennych obowiązków związanych z utrzymaniem porządku, kontrolą prawidłowego parkowania, wspólnie z policją i sanepidem sprawdzili, jak ludzie zachowują się wobec przepisów pandemicznych. Szczególnie dotyczyło to miejsc, gdzie ludzie się grupują: wieczorami na plaży, w klubach oraz dyskotekach – które mimo zakazu funkcjonują. Apelujemy do wszystkich, żeby oczywiście korzystali z plaży, terenów zielonych czy z ulic, ale zachowywali dystans społeczny, nie spożywali alkoholu w miejscach niedozwolonych i by nie korzystali z klubów nocnych, które mogą być miejscami zakażeń. Do turystów apelujemy o rozsądek ze względu na ich zdrowie, ale również z uwagi na zdrowie mieszkańców Sopotu – dodaje prezydent Karnowski.  

Statystyki za ubiegły weekend są porażające:

  • legitymowano – 205 osób
  • pouczenia – 44
  • nałożonych zostało 167 mandatów na kwotę 14 800 zł, w tym:

- 58 drogowych

- 109 porządkowych, w tym 43 zw. z COVID-19

  • blokady – 63
  • dyspozycja odholowania pojazdu – 4
  • kontrole placówek (sklepy, bary restauracje) z uwagi na COVID-19 – 81
  • kontrola miejsc zagrożonych – 472

 

WOPR

  • poszukiwania 4 dzieci, które zgubiły się na plaży
  • w poniedziałek podczas porannego wspólnego patrolu WOPR i SM grupa 7 osób została wyproszona z plaży – pili alkohol (udali się na plażę prosto z pociągu). Od początku lipca kontrole połączonych służb WOPR i SM na plaży odbywają się codziennie.

– To był kolejny bardzo pracowity weekend dla funkcjonariuszy Straży Miejskiej.  Nałożyliśmy 167 mandatów, z czego aż 43 za niestosowanie się do przepisów Covid – mówi Tomasz Dusza, komendant Straży Miejskiej w Sopocie. – Skontrolowaliśmy 81 placówek: barów, restauracji i sklepów, niestety nie wszyscy przedsiębiorcy dostosowują się do przepisów. Skończyliśmy już pouczanie, teraz będziemy nakładali mandaty. Będziemy nadal przeprowadzali podobne kontrole, nie tylko w weekendy, również w pozostałe dni tygodnia. Zwracamy uwagę na nieprawidłowe parkowanie – tych zgłoszeń od mieszkańców jest najwięcej. Za wykroczenia te będziemy bezwzględnie karać mandatami – zapowiada komendant Dusza.  

Komunikat Komendy Miejskiej Policji w Sopocie:

Od piątku do niedzieli (7-9 sierpnia 2020 r.) policjanci z Komendy Miejskiej Policji w Sopocie wspólnie z funkcjonariuszami z Oddziału Prewencji Policji w Gdańsku, strażnikami miejskimi i pracownikami sanepidu prowadzili na ulicach kurortu kolejne już wzmożone działania, których celem było ograniczenie tej negatywnej i niezgodnej z przepisami tendencji. Pod lupę zostały wzięte zwłaszcza kluby i lokale nocne, rejon pasa nadmorskiego oraz deptaki. W trakcie działań policjanci przeprowadzili 239 interwencji i ukarali mandatami 97 osób za różne wykroczenia. Podczas 3-dniowej akcji funkcjonariusze zwrócili uwagę ponad 250 osobom naruszającym przepisy sanitarne, ukarali mandatami 17 osób za łamanie wprowadzonych obostrzeń, a kolejne 33 osoby pouczyli. W trakcie działań funkcjonariusze skontrolowali również 48 pojazdów komunikacji zbiorowej.

W trosce o bezpieczeństwo szczególny nacisk podczas działań położono na kwestię bezpieczeństwa w klubach i lokalach nocnych znajdujących się w centrum Sopotu. W piątkową noc sopoccy funkcjonariusze wspólnie z pracownikami sanepidu skontrolowali lokale znajdujące się przy ul. Bohaterów Monte Cassino. W dwóch klubach stwierdzono uchybienia i pracownicy sanepidu nałożyli mandaty. W jednym z lokali policjanci potwierdzili również, że jest prowadzona dyskoteka i w związku z rażącym naruszeniem obostrzeń przekażą materiał pracownikom sanepidu celem nałożenia kary na ten lokal. W sobotnią noc policjanci z komendy miejskiej ponownie weszli do sopockich lokali i w jednym z nich, który kontrolowany był dobę wcześniej i ukarany mandatem, funkcjonariusze ponownie ujawnili wiele nieprawidłowości. Stwierdzili, że w lokalu oprócz nieprzestrzegania dystansu i braku zasłonięcia twarzy, osoby tańczą oraz jest w nim o wiele więcej osób, niż powinno być zgodnie z wprowadzonymi obostrzeniami. Policjanci prowadzą już w tej sprawie czynności, a zebrany materiał dowodowy przekażą sanepidowi celem ukarania lokalu za rażące naruszenie przepisów związanych z walką z koronawirusem.

 

Zobacz film z weekendowej akcji

Ochrona danych osobowych

Zgodnie z art. 13 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27.04.2016 r. informuję, iż Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Gmina Miasta Sopotu z siedzibą przy ul. Tadeusza Kościuszki 25/27, 81-704 Sopot, reprezentowana przez: Prezydenta Miasta Sopotu.
Czytaj dalej...