Otwórz swoje serce i swój dom dla dzieci

Rodzina trzyma się za ręce, stoi nad brzegiem wody, w tle zachód słońca
Fot. Pixabay

– Nigdy nie wiadomo kiedy i dla kogo możemy stać się kimś bliskim. Spróbuj dać trochę siebie chociaż jednemu dziecku. Szczęście tworzy się powoli i małymi krokami. Poczuj to, zostań rodziną zastępczą – zachęcają ciocia Beata i wujek Paweł, którzy od 14 lat pełnią funkcję rodziny zastępczej.

Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Sopocie prowadzi kampanię „Podaruj dziecku serce – zostań rodziną zastępczą”. Poszukuje osób, które mogłyby stworzyć rodzinę zastępczą i przyjąć do swojego domu dzieci potrzebujące ciepła i miłości.

Warto z otwartym sercem i umysłem podejść do rodzicielstwa zastępczego – może się okazać, że będzie to najlepsza decyzja w życiu – mówi Magdalena Czarzyńska-Jachim, wiceprezydent Sopotu. – To nie jest rola łatwa, ale bycie rodzicem w ogóle nie jest łatwe. Dlatego każda rodzina zastępcza może liczyć na wsparcie specjalistów i różne formy pomocy: finansową, psychologiczną, pedagogiczną czy prawną. Jednak kwintesencją  rodzicielstwa zastępczego jest to, że dzielimy się z drugim człowiekiem tym, co najcenniejsze – miłością – jest nie do przecenienia – dodaje wiceprezydent Magdalena Czarzyńska-Jachim.

Różne powody sprawiają, że rodzice nie mogą lub nie potrafią zaopiekować się własnymi dziećmi. 

– Każda historia jest inna, ale wszystkie dzieci potrzebują troskliwej opieki ze strony dorosłych, poczucia bezpieczeństwa, akceptacji i miłości – mówi Andrzej Czekaj, dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Sopocie. – Dla dzieci, które nie mogą wychowywać się w swoich biologicznych rodzinach, szansą na bezpieczne i spokojne dzieciństwo jest rodzina zastępcza – dodaje dyrektor Czekaj.

Nasze życie wywróciło się do góry nogami, ale jesteśmy z niego zadowoleni i nie wyobrażamy sobie innego – zapewniają rodzice zastępczy.

– Decydując się na założenie rodziny zastępczej otrzymujemy z jednej strony pracę do wykonania, może trudne wybory i pewnego rodzaju straty i rozczarowania, czasami konieczność poświęcenia, ale z drugiej ogromną satysfakcję, możliwość kochania pomimo, wdzięczność, spełnienie i niesamowitą radość – mówią pani Ania i pan Tadeusz, którzy od 16 lat tworzą rodzinę zastępczą dla sopockich dzieci. – Czynnikiem dodanym do tego jest wsparcie finansowe oraz pomoc psychologiczna i prawna państwa. Taka właśnie decyzja może przemienić nasze życie, uświadomić cel i nadać mu nowy sens – podkreślają.

Wsparcie specjalistów i różne formy pomocy

Rodziny zastępcze objęte są kompleksowym wsparciem. W przygotowaniu się na przyjęcie dziecka pomaga rodzinie koordynator rodzinnej pieczy zastępczej, który wspiera ją również w późniejszym wypełnianiu powierzonej roli. W zależności od indywidualnych potrzeb, rodzina otrzymuje również pomoc psychologiczną, pedagogiczną czy prawną. Rodzice zastępczy mogą uczestniczyć w bezpłatnych szkoleniach, grupach wsparcia oraz otrzymać dofinansowanie do wypoczynku dzieci bądź remontu mieszkania. Dla rodzin zastępczych przewidziana jest ustawowa comiesięczna pomoc pieniężna na pokrycie kosztów utrzymania dziecka, a rodziny zastępcze zawodowe otrzymują ponadto comiesięczne wynagrodzenie na podstawie umowy z MOPS.

– Jestem zawodową mamą zastępczą. Tak, to mój zawód, tak jak nauczyciel czy opiekun – mówi pani Anita, która wraz z mężem od prawie 9 lat pełni funkcję zawodowej rodziny zastępczej. – Wiem, że robię coś ważnego w swoim życiu, wychowując „nie swoje” dzieci, daję im nadzieję na lepsze, bezpieczne, normalne jutro – dodaje pani Anita.

Do rodziny zastępczej dzieci trafiają na określony czas, potrzebny rodzicom biologicznym na rozwiązanie swoich problemów (np. podjęcia terapii uzależnień, znalezienia pracy, polepszenia warunków mieszkaniowych itd.) lub do czasu uregulowania sytuacji prawnej dziecka. Przebywając w rodzinie zastępczej dziecko ma zagwarantowaną możliwość utrzymywania kontaktu ze swoją rodziną biologiczną. W wypełnianiu swoich funkcji rodzina zastępcza kieruje się dobrem przyjętego dziecka i poszanowaniem jego praw.

Podziel się swoim domem i czasem z dziećmi, które tego potrzebują

Zachęcamy osoby, które kochają dzieci, mają dużo cierpliwości i wyrozumiałości, aby stworzyły rodzinę zastępczą i przyjęły do swojego domu dziecko, które potrzebuje ciepła i miłości – mówi Urszula Szymańska, kierownik Działu Pieczy Zastępczej sopockiego MOPS. – Poszukujemy osób, które mają stabilną sytuację życiową, zawodową i mieszkaniową. Ważna jest również motywacja i predyspozycje przyszłych rodziców oraz możliwość zapewnienia dziecku należytej opieki i rozwoju. Opieka nad dziećmi, które przychodzą z bagażem doświadczeń, wymaga otwartego serca i zaangażowania, ale przynosi satysfakcję i daje poczucie spełnienia – dodaje Urszula Szymańska.   

Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Sopocie co roku organizuje kampanię „Podaruj dziecku serce – zostań rodziną zastępczą”. Celem kampanii jest pozyskanie kandydatów na rodziny zastępcze, uwrażliwienie na problematykę rodzicielstwa zastępczego oraz przełamywanie stereotypów dotyczących tej formy opieki.

Osoby, które chciałyby stworzyć rodzinę zastępczą, zachęcamy do kontaktu z Działem Pieczy Zastępczej Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Sopocie, tel. 58 555-10-22, e-mail: dpz@mopssopot.pl.

 

„Podaruj dziecku serce – zostań rodziną zastępczą” na Facebooku

Ochrona danych osobowych

Zgodnie z art. 13 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27.04.2016 r. informuję, iż Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Gmina Miasta Sopotu z siedzibą przy ul. Tadeusza Kościuszki 25/27, 81-704 Sopot, reprezentowana przez: Prezydenta Miasta Sopotu.
Czytaj dalej...