Mieszkańcy wskażą lokalizacje kolejnych łąk kwietnych

Kwiaty i trawy rosnące na pasie zieleni przy drodze
Fot. Fotobank.PL/UMS

Łąki są coraz bardziej popularne i bardzo pożyteczne, stąd pomysł, by to mieszkańcy wskazali propozycje lokalizacji nowych łąk kwietnych lub pszczelich użytków miododajnych. Zachęcamy do wskazywania takich miejsc – wysyłając proponowane lokalizacje na adres lakikwietne@zdiz.sopot.pl.

Zakładamy, że w przyszłym roku takich miejsc może być w Sopocie nawet ponad 20 (przy al. Niepodległości, ul. Armii Kranowej, ul. Reja, itd.).

– Łąki kwietne to konieczność, a nie moda. Prócz pięknego, naturalnego wyglądu, działają antysmogowo – informuje Marcin Skwierawski, wiceprezydent Sopotu.  Porastające je rośliny o wiele lepiej wyłapują pyły pochodzące ze spalin, aniżeli trawy. Dzięki dłuższym i bardziej rozbudowanym korzeniom gromadzą i zatrzymują wodę opadową w glebie, przez co przeciwdziałają powodziom i zalewaniu dróg. A przede wszystkim pięknie wyglądają – dodaje wiceprezydent Skwierawski. 

Łąki kwietne w tym roku w kurorcie zajmują już przestrzeń ok. 900 m kw. Największa, bo blisko 800 m kw., powstała przy al. Niepodległości, jako pas zieleni pomiędzy jezdnią w stronę Gdyni a chodnikiem. Posadzone zostały tam lipy, następnie została rozścielona ziemia żyzna i wysiano nasiona łąki kwietnej. Nasiona to specjalna mieszanka ok. 40 gatunków i odmian roślin jednorocznych i wieloletnich, m.in.: krwawnik, złocienie, klarkia, krwawnica, rumianek, mak, pięciornik, lepnica, dziewanna i wiele, wiele innych.

Drugim kwietnym miejscem jest trawniki przed Muzeum Archeologicznym od strony ul. Haffnera. Łąka zajmuje łącznie ok. 140 m kw. Tu wybrano inną metodę uprawy, tzn. roczny trawnik został przekopany mechanicznie, darń wygrabiono – i w tak przygotowany teren wysiano nasiona mieszanki łąki kwietnej. Jak łatwo zauważyć, efekt jest inny, nasiona muszą konkurować z darnią i użyto mniej nasion. Ale również zachwyca.

W tym roku łąki prawdopodobnie nie będą koszone. Liczymy, że nasiona wysieją się i w przyszłym roku będziemy znów oglądać pięknie kwitnące zioła, byliny i kwiaty jednoroczne.

Ochrona danych osobowych

Zgodnie z art. 13 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27.04.2016 r. informuję, iż Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Gmina Miasta Sopotu z siedzibą przy ul. Tadeusza Kościuszki 25/27, 81-704 Sopot, reprezentowana przez: Prezydenta Miasta Sopotu.
Czytaj dalej...