Blisko 1300 nowych, energooszczędnych latarni w Sopocie

Nowa lampa uliczna na tle drzew
Fot. Fotobank.PL/UMS

W Sopocie modernizowane i wymieniane jest oświetlenie uliczne. Projekt zakłada wymianę blisko 1300 latarni w centrum miasta i jego dolnej części. Teraz lampy będą nowoczesne, ledowe, energooszczędne.

– W zależności od lokalizacji są to lampy nowoczesne (takie już znajdują się przy ulicy: Okrzei, Karlikowskiej, Bitwy pod Płowcami), a bliżej centrum będą też nowoczesne, ale stylizowane na zabytkowe – mowi Marcin Skwierawski, wiceprezydent Sopotu. – Wszystkie lampy będą ledowe, co daje duże oszczędności w zużyciu energii. Zakładamy, że emisja gazów cieplarnianych do atmosfery spadnie o ok. 60 proc. To ważny również ekonomicznie projekt, zmniejszy koszty utrzymania, czyli koszty energii w kurorcie. 

Projekt jest realizowany przy wsparciu UE, jego koszt to ok. 12 mln zł, z czego dofinansowanie unijne to 80 proc.

Wymiana lamp powinna się zakonczyć do końca 2022 r.

Nowe latarnie zostały zamontowane już na ulicach: Na Wydmach, Plater, Okrzei, Dąbrowskiego, Karlikowskiej, Kazimierza Wielkiego, Mieszka I, Książąt Pomorskich, Chrobrego.

W najbliższym czasie przewidujemy ich montaż na ulicach: Sobieskiego, Haffnera, Grunwaldzkiej, Bitwy pod Płowcami.

 

Projekt „Modernizacja oświetlenia ulicznego w Sopocie z zastosowaniem najnowszych technologii” obejmuje swoim zakresem teren Dolnego Sopotu oraz hali ERGO ARENA.

Partnerem wiodącym w projekcie jest Gmina Miasta Sopotu, partnerem – Hala Gdańsk – Sopot Sp. z o.o.

Przedsięwzięcie jest projektowane do realizacji w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020, Działanie 10.4 „Redukcja emisji”.

 

 

Ochrona danych osobowych

Zgodnie z art. 13 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27.04.2016 r. informuję, iż Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Gmina Miasta Sopotu z siedzibą przy ul. Tadeusza Kościuszki 25/27, 81-704 Sopot, reprezentowana przez: Prezydenta Miasta Sopotu.
Czytaj dalej...