6. Festiwal fotografii „W ramach Sopotu”

Dziewczyna w kolorowym ubraniu siedzi na białej sofie, patrzy w obiektyw. Z tyłu okno.
Waiting Room. Fot. Zosia Promińska_

Tegoroczny Festiwal Fotografii „W ramach Sopotu” rozpocznie się 4 września. Wystawy, spotkania z artystami, prezentacje będzie można oglądać i odwiedzać do 20 września. Oprócz zaproszonych fotografów polskich, w 6. edycji wydarzenia bierze udział dwóch artystów zagranicznych.

Ten rok – 2020 – jest bardzo dziwny i trudny. Pandemia, która ogarnęła cały świat ma wielowymiarowy wpływ na to co dzieje się w naszym życiu w makro i mikro skali, a to oddziaływanie nadal ewoluuje na poziomie codziennym i emocjonalnym.

Festiwal fotografii „W ramach Sopotu” i jego struktura musiały na bieżąco się zmieniać i adaptować do warunków,  na które nikt nie miał wpływu. Jednym z głównych jego elementów są przecież rezydencje, gdzie zaproszeni artyści realizują na terenie Sopotu dowolnie wybrane przez siebie projekty fotograficzne, a wykonanie tego zadania zostało bardzo ograniczone. Niepokojące wydarzenia tego roku mają więc bezpośredni i długofalowy wpływ na działania wszystkich osób związanych z przygotowaniem festiwalu, a zwłaszcza na artystów i w wielu mniej lub bardziej odczuwalnych aspektach odcisnęły swoje piętno na wyborze tematów i sposobie ich realizacji.

W tym roku do pracy twórczej w Sopocie zaprosiliśmy Martę Berens, Maksymiliana Rigamontiego i Piotra Zbierskiego, poza tym, swoje premierowe wystawy będą pokazywać Katarzyna Mirczak, Maciej Stępiński i Zosia Promińska, których prace również, do ostatniego momentu nabierały kierunku i kształtu, przybierając ostateczną formę. Paradoksalnie mimo okresów frustrującej izolacji i niepewności wiele prezentowanych na festiwalu prac, nie zawsze w bezpośredni i oczywisty sposób, dotyka elementu podróży i przestrzeni. Nie tylko w znaczeniu przemieszczania się, ale także na poziomie metaforycznym - podróży wewnętrznej, intymnej, emocjonalnej czy historycznej. Nowe wrażenia, nowe doświadczenia i obserwacje artyści włączyli do swoich projektów, co nadało im specyficzny wymiar i charakter, który prowokuje do refleksji i spojrzenia z dystansu. 

 W tym roku festiwal fotografii „W ramach Sopotu” będzie gościł dwóch artystów-rezydentów spoza Polski. Sergey Melitchenko z Ukrainy oraz Valentyn Odnoviun z Litwy zaprezentują swoje najnowsze wystawy, jak również autorskie projekty wykonane w Sopocie w trakcie trwania festiwalu.

Odnoviuna i Mielniczenki nie łączy nic poza talentem. Oczywiście, znają się i – chyba – lubią, ale jeśli chodzi o fotografię, to są na skrajnie odmiennych biegunach. Odnoviun to chłodny konceptualista i zanurzony w historii melancholik. Minimalistyczne zdjęcia nie pasują do tego, co dzieje się we współczesnej fotografii ukraińskiej. Odnoviun lepiej czuje się w kręgu litewskich fotografów, zamkniętych w sobie i upartych. Nie dziwi więc fakt, że zdecydował się na stałe zamieszkać na Litwie. Dziwi za to, jak entuzjastycznie został przez miejscowe środowisko przyjęty. To pierwszy w historii obcy fotograf należący do elitarnego stowarzyszenia litewskich fotografów. Tego samego, które zakładał Sutkus z Rakauskasem i Macijauskasem.

Jeśli Odnoviun lepiej czuje się w kręgach artystycznych bliskich akademii sztuk, to Mielniczenko grasuje w terenie, performując a to w Charkowie, a to w rodzinnym Mikołajewie. Zdjęcia Mielniczenki są żywiołowe i pełne energii, a tematem wiodącym – rówieśnicy artysty. Tak się składa, że to kolejne pokolenie mierzące się z kryzysem tożsamości, ale też niekończącą się transformacją ukraińskiej rzeczywistości politycznej i społecznej. Mielniczenko przekłada to na zdjęcia mężczyzn i kobiet, przede wszystkim jednak mężczyzn, a w wypadku kobiet – własnej żony. Akty i półakty wykonywane kulturystom i hipsterom przyniosły uznanie fotograficznego świata z nagrodą Oskara Barnacka włącznie. Fotografia ciała kojarzyć się może z queer, ale bardziej adekwatnym tropem jest słynna charkowska szkoła fotografii. Stworzona przez grupę przyjaciół i animowana przez słynnego dziś Borysa Michajłowa nieformalna akademia już od ponad czterech dekad promieniuje na Ukrainę i świat. Otwartość i autentyczność, a przy tym epatowanie cielesnością, szokowanie nagością i graficznie przedstawioną seksualnością są znakami rozpoznawczymi fotografów z tego kręgu. Mielniczenko dobrze się czuje z tą spuścizną i z przyjemnością dokłada do niej swoje własne kadry i cykle.

Odnoviuna i Mielniczenki nie łączy nic poza tym, że są Ukraińcami, nieodrodnymi reprezentantami nowego pokolenia fotografów, wchodzącego na światową scenę. Zdjęcia więziennych wizjerów i szalejących pośród przyrody nagich mężczyzn mają jednak coś wspólnego. Potrzeba wolności łączy się w nich z groźbą czyhającej tuż za ukraińską miedzą historii. Młodzi i wolni Ukraińcy dotykają kwestii związanych z wojną, zniewoleniem i poczuciem zagrożenia. Myślą, czują i fotografują w tak różny, a zarazem tak fascynujący sposób. 

Ponadto będzie można zobaczyć unikalną wystawę kolekcji polskich książek fotograficznych, dzięki uprzejmości Miejskiej Bibliotek Publicznej w Opolu.                

Maja Kaszkur i Adam Mazur, kuratorzy festiwalu.


REZYDENCI:

Valentyn Odnoviun   

Sergey Melnitchenko  

WYSTAWY:

Maksymilian Rigamonti

Marta Berens

Piotr Zbierski  

Katarzyna Mirczak

Maciej Stępiński   

PROGRAM FESTIWALU:

4 września (piątek)

Wernisaże w Państwowej Galerii Sztuki: Rigamonti, Zbierski, Berens, Stępiński, Albumy Fotograficzne.
Wernisaże w Sopot Centrum: Sergey Melnitchenko , Valentyn Odunovin oraz Katarzyna Mirczak. 

5 września (sobota)
10:00-12:00 | warsztaty z Martą Berens, SSF WFH
12:00-14:00 | warsztaty z Maksymilianem Rigamontim, SSF WFH
16:00 Spotkanie z polskimi rezydentami, prowadzone przez Adama Mazura, PGS
21:00 Projekcja koncertu Sławka Jaskułke z Kacprem Kowalskim, Kino Letnie na molo.

6 września (niedziela)
12:00-14.00 I warsztaty z Piotrem Zbierskim, SSF WFH. 

10 września (czwartek)
19.00 | Sopocka Szkoła Fotografii WFH - CLASS OF 2020, SPATIF. 

11 września (piątek)
17:00-19:00 | Spotkanie z artystą oraz prezentacja nowinek technologicznych warsztaty organizowane przez cyfrowe.pl.

12 września (sobota)
11:00-13:00 | warsztaty z Sergeyem Mielnichenko
16:00 | Odsłonięcie Foto-pomnika Kosycarza
17:00 | Spotkanie o autorze Foto-pomnika. 

13 września (niedziela)
12:00-15:00 | Prezentacja sprzętu specjalistycznego dla fotografów – Fuji – Szymon Szcześniak
18.00 | Oprowadzanie kuratorskie i spotkanie z Maciejem Moskwą. 

18 września (piątek)
17.00 | Wystawa Instagramersów
19:00 | Spotkanie z Zosią Promińską, autorką wystawy Waiting Room. 

19 września (sobota)
16:00 | Spotkanie z Katarzyną Mirczak prowadzone przez Maję Kaszkur

18:00 | Spotkanie z Maciejem Stępińskim prowadzone przez Maję Kaszkur
21:00 | Oficjalne zakończenie festiwalu

Pełny program tegorocznej 6. edycji festiwalu znaleźć można na stronie: W ramach Sopotu.

Ochrona danych osobowych

Zgodnie z art. 13 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27.04.2016 r. informuję, iż Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Gmina Miasta Sopotu z siedzibą przy ul. Tadeusza Kościuszki 25/27, 81-704 Sopot, reprezentowana przez: Prezydenta Miasta Sopotu.
Czytaj dalej...