Niezapomniane filmowe wakacje z festiwalem Kino Letnie Sopot-Zakopane

Duży ekran Kina Letniego ustawiony na sopockim molo. Na ekranie wyświetlany jest film, publiczność ogląda z leżaków.
Kino Letnie Sopot. Fot. Jurek Bartkowski

Za nami 13. edycja najdłuższego wakacyjnego festiwalu filmowego Kino Letnie Sopot-Zakopane. Podczas trwającej pandemii, sprawdzoną formułę festiwalu udało się z powodzeniem wpisać w nowe realia. Dopisała pogoda i publiczność, o czym świadczyła wysoka frekwencja na projekcjach plenerowych w Sopocie, Zakopanem, Giżycku oraz spotkaniach i seansach online.

Filmowe morze, góry i MazuryCodziennie
od 1 lipca do 31 sierpnia projekcje filmowe odbywały się w najpiękniejszych kinach letnich w Polsce – w Sopocie na najdłuższym drewnianym molo w Europie, a w Zakopanem na placu Niepodległości z widokiem na  Tatry. W wakacyjne poniedziałki, wtorki i środy festiwal cumował na Mazurach. W Porcie Tajty na  jeziorze Tajty funkcjonowało unikatowe w skali europejskiej Kino Jachtowe. W każdy poniedziałek prosto z zacumowanych jachtów i łodzi można było tam zobaczyć najlepsze światowe musicale. Podobnie było w Ekomarinie w Giżycku nad jeziorem Niegocin podczas wtorków z Klasyką Polskiego Kina oraz w środyz Oscarami. Dzięki specjalnej  festiwalowej  częstotliwości  radiowej dźwięk z filmów był dostępny bezpośrednio na pokładach łodzi. Otwarcie Kina Jachtowego uświetnił swoją obecnością światowej sławy koszykarz  Marcin Gortat. Na projekcjach pojawił się również grający ostatnio u Quentina Tarantino Rafał Zawierucha.

– Festiwal od lat odpowiada na potrzebę oglądania filmów podczas wakacji w najpiękniejszych kurortach w Polsce. Jestem bardzo szczęśliwy, że w tym specyficznym roku, pomimo obostrzeń, udało nam się po raz trzynasty zapewnić kinomanom i turystom atrakcyjną rozrywkę na ciepłe letnie wieczory – mówi Paweł Adamski, prezes Outdoor Cinema

Diamentowy Klaps Filmowy
Bohaterką tegorocznej edycji festiwalu była Magdalena Boczarska. Na żywo, w studiu programu TVN Dzień Dobry Wakacje, przed  ponad  pół  milionem  widzów, aktorka odebrała Diamentowy Klaps Filmowy. Gratulacje  podczas wideopołączenia złożył laureatce Cezary Pazura. Chwilę później Boczarska nie kryła wzruszenia dzieląc się swoim szczęściem przed milionem słuchaczy na antenie Radia  Zet. W roku obchodów 125-lecia kina, roku który już zawsze będzie kojarzony z pandemią, kontynuacja tradycji wręczania tego wyjątkowego wyróżnienia nabrała szczególnego znaczenia.

Festiwalowe emocje przed wielkim ekranem
Od 1 lipca, codziennie, fani kina mogli oglądać bezpłatne seanse filmowe w unikalnych miejscach. Tegorocznym hitem okazał się „Shrek”, na którego projekcjach padł absolutny rekord frekwencji. Dużym zainteresowaniem wśród widzów cieszyły się muzyczne poniedziałki. Każda wakacyjna sobota była celebracją 125-lecia kina. W tym cyklu znalazły się perły światowej kinematografii, które przyciągnęły rzesze kinomaniaków przed ekrany w Sopocie i Zakopanem. Popularnością cieszyły się Piątki ze Storytel oraz Kobiece niedziele. W sumie przez całe wakacje w seansach filmowych wzięło udział kilkadziesiąt tysięcy widzów.

Nowocześnie i bezpiecznie
Jak co roku, organizatorzy Festiwalu Kino Letnie Sopot-Zakopane postawili na nowoczesne i inspirujące rozwiązania. W Sopocie, w ogródku kawiarni  festiwalowej Koło Molo, odbywały się innowacyjne projekcje w formule Silent Cinema. W ogródku na molo oraz na terenie kina w Zakopanem funkcjonowała również bezpłatna festiwalowa aplikacja radiowa Listen Everywhere, dzięki której można było posłuchać repertuarowych zapowiedzi Weroniki Wawrzkowicz. Do wygrodzonych stref kin letnich można było wejść po czerwonym dywanie po bezdotykowym pomiarze temperatury i dezynfekcji rąk. Kinomani oglądali filmy na leżakach i ławach góralskich ustawionych z wymaganym dystansem.

Wyjątowy jubileusz 125 lat kina
Festiwal nie zapomniał również o wszystkich, którzy większość czasu spędzali w swoich domach. W ramach celebrowania 125 lat kina powstała specjalna podstrona, na której można było oglądać filmy z początków kinematografii, wyselekcjonowane wspólnie z miesięcznikiem „Kino”. Specjalnie z okazji 125-lecia kina powstał plakat autorstwa Andrzeja Pągowskiego, który spotkał się z widzami w ramach Domowego Klubu Filmowego, dofinansowanego ze środków Narodowego Centrum Kultury. Dzięki spotkaniom DKF Online można było bliżej poznać twórców filmów  prezentowanych w sekcji Klasyka Polskiego Kina. Z widzami na żywo spotkali się: Andrzej Jakimowski reżyser prezentowanego na festiwalu „Zmróż Oczy”, Cezary Pazura grający w wyświetlanych filmach: „Killer” i „Psy” oraz Olgierd Łukaszewicz i Hanna Mikuć-Sobocińska, opowiadający o kulisach pracy na planie filmu „Seksmisja”. 

Ostatnim akcentem Kina Letniego Sopot-Zakopane, już we wrześniu, był pokaz filmowy Festiwalu Fotografii „W ramach Sopotu”. 5 września wieczorem odbyła się projekcja nagrania z koncertu Sławka Jaskułke, pianisty i kompozytora, autora muzyki do zdjęć Kacpra Kowalskiego, fotografa i pilota specjalizującego się w fotografowaniu z lotu ptaka. Kacper Kowalski prezentował swoje prace na festiwalu „W ramach Sopotu" w roku  2018 roku. Wtedy też, w Teatrze na plaży, zarejestrowany został koncert.

 

Ochrona danych osobowych

Zgodnie z art. 13 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27.04.2016 r. informuję, iż Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Gmina Miasta Sopotu z siedzibą przy ul. Tadeusza Kościuszki 25/27, 81-704 Sopot, reprezentowana przez: Prezydenta Miasta Sopotu.
Czytaj dalej...