Ekologiczny piknik na rynku

Ludzie na stoisku podczas pikniku
Fot. Rafał Kucharek

Jeśli szukacie Państwo imprezy, by z rodziną lub znajomymi ciekawie spędzić czas, zapraszamy 19 września na wielki piknik ekologiczny na sopockim rynku. W programie wiele atrakcji dla dużych i małych, będzie także możliwość oddania głosu na projekty Budżetu Obywatelskiego.

 

Ekopiknik na Sopockim Rynku

Po raz drugi spotkamy się na rynku, by na wielkim pikniku zachęcać wszystkich
do ekologicznego stylu życia. W sobotę, 19 września, w godz. 11.00-15.00,
na terenie targowym znajdzie się m.in. strefa warsztatów, targ zero waste, będą proekologiczne wykłady i dyskusje, sprzedaż rękodzieła i ekologicznych produktów. Będzie także możliwość oddania głosu na projekty Budżetu Obywatelskiego.

Sopot Wyścigi, ul. Polna 8-10. 

W programie pikniku:

  • strefa warsztatów, m.in.:

- Plasitic is not so fantastic (o szkodliwości, jaką niesie za sobą wszechobecność plastiku oraz tego, co powstaje podczas jego rozpadu, czyli mikroplastiku, stanowiącego ogromne zagrożenie dla naszego środowiska morskiego)

- Ekozabawki (będzie można zbudować żaglówki ze skrawków materiałów, kory i pudełek po żywności, domki dla ptaków z kartonów po mleku, pociąg z tekturowych rolek, np. po papierze toaletowym, zabawki z wytłoczek po jajkach)

- Permakultura (o uprawach w harmonii z naturą; uczestnicy zbudują skrzynki do sadzenia, poznają różne ciekawe rozwiązania, które mogą zainspirować do tego typu upraw nawet na balkonach)

  • gry ekologiczne z nagrodami (gra dla dzieci i dorosłych, która uczy i wyjaśnia zależności, jakie występują w klimacie i wyjaśnia jak zmiany klimatyczne wpływają na środowisko naturalne)
  • jak być less waste – praktyczna nauka proekologicznych działań
  • targ zero waste – produkty ułatwiające bycie ekoodpowiedzialnym
  • strefa gastronomiczna i strefa relaksu 
  • wykłady i dyskusje
  • punkt do głosowania na budżet obywatelski

Program wykładów:

11.15 - 11.45 Anna Desogus, założycielka Ambasady Czystej Planety, opowie o problemach dot. plastiku - na czym polega kryzys zanieczyszczenia plastikiem, jakie są ograniczenia recyklingu oraz jakich rozwiązań potrzebujemy?

12.00 - 12.30 - Sylwia Luks, sopocianka w wyboru, założycielka marki Looks by Luks, opowie jak prowadzić etyczny biznes i żyć z rodziną w duchu less waste 

12.45 - 13.15 -  Marcin Kiełt, wiceprezes Fundacji Planet For Generations, opowie o filozofii Zero Waste i jej zastosowaniu w domu oraz w życiu codziennym

13.30 - 14.00 - Iwona Chamska z Farmy Czerniec przedstawi zalety ogrodów permakulturowych oraz omówi metody ich zakładania i uprawiania

14.15 - 14.45 - Małgorzata Kiełt, prezes Fundacji Planet for Generations, opowie o podstawach, rozwiązaniach i pozytywnych stronach Gospodarki w obiegu zamkniętym.

 

Podczas pikniku odbierz zestaw Sopot Naturalnie (bawełniany worek, eko-notatnik i lunch box) i stawiaj kolejne kroki do bycia ekoodpowiedzialnym.

„Korzystamy z dofinansowania Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku”
Nazwa zadania: „Organizacja pikniku edukacyjnego w Sopocie pn. Jestem ekoodpowiedzialny”
Koszt kwalifikowany zadania: 107 300 zł
Kwota oraz forma dofinansowania ze środków WFOŚiGW w Gdańsku: 12 000 zł (dotacja)

Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku

Ważne! W przypadku, gdy liczba zachorowań w Sopocie zdecyduje o zakwalifikowaniu gminy do strefy żółtej bądź czerwonej, pikniki zostaną automatycznie odwołane.

 

Piknik Rodzinny – Wielkie Sąsiedzkie Grillowanie

Głosowanie na projekty BO będzie również możliwe podczas Pikniku Rodzinnego, w niedzielę, 20 września, na Stadionie Leśnym, w godz. 11.00-16.00.

Wielkie Sąsiedzkie Grillowanie to cykliczna impreza, adresowana do mieszkańców Sopotu. Podczas pikniku płyta stadionu zmienia się w 3-4 strefy (sportową, zdrowotną, rozrywkową i gastronomiczną). Łącznie na mieszkańców czeka około 12-15 atrakcji podzielonych tematycznie, jednym słowem dla każdego. Strefa Artystyczna: ognisko, muzyka na żywo, foodtrucki, grill itp. Strefa Sportowa: tyczka dla każdego, miasteczko lekkoatletyczne, unihokej, badminton, siatkówka, koszykówka. Strefa Rekreacyjna: wielka dmuchana zjeżdżalnia, trampolina, tor przeszkód, pokazy parkour, strzelnica itp. Na festyn zaprasza Sopocki Klub Lekkoatletyczny.

Za nami już pikniki sąsiedzkie na osiedlach, które odbyły się 12 i 13 września, zapraszamy na pozostałe.

Czytaj również:

Ochrona danych osobowych

Zgodnie z art. 13 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27.04.2016 r. informuję, iż Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Gmina Miasta Sopotu z siedzibą przy ul. Tadeusza Kościuszki 25/27, 81-704 Sopot, reprezentowana przez: Prezydenta Miasta Sopotu.
Czytaj dalej...