Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu

Znaki informujące o przystanku autobusowym
Fot. Fotobank.PL/UMS

Kolejna edycja obchodzonego na całym świecie Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu wystartuje 16 września i potrwa do 22 września, kiedy to przypada Europejski Dzień bez Samochodu.

Linia 101

Z tej okazji Metropolitalny Związek Komunikacyjny Zatoki Gdańskiej, wraz z Zarządem Transportu Miejskiego w Gdańsku i Zarządem Komunikacji Miejskiej w Gdyni, zaprasza do skorzystania z bezpłatnej linii nr 101. W tym roku „stojedynka” kursować będzie w sobotę, 19 września. Trasa linii 101, tak samo jak w roku ubiegłym, poprowadzi z centrum Gdańska (przystanek Śródmieście SKM), przez Sopot, do centrum Gdyni (pętla Dworzec Główny PKP).

Uruchamiana raz w roku linia 101 nawiązuje do historycznej linii funkcjonującej na tej trasie od zakończenia II wojny światowej do początku lat 90. XX wieku. W niektórych latach „stojedynka” była oznaczana jako A. Przed rozwinięciem się Szybkiej Kolei Miejskiej była ona podstawowym środkiem transportu publicznego, zapewniającym połączenie głównych ośrodków rozwijającego się Trójmiasta.

W najbliższą sobotę linię 101 obsługiwać będzie sześć najnowszych autobusów przegubowych (trzy pojazdy Gdańskich Autobusów i Tramwajów i trzy pojazdy Przedsiębiorstwa Komunikacji Miejskiej w Gdyni). Autobusy kursować będą z 30-minutową częstotliwością.

Trasa linii powiedzie ulicami:

  • w Gdańsku – Okopową, Wały Jagiellońskie, Podwale Grodzkie, al. Zwycięstwa, al. Grunwaldzką,
  • w Sopocie – al. Niepodległości,
  • w Gdyni – al. Zwycięstwa, Świętojańską, 10 Lutego i Dworcową (do pl. Konstytucji).

Podróżując pojazdami obsługującymi linię 101 należy przestrzegać obowiązujących obecnie restrykcji sanitarnych (dostępność 50 proc. wszystkich miejsc w pojeździe – stojących i siedzących razem, z zachowaniem co drugiego miejsca siedzącego wolnego; obwiązek zasłonięcia ust i nosa).

Rozkład jazdy dostępny będzie wkrótce na stronie internetowej MZKZG oraz profilu na Facebooku

Bezpłatne przejazdy

We wtorek, 22 września, przypada Europejski Dzień bez Samochodu. Tego dnia, każdy właściciel lub współwłaściciel samochodu osobowego będzie mógł bezpłatnie podróżować*:

  • liniami autobusowymi i tramwajowymi organizowanymi przez ZTM w Gdańsku,
  • liniami autobusowymi i trolejbusowymi organizowanymi przez ZKM w Gdyni,
  • liniami autobusowymi organizowanymi przez MZK Wejherowo, 
  • pociągami Szybkiej Kolei Miejskiej i POLREGIO na obszarze województwa pomorskiego.

 

* na podstawie ważnego dowodu rejestracyjnego samochodu osobowego, którego podróżny jest właścicielem lub współwłaścicielem.

 

Ochrona danych osobowych

Zgodnie z art. 13 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27.04.2016 r. informuję, iż Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Gmina Miasta Sopotu z siedzibą przy ul. Tadeusza Kościuszki 25/27, 81-704 Sopot, reprezentowana przez: Prezydenta Miasta Sopotu.
Czytaj dalej...