Sopocki Teatr Ubogi Relacji na Międzynarodowym Festiwalu Way

Aktorzy w kostiumach i z rekwizytami podczas spektaklu na scenie
Fot. materiały promocyjne

Teatr Ubogi Relacji został zaproszony do udziału w Międzynarodowym Festiwalu Way, który od 15 lat odbywa się na Ukrainie. To wielkie wyróżnienie dla sopockiego teatru, który zaprezentuje spektakl „On i ona – bajka bez morału”. W tym roku, ze względu na pandemię festiwal odbędzie się online, przedstawienia można oglądać do 27 września.

Festiwal Way jest jednym z najważniejszych wydarzeń artystycznych na Ukrainie, w którym udział biorą najlepsze „teatry włączające”. Teatry te angażują aktorów niepełnosprawnych do sztuki i włączają ich jako podmioty twórcze na pełnych prawach.

Dotychczas na Festiwalu Way wystąpiło pod 50 zespołów z różnych krajów, prezentując 200 przedstawień w różnych technikach (teatr tańca, teatr plastyczny, teatr dramatyczny, teatr cieni, teatr lalek, teatr poezji). W tym roku weźmie w nim udział 11 teatrów z całego świata. Wśród gości znalazły się teatry z Francji, Hiszpanii, Niemiec, Polski, Uzbekistanu, RPA i Wielkiej Brytanii.

Spektakle można oglądać bezpłatnie do 27 września na stronie Way Festival

Sopocki Teatr Ubogi Relacji zaprezentuje spektakl „On i ona – bajka bez morału”. To prosta historia kobiety i mężczyzny, którzy próbując się do siebie zbliżyć, przechodzą ciężką drogę. Reżyserem spektaklu jest Jacek Spica, instruktor  terapii zajęciowej w Środowiskowym Domu Samopomocy w Sopocie.

Teatr Ubogi Relacji działa przy Środowiskowym Domu Samopomocy typu B, który ponad 30 lat funkcjonował w strukturach Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej. Od tego roku pieczę nad nim sprawuje Pomorski Zarząd Wojewódzki Polskiego Komitetu Pomocy Społecznej.

Teatr Ubogi Relacji to spontaniczne przedsięwzięcie, mające na celu wyrażenie uczuć, myśli i przeżyć jego uczestników. To efekt poszukiwań sposobu opowiadania o tym, co jest ważne w życiu, prezentowania swoich przekonań nieznajdujących innego wyrazu. To zgoda na ciężką, systematyczną pracę nad własną ułomnością, świadomością swego ciała i miejsca w świecie. To droga rozwoju, sposób na odkrywanie swoich możliwości, źródło satysfakcji i radości. To praca zespołowa, wspólne tworzenie, nauka odpowiedzialności i współdziałania.

Ochrona danych osobowych

Zgodnie z art. 13 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27.04.2016 r. informuję, iż Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Gmina Miasta Sopotu z siedzibą przy ul. Tadeusza Kościuszki 25/27, 81-704 Sopot, reprezentowana przez: Prezydenta Miasta Sopotu.
Czytaj dalej...