Art Inkubator na Copernicus Festival

grafika przedstawiająca białe kreski na czarnym tle
Fot. materiały promocyjne

Jesienna edycja Copernicus Festival 2020 odbędzie się w dniach 6-11 października. Tematem wiodącym będzie Czas, a partnerem festiwalu sopocki Art Inkubator.

Dlaczego odczuwamy upływ czasu? Czy jest on fundamentalnym zjawiskiem fizycznym, czy raczej złudzeniem, którego ulegają nasze umysły? Czy możemy wyrwać się spod jego tyrani? Czy jeśli spojrzymy z ewolucyjnej perspektywy, to powiedzenie „czas to pieniądz" nabiera głębszego znaczenia? Jak czas pomaga nam organizować nasze plany i wspomnienia? Czy można nauczyć się nim efektywnie zarządzać? Co jest największym wyzwaniem naszych czasów?

Wszystkie te pytania splatają się w jedną wielką zagadkę czasu, obok której trudno przejść obojętnie. Dlatego podczas tegorocznej, jesiennej edycji Copernicus Festival 2020: Czas organzatorzy postarają się zmierzyć z jej rozwiązaniem z perspektywy różnych dziedzin nauki i kultury.

Rozmów o roli i różnych wymiarach zjawiska czasu podczas tegorocznej, jesiennej edycji Copernicus Festival, będzie można posłuchać wyłącznie online. Spotkania z polskimi i zagranicznymi gośćmi, a także ze wszystkimi widzami i słuchaczami będą do obejrzenia na kanale YouTube, na Facebooku oraz na podcastach Spotify. Będzie można również zdalnie wziąć udział w prowadzonych na żywo warsztatach festiwalowych i dyskusjach.

W tym roku po raz pierwszy partnerem festiwalu jest Goyki 3 Art Inkubator. Dzięki tej współpracy w programie festiwalu znajdą się dwie rozmowy nagrane właśnie w Sopocie, w przyszłej siedzibie Art Inkubatora. Będą to rozmowa z Urszulą Zajączkowską, wybitnym naukowcem i równie wybitną poetką, tegoroczną laureatką Nagrody Literackiej Gdynia.

O czasie i bioarcie opowiędzą także Elvin Flamingo (dr Jarosław Czarnecki), artysta, / Katedra Intermediów /Akademia Sztuk Pięknych w Gdańsku i Jowita Nowakowska-Gołacka /Katedra Biologii i Genetyki Medycznej / Uniwersytet Gdański.

Co poza tym na festiwalu? Antropolog Bogusław Pawłowski opowie o tym, jak presja czasu ukierunkowała ewolucję naszego mózgu, Leszek Sokołowski, fizyk, wyjaśni, dlaczego czas jest względny, duet Crazy Nauka, czyli Aleksandra i Piotr Stanisławscy, obalą mity krążące wokół dalekich podróży kosmicznych, Norman Davies zastanowi się nad tym, czy dla historyka ważniejszy jest czas czy przestrzeń, poetka Ewa Lipska postara się wyjaśnić, czym jest zbieg okoliczności, multimedalistka olimpijska Justyna Kowalczyk opowie o walce o każdą setną sekundę, Mateusz Bartel, arcymistrz szachowy, nauczy nas patrzenia w przyszłość, czyli przewidywania ruchów przeciwnika, a także zagra w szachy błyskawiczne ze słuchaczami.

Wszystkie wydarzenia, i wiele innych, odbywać się będą w dniach 6-11 października.

Więcej informacji na temat programu festiwalowego i zaplanowanych wydarzeń na stronach internetowych Copernicus Festival i Goyki 3 Art Inkubator

Ochrona danych osobowych

Zgodnie z art. 13 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27.04.2016 r. informuję, iż Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Gmina Miasta Sopotu z siedzibą przy ul. Tadeusza Kościuszki 25/27, 81-704 Sopot, reprezentowana przez: Prezydenta Miasta Sopotu.
Czytaj dalej...