Hipodrom. Mistrzostwa Polski w Paraujeżdżeniu

Jeździec na koniu, na hali sopockiego Hipodromu.
Austriak Bernd Brugger podczas Międzynarodowych Zawodów w Paraujeżdżeniu w styczniu br. Fot. materiały prasowe Hipodromu.

Sopocki Hipodrom po raz kolejny gości Mistrzostwa Polski w Paraujeżdżeniu. Zawody rozpoczną się w piątek, 25 września i potrwają do niedzieli.

Członkowie reprezentacji kraju od kilku dni są już na miejscu i ćwiczą pod okiem trenera Jarosława Poręby. Od piątku, 25 września będzie im można kibicować podczas mistrzostw na Hali Pomarańczowej sopockiego Hipodromu.

Paraujeżdżenie, nazywane też paradresażem, to najstarsza i najbardziej popularna w Polsce forma parajeździectwa, uprawiana przez osoby z różnym stopniem niepełnosprawności. W ramach zawodów paraujeżdżeniowych rozgrywane są konkursy o różnym stopniu trudności: I a to jazda wyłącznie stępem, I b jazda stępem z krótkimi odcinkami pokonywanymi kłusem, II to jazda stępem i kłusem, stopnień III zakłada już większą trudność, bo zawodnik musi wykonywać figury i przejścia w stępie, kłusie raz galopie. Ostatni poziom trudności, IV, zakłada jazdę w trzech podstawowych chodach, a także chody boczne oraz wykonywanie półpiruetów w stępie.

Sędziowie oceniają tutaj, tak samo jak w klasycznym ujeżdżeniu, biorąc pod uwagę rytm, posłuszeństwo konia, a także umiejętności jeźdźca, który niemal niewidocznie powoduje koniem.

Polscy zawodnicy uprawiający ten niezwykły sport trzykrotnie startowali w igrzyskach paraolimpijskich, w Atenach, w Pekinie oraz w Rio de Janeiro. Są także aktywnymi uczestnikami Mistrzostw Europy i Świata.

Sopockim zawodom paraujeżdżeniowym towarzyszyć będą również klasyczne konkursy ujeżdżeniowe. Godziny rozgrywania poszczególnych konkursów, listy startowe oraz wyniki na żywo można śledzić na stronie Zawody Konne.

Ochrona danych osobowych

Zgodnie z art. 13 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27.04.2016 r. informuję, iż Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Gmina Miasta Sopotu z siedzibą przy ul. Tadeusza Kościuszki 25/27, 81-704 Sopot, reprezentowana przez: Prezydenta Miasta Sopotu.
Czytaj dalej...