Wiersze na Piętrze – spotkanie z Tadeuszem Dąbrowskim

Zielonkawa okładka, po lewej tytuł i nazwisko autora, po prawek grafika przypominająca scrabble.
Fragment okładki tomiku „Scrabble" Tadeusza Dąbrowskiego. Fot. materiały Towarzystwa Przyjaciół Sopotu.

Towarzystwo Przyjaciół Sopotu zaprasza na spotkanie z Tadeuszem Dąbrowskim, poetą i prozaikiem, autorem książek poetyckich i powieści, cenionym w Polsce i zagranicą. Spotkanie będzie można śledzić online, odbędzie się w czwartek, 15 października.

Rozmowę na temat najnowszego zbioru wierszy Tadeusza Dąbrowskiego zatytułowanego „Scrabble” poprowadzi Krzysztof Kuczkowski, poeta i redaktor naczelny dwumiesięcznika literackiego „Topos”. Rozmowy będzie można posłuchać tylko online na facebookowym profilu Towarzystwo Przyjaciół Sopotu.

Tadeusz Dąbrowski

Urodzony w 1979 roku poeta, krytyk literacki, eseista, redaktor dwumiesięcznika literackiego „Topos” i dyrektor artystyczny festiwalu Europejski Poeta Wolności. Absolwent polonistyki na Uniwersytecie Gdańskim. Autor książek poetyckich: Wypieki (1999), e-mail (2000), mazurek (2002), Te Deum (2005, 2008), Czarny kwadrat (2009), Pomiędzy (2013) oraz Środek wyrazu (2016), Scrabble (2020). Wydał także powieść pt. Bezbronna kreska (2016). Publikowany w licznych czasopismach, m.in. w „Tygodniku Powszechnym”, „Polityce”, „Gazecie Wyborczej”, „Rzeczpospolitej”, „Pogranicza”, „FA-art”, „Kresy”, „Lampa i Iskra Boża”, „Odra”, „Res Publica Nowa”, „Twórczość”, „Tygodnik Powszechny”, „Zeszyty Literackie”, „Polityka” oraz w zagranicznej prasie literackiej, np. „The New Yorker”, „Paris Review”, „Boston Review”, „American Poetry Review”, „Ploughshares”, „Agni”, „Harvard Review” i wielu innych. Tłumaczony na ponad 20 języków. Laureat wielu gdańskich i pomorskich nagród literackich, nominowany do nagrody Pegaza za rok 2001, laureat nagrody „Małe Berło” Fundacji Kultury Polskiej (2006). Za tomik Czarny kwadrat (2010) nominowany był do Nagrody Nike i wyróżniony Nagrodą Kościelskich za „oryginalność poetycką, wyrażającą się odwagą w traktowaniu trudnych zagadnień artystycznych i światopoglądowych”. W 2014 roku za tomik Pomiędzy nominowany był do Nagrody Poetyckiej im. K. I. Gałczyńskiego „Orfeusz” i Nagrody Poetyckiej im. Krystyny i Czesława Bednarczyków. Ponadto jest laureatem wielu stypendiów polskich i zagranicznych. Mieszka w Trójmieście.

Ochrona danych osobowych

Zgodnie z art. 13 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27.04.2016 r. informuję, iż Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Gmina Miasta Sopotu z siedzibą przy ul. Tadeusza Kościuszki 25/27, 81-704 Sopot, reprezentowana przez: Prezydenta Miasta Sopotu.
Czytaj dalej...