Pierwsza rodzina z Białorusi już w Sopocie

Przed budynkiem stoją dwie kobiety i trzech mężczyzn, pokazują znak wiktorii i trzymają przed sobą biało-czerwono-białą flagę Białorusi z Pogonią
Fot. materiały UMS

Po zapowiedzi Jacka Karnowskiego, prezydenta Sopotu oraz decyzji Rady Miasta, do Sopotu przyjechała pierwsza z trzech rodzin białoruskich. Kolejne dwie powinny zamieszkać w Sopocie do końca miesiąca.

– Białorusini w ostatnich miesiącach dali nam świadectwo ogromnej odwagi, braterstwa i głębokiej odpowiedzialności za swój kraj. To wspaniali ludzie! Dziś płacą za to ogromną cenę, są więzieni, bici i poniżani. Nad wieloma z nich wisi widmo wieloletniego więzienia. Jesteśmy winni udzielić naszym sąsiadom schronienia i pomóc im. To nasz moralny i chrześcijański obowiązek – mówi Jacek Karnowski, prezydent Sopotu.

Po dramatycznych informacjach o losie czteroosobowej rodziny, władze Sopotu podjęły natychmiastową decyzję o sprowadzeniu jej do Polski. Dziś rodzice i dwoje małych dzieci są już bezpieczni. Kolejne dwie rodziny, które obecnie przebywają w ośrodku dla uchodźców, przyjadą do Sopotu pod koniec miesiąca.

– Pierwsze małżeństwo, które zamieszkało w Sopocie, to dwójka młodych lekarzy. Czekamy na publikację nowelizacji ustawy podpisanej 3 listopada przez Prezydenta RP, aby umożliwić im pracę w placówkach medycznych – mówi Magdalena Czarzyńska-Jachim, wiceprezydentka Sopotu.

Dzięki wprowadzonej przez Radę Miasta Sopotu zmianie w uchwale regulującej zasady przyznawania mieszkań komunalnych, rodziny z Białorusi będą mogły w takich lokalach zamieszkać. Na razie rodzina otrzymała od miasta miejsce czasowego pobytu.

– Na początku przyszłego roku, zgodnie z decyzją Rady Miasta Sopotu, udostępnimy im mieszkania – mówi Maciej Rusek, naczelnik Biura ds. Kontaktów Samorządowych i Repatriacji Urzędu Miasta Sopotu.

Władze Sopotu apelują o wprowadzenie rozwiązań systemowych, które jasno określą zasady pobytu obywateli Białorusi na terenie Polski. 

– Jesteśmy w stałym kontakcie z rządem polskim, przedstawicielami MSWiA i służbami wojewody w sprawie zasad pobytu obywateli Białorusi na terenie Polski. Proponujemy, aby rząd razem z miastami i gminami przyjął rozwiązania systemowe – mówi Jacek Karnowski, prezydent Sopotu, dotychczasowy współprzewodniczący Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu. – Robimy wszystko, co możliwe, aby przywrócić tym rodzinom poczucie bezpieczeństwa i dać nadzieję na lepsze jutro. Tak jak nam kiedyś pomagano, tak dziś my musimy wypełnić to zobowiązanie.

Ochrona danych osobowych

Zgodnie z art. 13 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27.04.2016 r. informuję, iż Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Gmina Miasta Sopotu z siedzibą przy ul. Tadeusza Kościuszki 25/27, 81-704 Sopot, reprezentowana przez: Prezydenta Miasta Sopotu.
Czytaj dalej...