Salon Młodopolski. Świat po wyborach w USA

Flaga amerykańska powiewająca na maszcie.
Fot. Pixabay

Co zmieni się w polityce Stanów Zjednoczonych wobec Europy i świata po zmianie na stanowisku prezydenta USA? Na to i wiele innych pytań spróbują odpowiedzieć goście 70. Salonu Młodopolskiego im. Arama Rybickiego. Transmisja w piątek, 20 listopada.

Na rozmowę z byłymi ambasadorami Rzeczypospolitej Polskiej w Stanach Zjednoczonych, Januszem Reiterem i Ryszardem Schnepfem zapraszamy w piątek, 20 listopada. Ze względu na ograniczenia związane z pandemią koronawirusa 70. Salon Młodopolski im. Arama Rybickiego odbędzie sie online. W wydarzeniu można uczestniczyć wyłącznie za pośrednictwem Internetu. Początek transmisji na facebookowym profilu Sopot od godziny 18.00. W drugiej części dyskusji będzie możliwość zadawania pytań na profilu Fundacji im. Arkadiusza Rybickiego.

Spotkanie poprowadzi Roman Daszczyński. Projekt współfinansowany ze środków Gminy Miasta Sopotu

Janusz Reiter – pochodzi z Kościerzyny. Ukończył germanistykę na Uniwersytecie Warszawskim. W połowie lat 70 rozpoczął pracę jako dziennikarz. Od 1990 do 1995 sprawował urząd ambasadora Polski w Niemczech, biorąc aktywny udział w przebudowie stosunków polsko-niemieckich. W 1996 założył Centrum Stosunków Międzynarodowych, niezależny thinktank poświęcony polityce zagranicznej i bezpieczeństwu kraju. W 2005 został ambasadorem Polski w Stanach Zjednoczonych i pełnił tę funkcję przez dwa lata. Po powrocie do kraju w 2007 r. został specjalnym wysłannikiem do spraw zmian klimatu. Odznaczony Krzyżem Wielkim Zasługi z Gwiazdą i Wstęgą Orderu Zasługi Republiki Federalnej Niemiec. Jest stypendystą Woodrow Wilson Center for International Scholars oraz stypendystą im. Richarda-von-Weizsaeckera Fundacji Roberta Boscha, autorem i współautorem licznych publikacji książkowych i prasowych.

Ryszard Schnepf  ukończył studia na Wydziale Historycznym Uniwersytetu Warszawskiego. Pracę doktorską poświęconą genezie masowych partii politycznych w Ameryce Łacińskiej obronił w Instytucie Historii PAN w 1979 roku. Od 1978 pracownik Katedry Iberystyki Uniwersytetu Warszawskiego. Początkowo jako starszy asystent, a następnie adiunkt i zastępca kierownika Katedry. Stypendysta i profesor wizytujący w Uniwersytecie Indiany w Bloomington, USA. Od 1991 związany z Ministerstwem Spraw Zagranicznych. W latach1991-1996 Ambasador RP w Urugwaju i Paragwaju. Od stycznia 1998 w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów pełnił funkcję wicedyrektora Departamentu Spraw Zagranicznych i jednocześnie szefa protokołu Premiera Jerzego Buzka. W listopadzie 2001 r. mianowany ambasadorem RP w Kostaryce z akredytacją na wszystkie 7 krajów Ameryki Środkowej (także Gwatemala, Salwador, Nikaragua, Honduras, Panama i Belize). Od stycznia 2005 r., jako pełnomocnik Ministra Spraw Zagranicznych ds. obchodów 25-lecia „Solidarności” był jednym z organizatorów wydarzeń w kraju i zagranicą. W latach 2005-2006 sekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów odpowiedzialny na politykę zagraniczną i bezpieczeństwa. M.in. w grudniu 2005 r. kierował negocjacjami Polski z krajami Unii Europejskiej w kwestii perspektywy budżetowej. 2007-2008 wiceminister spraw zagranicznych odpowiedzialny za politykę wobec krajów pozaeuropejskich, promocję i współpracę rozwojową. 2008-2012 ambasador RP w Królestwie Hiszpanii. Od września 2012 do sierpnia 2016 r. ambasador RP w Stanach Zjednoczonych. Ambasador tytularny w służbie zagranicznej od 2003 roku.

Roman Daszczyński  redaktor naczelny oficjalnego portalu Miasta Gdańska (od 2015 r.). Absolwent politologii na Uniwersytecie Gdańskim. Dziennikarzem został na początku lat 90. Pracował kolejno: w „Gazecie Gdańskiej”, „Dzienniku Bałtyckim”, „Gazecie Wyborczej”; publikował także m.in. w „Tygodniku Powszechnym”. Trzykrotny laureat nagrody Grand Press w latach 2004, 2005 i 2008 (w sumie był sześciokrotnie nominowany do tej nagrody). W 2005 i 2008 r. otrzymał nominacje do nagrody im. Andrzeja Woyciechowskiego.

Ochrona danych osobowych

Zgodnie z art. 13 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27.04.2016 r. informuję, iż Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Gmina Miasta Sopotu z siedzibą przy ul. Tadeusza Kościuszki 25/27, 81-704 Sopot, reprezentowana przez: Prezydenta Miasta Sopotu.
Czytaj dalej...