Pilnuj swoich spraw, chroń majątek. Notariusze zapraszają do rozmowy

Fot. materiały prasowe

11. edycja Dnia Otwartego Notariatu odbędzie się 28 listopada 2020 r. pod hasłem: „Pilnuj swoich spraw. Chroń majątek. Porozmawiaj o tym z notariuszem”. Z powodu pandemii wyjątkowo wydarzenie będzie miało formę telefoniczną. Notariusze będą do dyspozycji wszystkich zainteresowanych godz.  10.00-16.00 pod numerem tel. 58 727 30 41.

W tym roku, ze względu na epidemię, nie mogą odbyć się bezpośrednie spotkania, dlatego Krajowa Rada Notarialna podjęła decyzję o przeniesieniu działań do internetu oraz udzielaniu informacji telefonicznie.

28 listopada będzie można skorzystać z bezpłatnych porad prawnych i wyjaśnień udzielanych przez notariuszy bez konieczności opuszczania domów. To ważne też dlatego, że sporą grupą osób, które dotychczas przychodziły na spotkania z notariuszami, byli seniorzy. W tym trudnym okresie nie powinni oni zostać pozbawieni prawa do uzyskania informacji istotnych nie tylko w sprawach dotyczących ich majątku, lecz także w sprawach bieżących życia codziennego, takich jak chociażby udzielanie pełnomocnictw.

W czasie 11. edycji DON, oprócz udzielania informacji drogą telefoniczną, bardzo duży nacisk zostanie położony na działania w mediach społecznościowych – w ostatnią sobotę listopada będzie można zadawać pytania notariuszom na specjalnym profilu na Facebooku Krajowej Rady Notarialnej. Odpowiedzi będą udzielane na żywo: w formie streamingu, chatu oraz z wykorzystaniem poczty elektronicznej.

Dzień Otwarty Notariatu 2020
sobota, 28 listopada 2020 r., godz. 10.00-16.00

Jak skorzystać z informacji udzielanych przez notariuszy:

  • 28 listopada podczas indywidualnych rozmów prowadzonych telefonicznie
    numer telefonu: 58 727 30 41;
  • 28 listopada na czacie i w trakcie transmisji prowadzonej na żywo na profilu Porozmawiaj z Notariuszem na FB Krajowej Rady Notarialnej;
  • wysłać pytania mailem na adres pytanie@porozmawiajznotariuszem.pl. Pytania na ten adres mailowy można przesyłać już teraz.

Szczegółowe informacje można znaleźć na stronie Krajowej Rady Notarialnej – Porozmawiaj z notariuszem oraz na profilu FB Krajowej Rady Notarialnej Porozmawiaj z Notariuszem

                     

Dzień Otwarty Notariatu – o akcji

Dzień Otwarty Notariatu to najważniejsza inicjatywa społeczna samorządu notarialnego realizowana przez Krajową Radę Notarialną oraz 11 rad izb notarialnych. Główną ideą tej akcji jest edukowanie społeczeństwa w obszarach prawa, które leżą w kompetencjach notariuszy oraz informowanie o rodzajach umów i czynności notarialnych, które będą odpowiednie dla realizacji zakładanych celów. Dotychczasowe edycje DON miały formę bezpośrednich spotkań. W czasie indywidualnych rozmów notariusze dzielili się wiedzą niezbędną do podjęcia ważnych życiowych decyzji, niejednokrotnie pozwalającą ustrzec się skutków nieznajomości prawa.

Pytań do notariuszy jest z roku na rok coraz więcej – najczęściej dotyczą one bezpiecznych sposobów dysponowania życiowym dorobkiem, uregulowania stosunków majątkowych w małżeństwie oraz procedur związanych z dziedziczeniem. Rejenci informują również o możliwych konsekwencjach podejmowanych decyzji oraz podpowiadają, jak zabezpieczyć swoje interesy przy dokonywaniu czynności notarialnych. 

Zainteresowanie Dniem Otwartym Notariatu rośnie – ubiegłoroczna edycja była pod tym względem rekordowa: w 29 lokalizacjach z porad udzielanych przez ponad 600 notariuszy skorzystało ponad 3,5 tysiąca osób, zaś w mediach ukazało się ponad 1,1 tysiąca informacji. Statystyki te potwierdzają ogromną potrzebę edukacji prawnej.

Temat przewodni nie ogranicza jednak zakresu udzielanych informacji – w czasie indywidualnych spotkań notariusze odpowiadają na pytania dotyczące wszystkich spraw, które można załatwić w kancelarii notarialnej.

Na jaki temat można porozmawiać z notariuszem?

Na każdy związany z czynnościami dokonywanymi w kancelarii, m.in. bezpiecznych sposobów dysponowania życiowym dorobkiem, uregulowania stosunków majątkowych w małżeństwie czy procedur związanych z dziedziczeniem. Notariusze będą informować również o możliwych konsekwencjach podejmowanych decyzji, podpowiadając, jak zabezpieczyć swoje interesy przy dokonywaniu takich czynności jak np. umowy pożyczki. 

Notariusz najczęściej kojarzy się ze sprzedażą lub kupnem nieruchomości. I słusznie. Przeniesienie własności nieruchomości w Polsce wymaga bowiem zawsze formy aktu notarialnego. Ale u notariusza można załatwić także szereg spraw związanych z naszym majątkiem, np. z zakresu prawa spadkowego i rodzinnego. U notariusza można dokonać poświadczenia dziedziczenia, czyli potwierdzenia praw do spadku bez konieczności postępowania sądowego. Można także sporządzić testament, odrzucić niechciany spadek, zrzec się dziedziczenia lub zachowku.

Notariusze sporządzają także małżeńskie umowy majątkowe (np. rozdzielność majątkowa) oraz umowy o podział majątku wspólnego (w trakcie małżeństwa i po rozwodzie), jak również umowy o alimenty. Także przedsiębiorcy mogą liczyć w swojej działalności na wsparcie notariuszy. W formie aktu notarialnego może zostać zawarta np. ugoda zabezpieczająca roszczenia pieniężne z poddaniem się dłużnika egzekucji na podstawie art. 777 § 1 kpc. 

 

Ochrona danych osobowych

Zgodnie z art. 13 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27.04.2016 r. informuję, iż Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Gmina Miasta Sopotu z siedzibą przy ul. Tadeusza Kościuszki 25/27, 81-704 Sopot, reprezentowana przez: Prezydenta Miasta Sopotu.
Czytaj dalej...