AiR Goyki3. Jury wybrało rezydentów

Kobieta siedzi na trawie, ma zgięte kolana na których trzyma zeszyt i pisze. Widać tylko fragment nóg w dżinsach, dłonie i zeszyt.
Fot. Pixabay

Art Inkubator ogłosił wyniki pierwszego naboru do programu rezydencyjnego AiR Goyki 3. Do Sopotu przyjadą dwie pisarki i dwie artystki tworzące sztuki wizualne. Rezydencje odbędą się wiosną i jesienią 2021 roku.

W ramach pierwszego open call, sopocki Art Inkubator zaprosił na rezydencje artystyczne twórców literatury
i sztuk wizualnych. Zgłoszenia nadeszły z całego świata, m.in. z USA, Japonii, Hong Kongu, Brazylii, Meksyku czy Niemiec. W sumie, na ofertę rezydencyjną odpowiedziały 104 osoby, 44 z Polski i 60 z zagranicy. 20 przesłanych projektów dotyczyło literatury, a 81 sztuk wizualnych. Nadesłane zgłoszenia były na bardzo wysokim poziomie, przez co proces wyłonienia zwycięzców był dla jurorów dużym wyzwaniem. 

Jury sztuk wizualnych w składzie: Kasia Sobczak, Romuald Demidenko i Rafał Milach wybrało następujące artystki: 

Sezon 1 (kwiecień - czerwiec) - Simone Karl
Sezon 2 (wrzesień - listopad) - Ada Rączka. 

Jury literackie w składzie: Juliusz Kurkiewicz, Małgorzata Semil, Maciej Jakubowiak oraz Marta Czarnecka wybrało następujące pisarki: 

Sezon 1 (kwiecień - czerwiec) - Zyta Rudzka
Sezon 2 (wrzesień - listopad) - Paola Pilnik.

Zyta Rudzka to uznana pisarka, autorka m.in. powieści „Białe klisze", „Krótka wymiana ognia", „Tkanki miękkie". Laureatka m.in. Nagrody Literackiej Gdynia, finalistka Nagrody Literackiej NIKE za książkę „Krótka wymiane ognia". W trakcie sopockiej rezydencji autorka będzie pracowala nad kolejną ksiazką. Planowane jest spotkanie autorskie z publicznoscią, podczas którego autorka będzie czytała swoje utwory, oraz cykl warsztatow dramatopisarskich .

Paola Pilnik pochodzi z Brazylii, jest pisarką i autorką dramatów. Ukończyła Califorian Institute of the Arts. Współpracowała z teatrami w Brazylii i Europie m.in. z English Theatre Berlin. W Sopocie będzie pracowała nad adaptacją swojego opowiadania utrzymanego w klimacie spaghetti westernu na scenariusz filmowy. Podczas pobytu w Sopocie publiczność będzie mogła spotkać się z Paolą aby dyskutować o jej twórczosci i uczestniczyć w procesie twórczym.

Ada Rączka jest absolwentką Hochschule fur Bildende Kunste we Frankfurcie nad Menem, artystką wizualną. Wystawiała swoje prace m.in. w Warszawie, Frankfurcie i Tel Avivie. W ramach rezydencji Ada Rączka chce stworzyć serię długich wstęg-grafik, które zawisną w przestrzeni siedziby Art Inkubatora i na zewnątrz budynku. Forma długiej linii interesuje artystkę jako symbol produkcji i reprodukcji. Rączka w swoim projekcie chce zwrócić uwagę na powszechne uznanie prac reprodukcyjnych, między innymi sprzątania i opieki, które pozostają niskopłatne i niejako niedocenianie. W trakcie rezydencji w Sopocie powstaną nowe obrazy-wzory inspirowane otoczeniem, lokalnymi historiami i architekturą willi przy ul. Goyki 3.

Simone Karl jest niemiecką artystką wizualną, laureatką m.in. Art -in-architecture competition Bodenhein. W trakcie swojej rezydencji skupi się na realizacji projektu „137”, który poświęcony jest badaniu przemocy wobec kobiet. 137 to dzienna liczba zabójstw kobiet na świecie. Artystka planuje przyjrzeć się fizyczności tego, co kryje się za statystykami. Czym jest kobiece umieranie i jaki ma związek z męską przemocą? Jakie są kody i sygnały społeczne powiązane z tą przemocą? „137” ma przyjąć formę fragmentarycznej biblioteki - pomieszczenia, w którym znajdą się znalezione przedmioty, kolaże oraz działania performatywne. Artystka, podobnie jak pozostale rezydentki, będzie się chciała spotkać z publicznością aby rozmawiać o procesie powstawania projektu „137’’ i zbierać relacje mające współtworzyć projekt.

Rezydencje realizowane będą w terminach od 6 kwietnia do 6 czerwca oraz od 6 września do
6 listopada 2021 r
. Zaproszeni artyści mogą liczyć na wsparcie swoich działań w przestrzeni Art Inkubatora. Otrzymają m.in. zakwaterowanie i opiekę kuratorską.

Rezydencje AiR Goyki 3 koncentrują się wokół procesu twórczego i dialogu z artystami. Ważna jest krytyczna refleksja nad współczesnym światem i społeczeństwem. Rezultat końcowy nie jest określony, a tematy nie sąz góry narzucane. W ramach rezydencji wspierane są działania przemyślane, projekty skupione na researchu, które biorą pod uwagę miejsce swojej realizacji, tj. Sopot oraz przestrzeń Art Inkubatora oraz takie, które zakładają budowanie relacji z ludźmi i otoczeniem. Zapraszanie na rezydencje twórców z pogranicza różnych dziedzin daje możliwość sieciowania środowisk, współpracy i rezultatów w postaci multidyscyplinarnych projektów. 

 

Ochrona danych osobowych

Zgodnie z art. 13 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27.04.2016 r. informuję, iż Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Gmina Miasta Sopotu z siedzibą przy ul. Tadeusza Kościuszki 25/27, 81-704 Sopot, reprezentowana przez: Prezydenta Miasta Sopotu.
Czytaj dalej...