1 grudnia zgasną światła na molo

Oświetlony latarniami fragment sopockiego molo. Widać nielicznych spacerowiczów.
Fot. Jurek Bartkowski/Fotobank/PL/UMS

We wtorek, 1 grudnia, o godzinie 17.00 w wielu miastach, gminach i wsiach w całej Polsce zostaną wyłączone iluminacje i oświetlenie parków oraz innych charakterystycznych miejsc. W Sopocie na godzinę zgasną lampy oświetlające molo, najdłuższy drewniany pomost w Europie.

Symboliczne wyłączenie świateł jest protestem polskich miast, gmin i wsi przeciwko działaniom rządu, który systematycznie pozbawia je dochodów. 28 października Sejm Rzeczypospolitej Polskiej uchwalił ustawę, która po raz kolejny ma pozbawić mieszkańców pieniędzy na potrzeby ich lokalnych społeczności. Tym razem poprzez ograniczenie udziału we wpływach z PIT i CIT. Ustawa jest obecnie procedowana w Senacie i niebawem ponownie wróci do Sejmu. Samorządowcy żądają przerwania prac nad ustawą.

Rząd systematycznie odbiera środki wspólnotom lokalnym, środki na edukację, pomoc społeczną, na zdrowie, sprzątanie miasta, a także na oświetlenie. Do tego dochodzi także najnowszy pomysł wetowania budżetu unijnego, z którego też korzystają polskie samorządy – mówi Jacek Karnowski, prezydent Sopotu. – Dlatego też postanowiliśmy ostrzec rząd, że te wszystkie działania mogą doprowadzić do tego, że będziemy musieli wyłączyć  światło. Dlatego też symbolicznie wyłączymy je 1 grudnia, na jedną godzinę i nie tylko w Sopocie. Zrobią to również nasi najbliżsi sąsiedzi a także kilkadziesiąt miast w całej Polsce - dodał prezydent Sopotu.

Do protestu przyłączyły się m.in. Gdańsk, Białystok, Lublin, Wrocław, Katowice, Izabelin, Elbląg, Pruszcz Gdański, Gliwice, Kołobrzeg, Łomianki, Warszawa i wiele innych.  W sumie do tej pory udział w akcji protestacyjnej zadeklarowało ponad 50 miast, gmin i wsi. Lista jest ciągle aktualizowana.

Jutro o godzinie 17.00 zostanie wyłączone oświetlenie części drewnianej mola oraz mariny. Przed wejściem na molo zostaną umieszczone tabliczki z informacją o planowanym wyłączeniu. Ponadto, wyłączone zostanie także oświetlenie budynku urzędu miasta i tzw. podkowy przed magistratem. Światła zapalą się ponownie po godzinie 18.00.

Ochrona danych osobowych

Zgodnie z art. 13 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27.04.2016 r. informuję, iż Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Gmina Miasta Sopotu z siedzibą przy ul. Tadeusza Kościuszki 25/27, 81-704 Sopot, reprezentowana przez: Prezydenta Miasta Sopotu.
Czytaj dalej...