Literacki Sopot zaprasza na spotkanie z Margaret Atwood

Margaret Atwood
Margaret Atwood. Fot. materiały prasowe LS

Literacki Sopot zaprasza czytelników i miłośników talentu Margaret Atwood na spotkanie z autorką. Spotkanie będzie można śledzić w sieci 20 stycznia.

Spotkanie z kanadyjską pisarką będzie dostępne online, na profilach Fb festiwalu Literacki Sopot oraz Art Inkubatora. Rozpocznie się w środę, 20 stycznia 2021 r., od godziny 17.45. Rozmowę z pisarką poprowadzi Sylwia Chutnik.

– Starania o przyjazd Margaret Atwood na festiwal Literacki Sopot podjęłyśmy pod koniec 2019 roku, z myślą o kanadyjskiej edycji festiwalu – wyjaśnia Joanna Cichocka-Gula, dyrektorka Goyki 3 Art Inkubator, producenta festiwalu Literacki Sopot. – Chciałyśmy, aby dystopijne wizje świata autorki „Opowieści podręcznej’’ wybrzmiały obok debat poświęconych, m.in. antropocenowi i prawom pierwszych mieszkańców Kanady. Niestety pandemia udaremniła ten plan – dodaje Joanna Cichocka-Gula.

Organizatorki nie zrezygnowały z pomysłu i kiedy w Polsce rozpoczęły się protesty w obronie praw społeczności LGBT+ i praw kobiet, ponowiły zaproszenie, które od razu zostało przyjęte. Styczniowy termin spotkania nie jest przypadkowy.

– Rozpoczynamy rok 2021 ważnym wydarzeniem, które otworzy obchody dziesięciolecia festiwalu Literacki Sopot – informuje Cichocka-Gula.

Na profilu Fb Literacki Sopot rozmowa będzie dostępna z tłumaczeniem na język polski i polski język migowy, natomiast na profilu Goyki 3 Art Inkubator będzie można śledzić spotkanie w wersji anglojęzycznej. Spotkanie online z Margaret Atwood dostępne będzie tylko i wyłącznie w trakcie jego trwania.

Margaret Atwood, pisarka, poetka, krytyczka literacka i aktywistka społeczna urodzona w Ottawie w 1939 roku. Autorka ponad 40 powieści – w tym bestsellerów: „Opowieść podręcznej", „Kocie oko", „Ślepy zabójca", a także zbiorów wierszy i esejów. Jej książki opublikowano w 35 krajach. Jest dwukrotną laureatką Nagrody Bookera, najbardziej prestiżowej brytyjskiej nagrody literackiej, przyznanej pisarce w 2019 roku za „Testamenty" - kontynuację „Opowieści podręcznej" Otrzymała również hiszpańską Nagrodę Księcia Asturii, kanadyjską Giller Prize i włoską nagrodę Premio Mondello. Ponadto została ngrodzona Międzynarodową Nagrodą Literacką Franza Kafki, Nagrodą Pokojową Księgarzy Niemieckich, PEN Center USA Lifetime Achievement Award i Los Angeles Times Innovator’s Award. Wymieniana wśród pisarzy-kandydatów do literackiej Nagrody Nobla.

Festiwal Literacki Sopot istnieje od 2012 roku i zawsze odbywa się w drugiej połowie sierpnia. Każdego roku organizatorki wybierają jeden kraj, którego literatura jest wiodącym motywem festiwalu. W roku 2020 mieliśmy okazję poznawać literaturę i kulturę Kanady, natomiast w roku 2021 motywem przewodnim festiwalu będzie literatura włoska.

Festiwal Literacki Sopot ma na celu nie tylko promocję literatury i czytelnictwa, ale przede wszystkim jest doskonałą okazją do spotkań z gośćmi, którzy dzielą się swoją wrażliwością i zmysłem obserwacji. Organizatorki Festiwalu, dostarczając materiału do przemyśleń, stwarzają okazje, aby w miejscach nie zawsze konwencjonalnych zastanowić się nad sprawami ważnymi, o których w otaczającej nas rzeczywistości coraz częściej się zapomina.

Bogaty program festiwalu, zarówno dla dorosłych jak i dzieci, sprawia, że każdy uczestnik znajdzie coś dla siebie, a to właśnie na tym najbardziej zależy pomysłodawcom wydarzenia. Istotna dla organizatorów Literackiego Sopotu jest również możliwość realnego wpływania na swoich odbiorców i popularyzowania wśród nich literatury z całego świata poprzez kolejne edycje wydarzenia.

W 2020 roku Festiwal Literacki Sopot zwyciężył w Sopocie w plebiscycie „Supermiasta” Gazety Wyborczej. Siódma edycja festiwalu została uznana „Wydarzeniem Roku 2018" w plebiscycie Pomorskich Sztormów Gazety Wyborczej Trójmiasto. Kulturalny Sztorm Roku przyznano Literackiemu Sopotowi także w roku 2012. W 2016 roku głosami słuchaczy plebiscytu „Radiowego Domu Kultury” Programu Trzeciego Polskiego Radia festiwal wygrał w kategorii „Wydarzenie”. W 2019 roku organizatorzy Festiwalu Literacki Sopot doprowadzili do powołania #KoalicjaLetnichFestiwaliLiterackich. Również w 2019 roku Literacki Sopot otrzymał znak jakości EFFE Label przyznawany przez sieć europejskich festiwali EFFE. To symbol przynależności do grupy wyjątkowych i innowacyjnych wydarzeń kulturalnych na mapie Europy.

 

Ochrona danych osobowych

Zgodnie z art. 13 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27.04.2016 r. informuję, iż Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Gmina Miasta Sopotu z siedzibą przy ul. Tadeusza Kościuszki 25/27, 81-704 Sopot, reprezentowana przez: Prezydenta Miasta Sopotu.
Czytaj dalej...