Uczniowie kl. I-III wrócili do szkół

Automat do dezynfekcji rąk na szkolnym korytarzu
Fot. Fotobank.PL/UMS

Po zakończeniu ferii uczniowie kl. I-III szkół podstawowych wrócili do nauki w szkołach. Na lekcjach pierwszego dnia pojawiło się 91 proc. dzieci (z 210 uczniów).

– Sopockie szkoły przygotowały się na ponowne przyjęcie uczniów bardzo dobrze i sprawnie, za co wszystkim zaangażowanym osobom dziękuję – mówi Magdalena Czarzyńska-Jachim, wiceprezydentka Sopotu. – W trosce o zapewnienie jak największego bezpieczeństwa uczniom i nauczycielom, by ograniczyć do minimum zagrożenie transmisji wirusa, udało się stworzyć system hybrydowy: lekcje z jednym głównym nauczycielem stacjonarnie i zajęcia online z języka obcego czy religii. Niestety po raz kolejny rząd swoją nagłą decyzją o powrocie dzieci do szkół nie pozostawił placówkom dużo czasu na organizację tego. Dlatego Sopot z budżetu miasta przekazał dodatkowe środki dla nauczycieli, którzy będą się opiekować uczniami podczas zajęć online – dodaje wiceprezydentka Magdalena Czarzyńska-Jachim.

Zajęcia prowadzone są w ścisłym reżimie sanitarnym, m.in. każda klasa ma zapewnioną odrębną i stałą salę, uczniowie z różnych klas podczas pobytu w szkole nie będą się kontaktować ze sobą, przerwy zorganizowane są w różnym czasie.

W uzgodnieniu z Miastem dyrektorzy placówek przygotowali organizację/plan lekcji uwzględniający obecność w klasie tylko jednego i tego samego nauczyciela. Tym samym zajęcia z religii i jęz. angielskiego prowadzone są w zdecydowanej większości (90 proc.) w formie zdalnej.

Wszystkie procedury oraz inne wymagania zostały określone w regulaminach poszczególnych szkół. Uzyskały też pozytywną opinię sopockiego sanepidu. Wszystkie szkoły zaopatrzone są w niezbędny sprzęt i środki sanitarne.

– Nadal jednak nie ma żadnych wytycznych, jak będą wyglądały i kiedy będą przeprowadzone szczepienia dla nauczycieli szkół, przedszkoli czy żłobków, bo pamiętajmy, że te ostatnie pracują cały czas w trybie stacjonarnym – dodaje wiceprezydentka Magdalena Czarzyńska-Jachim. – Apelujemy o jak najszybsze objęcie wszystkich nauczycieli i opiekunów szczepieniami, bo tylko to zapewni prawdziwe bezpieczeństwo funkcjonowania placówek oświatowych. Szkoda także, że to Ministerstwo Edukacji i Nauki nie pomyślało o przeznaczeniu takich środków na wynagrodzenia dla nauczycieli pozostających w klasach z uczniami podczas zajęć zdalnych.

Czytaj również:

Ochrona danych osobowych

Zgodnie z art. 13 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27.04.2016 r. informuję, iż Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Gmina Miasta Sopotu z siedzibą przy ul. Tadeusza Kościuszki 25/27, 81-704 Sopot, reprezentowana przez: Prezydenta Miasta Sopotu.
Czytaj dalej...