Nowe mieszkania komunalne, nabór wniosków

Skrzynaka na dokumenty w kształcie domu na tle wejścia do urzędu miasta
Fot materiały UMS

Sopot przekaże 49 mieszkań w ręce sopocian. Są to mieszkania w nowych budynkach przy al. Niepodległości 650 i 654. Wniosek o przydzielenie mieszkania można złożyć już od 28 stycznia, nabór potrwa do 10 marca.

 – Budowa nowych mieszkań komunalnych jest konsekwencją wieloletniej polityki miasta. Wysoka jakość życia, czyste powietrze, dostęp do edukacji i kultury na najwyższym poziomie sprawia, że wszyscy chcą mieć mieszkanie w Sopocie, tym samym windując ich ceny – mówi Marcin Skwierawski, wiceprezydent Sopotu. –Niestety atrakcyjność rynku nieruchomości w kurorcie odbija się na zmniejszającej się populacji miasta, gdyż właściciele korzystają z mieszkań w sposób okazjonalny lub przeznaczają je na wynajem krótkoterminowy, nie czyniąc z Sopotu swojego centrum życiowego. Nie każdego stać, aby kupić mieszkanie na własność, a osoby, które rozpoczynają dorosłe życie, nie mają jeszcze zdolności kredytowej. Naszą ofertę kierujemy także do sopocian, którzy z różnych względów w ciągu ostatnich lat musieli się wyprowadzić z Sopotu.Dlatego miasto postanowiło im pomóc. Od wielu lat buduje nowe budynki przeznaczając je dla młodych sopocian, którzy na początku dorosłego życia potrzebują mieszkania – kontynuuje wiceprezydent.

O przyznanie mieszkania mogą ubiegać się wnioskodawcy, których centrum życiowe dotychczas znajdowało się w Sopocie. Mogą to być osoby, które obecnie płacą w Sopocie podatek dochodowy. Co istotne, podatek dochodowy podatnik odprowadza w miejscu stałego zamieszkania, mogą to więc być osoby, które dotychczas wynajmowały mieszkanie w Sopocie. 

Kolejną grupą uprawnioną do złożenia wniosku są osoby, które obecnie nie mieszkają w Sopocie, lecz w ciągu ostatnich 15 lat mieszkały w nim przez co najmniej 5 lat nieprzerwanie. Jest to więc możliwość powrotu do kurortu dla osób, które najczęściej z przyczyn finansowych wybrały mieszkanie w innym mieście.  

Trzecią grupą są osoby posiadające już przydział lokalu mieszkalnego, czy to w budynkach prywatnych, czy też komunalnych.  

Po otrzymaniu prawa do mieszkania najemca zobowiązany jest do jego utrzymania. Będzie również płacić czynsz, choć jego stawki są zdecydowanie niższe niż komercyjne. Dlatego kolejnym kryterium są dochody. Wnioskodawca musi wykazać się dochodami na tyle wysokimi, aby móc utrzymać mieszkanie. Z drugiej strony zbyt wysokie dochody mogą świadczyć o tym, że wnioskodawca jest w stanie samodzielnie kupić mieszkanie i wsparcie ze strony gminy nie jest mu potrzebne.  

W nowych budynkach jest 49 lokali mieszkalnych. Są one różniej wielkości, tak, aby w zależności od potrzeb móc zagwarantować wnioskodawcom komfortowe warunki.  

Mieszkania jednopokojowe przewidziane są dla osób samotnych, mieszkania dwupokojowe dla 2-, 3-osobowych gospodarstw domowych, mieszkania 3-pokojowe dla 4- i więcej osobowych gospodarstw domowych oraz lokale przystosowane dla osób z niepełnosprawnościami. Wielkość lokali mieszkalnych waha się od 31,85 m² do 69,02 m².  

Oprócz mieszkań, na które prowadzony jest nabór wniosków, część mieszkań chcemy przekazać repatriantom, by spłacić wobec nich nasz moralny dług, a jedno mieszkanie przekazane zostanie wychowankom domu dziecka. Lokal ma powierzchnię 180,81 m². W sumie w obu budynkach może zamieszkać od 92 do 132 osób.  

Koszt budowy mieszkań to ponad 13,5 mln zł, z czego dofinansowanie Banku Gospodarstwa Krajowego wyniosło 4 256 654,31 zł. 

Szczegóły dotyczące naboru wniosków znajdują się na stronie bip.sopot.pl w zakładce sprawy do załatwienia – Wydział Lokalowy.

Wypełnione dokumenty należy złożyć w Urzędzie Miasta, w tym celu została przygotowana specjalna skrzynka w kształcie domu. Ustawiona zostanie jutro wewnątrz budynku, tuż za drzwiami wejściowymi. Aby złożyć dokumenty, nie jest wymagane wcześniejsze umówienie się na wizytę.  

Ochrona danych osobowych

Zgodnie z art. 13 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27.04.2016 r. informuję, iż Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Gmina Miasta Sopotu z siedzibą przy ul. Tadeusza Kościuszki 25/27, 81-704 Sopot, reprezentowana przez: Prezydenta Miasta Sopotu.
Czytaj dalej...