Państwowa Galeria Sztuki i Muzeum Sopotu otwarte od 2 lutego

Jasne, przestronne wnętrze galerii sztuki. Na ścianach powieszone prace.
Wystaw prac Władysława Hasiora w PGS. Fot. Jurek Bartkowski/Fotobank.PL/UMS.

W związku ze zniesieniem części pandemicznych obostrzeń, od 1 lutego otwarte zostaną niektóre instytucje kultury. W Sopocie, od wtorku 2 lutego, dla zwiedzających dostępne będą Państwowa Galeria Sztuki i Muzeum Sopotu. W obu instytucjach zwiedzanie wystaw będzie możliwe przy zachowaniu obowiązujących zasad bezpieczeństwa.

Państwowa Galeria Sztuki przyzwyczaiła swoich widzów do wysokiego poziomu prezentowanych wystaw. I tym razem, po kilkumiesięcznym czasie „zamrożenia", odwiedzający będą mieli okazję zobaczyć bardzo dobre wystawy i dzieła uznanych artystów. W dalszym ciągu prezentowane prace i oprowadzenia po wystawach będą również dostępne online.

Od wtorku, 2 lutego, w Państwowej Galerii sztuki zobaczymy wystawy: 

- „Władysław Hasior. Prace z kolekcji Galerii Starmach” (do 2 maja)

- „Życie przemija, a sztuka trwa. Kolekcja Marii i Marka Pileckich” (do 4 kwietnia)

- „Słowa nasycone doświadczeniem. Andrzej Szewczyk z kolekcji Simulart" (do 28 lutego)

- „Bliscy nieznajomi – SOPOT ’70” Erazm Wojciech Felcyn (do14 marca).

Ekspozycje będzie można oglądać od wtorku do niedzieli, w godzinach od 11:00 do 19:00. W czasie zwiedzania ekspozycji obowiązują podstawowe zasady bezpieczeństwa związane z pandemią koronawirusa. Konieczne jest zachowanie minimum 1,5 metrowego dystansu, zasłanianie ust i nosa, a także dezynfekcja rąk przed wejściem do galerii. Na jednej sali wystawienniczej jednocześnie może przebywać maksymalnie 10 osób, na przestrzeni  ok. 400m2, a tyle ma każda z sal. Umożliwia to zachowanie dystansu większego niż zalecany, a także możliwość spokojnego zwiedzania wystaw.

Muzeum Sopotu 

Muzeum Sopotu obchodzi w tym roku 20. lecie powstania. Zostało utworzone 1 lutego 2001 roku na mocy uchwały Rady Miasta. Muzeum otworzy swoje drzwi dla zwiedzających również 2 lutego. Placówka czynna będzie tak jak zwykle, tj. od wtorku do niedzieli, w godz. 10.00-16.00. W pierwszym tygodniu (2-7 lutego) wejście do muzeum będzie bezpłatne

Na zwiedzających czeka stała ekspozycja prezentująca wnętrza mieszczańskiego domu z początku XX wieku oraz czasowa pt. „Odzyskane. Detale sopockich wnętrz". Na wystawę stałą składają się rekonstrukcje wnętrz mieszkalnych z czasów pierwszych właścicieli willi, rodziny Claaszenów. Z kolei na wystawie czasowej można zobaczyć przedmioty, które pierwotnie stanowiły wyposażenie wnętrz sopockich mieszkań, a obecnie znajdują się w posiadaniu Biura Konserwatora Zabytków w Sopocie, Muzeum Sopotu i osób prywatnych. Zadaniem tej wystawy jest uświadomienie historycznej wartości obiektów, które znajdują się w większości sopockich budynków i wpłynięcie na dbałość o nie w przyszłości. Zamysłem twórców ekspozycji jest wzbudzenie zainteresowania lokalną architekturą, kształtowanie właściwego podejścia do elementów historycznych wnętrz i promowanie należytej opieki nad obiektami zabytkowymi.

Odwiedzających Muzeum Sopotu obowiązuje przestrzeganie zasad bezpieczeństwa ppodczas zwiedzania. Obowiązkowe jest zakrywanie ust i nosa, dezynfekcja rąk oraz zachowanie minimum 1,5 metrowego odstępu od inncyh osób.

Ochrona danych osobowych

Zgodnie z art. 13 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27.04.2016 r. informuję, iż Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Gmina Miasta Sopotu z siedzibą przy ul. Tadeusza Kościuszki 25/27, 81-704 Sopot, reprezentowana przez: Prezydenta Miasta Sopotu.
Czytaj dalej...