„Róża od św. Walentego” – wspieramy osoby chorujące psychicznie

Czerwona róża w małej drewnianej skrzyneczce
Fot. Pixabay

14 lutego kojarzy się ze świętem zakochanych, a nie wszyscy wiedzą, że Święty Walenty jest także patronem osób chorujących psychicznie. I dlatego ten dzień został wybrany do akcji „Róża od św. Walentego”. Chodzi o zwrócenie uwagi na sytuację osób chorujących psychicznie. Jest to czas solidarności okazywanej osobom zmagającym się z chorobami psychicznymi. Akcji bliska jest także idea samopomocy – osoby chorujące psychicznie poprzez symboliczne wręczenie róż wspierają innych chorujących, którzy znajdują się w gorszym momencie choroby i wymagają hospitalizacji.

Stowarzyszenie na Drodze Ekspresji, jak co roku, zaprasza w dniach 8-14 lutego 2021 r. do wzięcia udziału w Akcji „Róża od Świętego Walentego” W tym roku, w związku z ograniczonymi możliwościami kontaktu, w zmienionej formule. W miejsce bezpośrednich spotkań zaplanowane są warsztaty, webinary, a 14 lutego koncert zespołu Blue May, wspierający Artystyczną Inicjatywę dla młodzieży doświadczającej kryzysów psychicznych w Luzinie.

Jak możesz wziąć udział w tegorocznej akcji?

  • Zrób Kartkę od św. Walentego i dostarcz ją do Sopockiego Centrum Organizacji Pozarządowych i Wolontariatu (ul. marynarzy 4) do 10 lutego 2021 r.

Wykonaj kartkę/laurkę z życzeniami, sentencją wzmacniającą i motywem róży – dowolna technika oraz format.

  • Kartki wraz z różami będą dostarczone 12 lutego do Wojewódzkiego Szpitala Psychiatrycznego w Gdańsku. W tym roku to pracownicy szpitala będą rozdawać  pacjentom róże oraz kartki.

Więcej na Facebooku Stowarzyszenia na Drodze Ekspresji

 

Pomorska Koalicja na Rzecz Zdrowia Psychicznego dekady organizuje akcję „Róża od Świętego Walentego”. Członkowie Stowarzyszenia Świętego Walentego i innych klubów zrzeszających osoby dotknięte chorobą psychiczną 14 lutego odwiedzali pacjentów zamkniętych i dziennych oddziałów psychiatrycznych wręczając im róże.

Dla pacjentów często osamotnionych i rzadko odwiedzanych przez bliskich i przyjaciół akcja była nie tylko miłym dowodem pamięci, ale również ważnym wydarzeniem, które wyrywało ich choćby na moment z letargu i społecznej izolacji.

Drobny gest okazanej sympatii, wręczona róża, ciepła rozmowa z drugim człowiekiem, często pozostawionym samym sobie w zmaganiach z kryzysem psychicznym, była dla nich formą nadziei w możliwość wyzdrowienia i uzyskanie wsparcia w procesie zdrowienia.

Ochrona danych osobowych

Zgodnie z art. 13 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27.04.2016 r. informuję, iż Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Gmina Miasta Sopotu z siedzibą przy ul. Tadeusza Kościuszki 25/27, 81-704 Sopot, reprezentowana przez: Prezydenta Miasta Sopotu.
Czytaj dalej...