Zielona Przystań, czyli wyjątkowy plac zabaw przy SP nr 1 

Zakończyła się budowa placu zabaw przy Szkole Podstawowej nr 1. W ramach tytułowej Zielonej Przystani powstał m.in. domek wzniesiony wśród drzew, z dwoma zjeżdżalniami, ścieżki wraz z edukacyjnymi totemami, tunel wierzbowy, siłownia do ćwiczeń oraz podwyższone ławki.

Projekt zapoczątkowali rodzice w porozumieniu ze szkołą, składając wniosek do budżetu obywatelskiego, ale ostatecznie w projektowaniu zabawek i innych elementów wyposażenia brali udział uczniowie szkoły. Zielona Przystań wygrała w Sopockim Budżecie Obywatelskim 2019. Był on na tyle ogólny, że w pierwszej kolejności przeprowadzono warsztaty projektowe z uczniami, rodzicami i nauczycielami.

Największym marzeniem dzieci był domek na drzewie. Jednak ze względów bezpieczeństwa i w trosce o kondycję drzew projektant zaproponował domek na podwyższeniu, znajdujący się wśród istniejącego zagajnika. Dzięki temu jest on bezpieczny, a sprawia nie mniej frajdy. 

Koncepcja zagospodarowania terenu, po przeprowadzonych warsztatach, okazała się bardzo nietypową inwestycją i miasto kilkukrotnie ogłaszało przetarg na jego wykonanie. Ostatecznie udało się znaleźć wykonawcę, który przekazał inwestycję do użytki na początku lutego.

Wszystkie zabawki i elementy wyposażenia są gotowe, jednak z uwagi na zalegający śnieg i lód, na razie obiekt nie jest udostepniony. Najpóźniej wiosną uczniowie szkoły, jak również okoliczni mieszkańcy, będą mogli korzystać z nietypowego placu zabaw.  

Wiosną tego roku pojawią się tu również ogrody deszczowe. Będą to donice ustawione wzdłuż szkoły, do których spływać będzie woda z dachu budynku. Wewnątrz znajdą się rośliny, które chętnie wykorzystują wodę. Podczas ulewnego deszczu woda w pierwszej kolejności zasilać będzie donice, jej nadmiar przekierowany zaś zostanie do instalacji deszczowej.

Ochrona danych osobowych

Zgodnie z art. 13 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27.04.2016 r. informuję, iż Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Gmina Miasta Sopotu z siedzibą przy ul. Tadeusza Kościuszki 25/27, 81-704 Sopot, reprezentowana przez: Prezydenta Miasta Sopotu.
Czytaj dalej...