Jak mądrze pomagać ptakom

Strażnicy Miejscy na plaży karmią łabędzie specjalną karmą
Fot. Fotobank.PL/UMS

Ptaki, jak każde inne dziko żyjące zwierzęta, są przystosowane do samodzielnego zdobywania pokarmu. Radzą sobie w ciepłe miesiące, jak również podczas tych zimowych. Nawet ptaki żyjące w mieście same znajdują sobie pożywienie. W opinii ornitologów nie powinno się ich dokarmiać, ponieważ zaburza to naturalny popęd ptaków do odbywania migracji.

Podejmowanie wędrówek to mechanizm przystosowania zwierząt do radzenia sobie z niedostatkami zimy. Dokarmiając ptaki, zachęcamy je do pozostania w naszym klimacie i warunkach, do których ewolucyjnie nie są przystosowane. Ptaki mają dobrą pamięć – po pokarm wrócą w to miejsce, do którego się przyzwyczaiły. Może się zdarzyć, że jeśli nie znajdą tam pokarmu, do następnego nie odlecą.

Zdrowy dorosły łabędź zimą może przetrwać bez pożywienia nawet 4 tygodnie. Zwykle siedzi w tym czasie nieruchomo, aby oszczędzać energię zgromadzoną w grubej warstwie tłuszczu. Jedną
z przyczyn osłabienia, które może prowadzić do śmierci ptaka, jest dokarmianie np. chlebem. Pieczywo powoduje schorzenia przewodu pokarmowego. Chleb, posiadający niewiele wartości odżywczych, nie pokrywa strat energetycznych u ptaków karmionych przez ludzi. Zanim zdecydujemy się na dokarmianie, zadajmy sobie pytanie, czy nasza pomoc nie okaże się jednak szkodliwa.

Obecnie, w wyjątkowej sytuacji ze względu na ekstremalnie trudne warunki pogodowe, miasto kupiło specjalistyczną karmę i dokarmia sopockie łabędzie.

 

Ochrona danych osobowych

Zgodnie z art. 13 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27.04.2016 r. informuję, iż Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Gmina Miasta Sopotu z siedzibą przy ul. Tadeusza Kościuszki 25/27, 81-704 Sopot, reprezentowana przez: Prezydenta Miasta Sopotu.
Czytaj dalej...