Bardziej zielony plac Przyjaciół Sopotu

wizualizacja koncepcji
mat. prasowe

Sopot zaprezentował nową koncepcję aranżacji placu Przyjaciół Sopotu. Będzie więcej zieleni, kwiatów i przestrzeni zachęcającej do spędzania czasu w tym miejscu. Podczas spotkania on-line zespół architektów będących autorami nowej koncepcji przedstawił wszystkie zmiany, które czekają najważniejszy plac miejski.

Plac zyska przed wszystkim bujną zieleń, dotychczasowa powierzchnia zieleni zostanie zwiększona o 500 m2, dosadzonych zostanie 17 kolejnych platanów, obecnie na placu jest ich 38. Nowa aranżacja zieleni to również zmiany w zakresie małej architektury i oświetlenia. Zaproponowano ławki których kształt podkreśla okrąg, który tworzyć będzie zieleń wraz z zarysem pergoli.


– Cieszę się ogromnie, jestem wręcz wzruszona, podoba mi się bardzo koncepcja. Mam nadzieję, że to się wreszcie uda i projekt zostanie zrealizowany – mówi Anna Brzozowska autorka projektu do budżetu obywatelskiego


Prezentacja była podsumowaniem trzyletniej pracy nad wprowadzeniem zieleni na plac. Projekt ten wygrał w budżecie obywatelskim w 2017 roku, na jego cel przeznaczono wówczas 1 mln zł. Jego autorka nie podawała konkretnych rozwiązań licząc na rozwinięcie swojego pomysłu przez architektów. Aby sprostać wymaganiom mieszkańców jeszcze w 2017 roku odbyły się dwie sesje warsztatowe w których udział wzięło ok 60 mieszkańców. Warsztaty przeprowadziła Sopocka Szkoła Wyższa. Raport i wnioski z tych warsztatów był punktem wyjścia do dalszych prac projektowych. Kolejne konsultacje odbyły się w ubiegłym roku. Miasto przeprowadziło ankietę dotyczącą funkcji z jakich korzystają mieszkańcy oraz ich preferencji w stosunku do projektowanej zieleni. W ankiecie udział wzięło 50 mieszkańców. Przeprowadzono również konsultacje w trybie zdalnym, gdzie wypowiedziało się kolejnych 37 osób.


W trakcie pracy nad koncepcją aranżacji placu nie pominięto również autorów obecnego zagospodarowania oraz architektów, którzy dokładali do jego wyglądu kolejne elementy takie jak fontanna czy kubiki gastronomiczne. Spotkanie z Honorową Radą Architektury było pierwszym zewnętrznym spotkaniem konsultacyjnym nad prawie gotową koncepcją. Wcześniej odbywało się wiele spotkań roboczych z udziałem Biura Konserwatora Zabytków oraz Wydziałem Architektury i Urbanistyki sopockiego urzędu. Nie pominięto także osób odpowiedzialnych za utrzymanie i eksploatację placu.


Ostatnie spotkanie, w którym udział wzięło ok 50 osób zamyka zaplanowany cykl konsultacyjny. Jednak w dalszym ciągu zapraszamy do zapoznania się z pełną dokumentacją projektu udostępnioną na stronie www.sopot.pl i przekazaniu swoich uwag i spostrzeżeń dotyczących zaproponowanej koncepcji. Na uwagi przesłane na adres monika.klobucka@um.sopot.pl czekamy do 10 marca.
Autorami projektu są 2 pracownie: Gzowski Architekci oraz Restudio Jacaszek Architekci. Zespół autorski to: Maciej Jacaszek, Mateusz Gzowski, Radosław Czerniejewski, Marta Marszałek, Piotr Woszczalski , Tomasz Kisiel, Agnieszka Nowicka

Ochrona danych osobowych

Zgodnie z art. 13 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27.04.2016 r. informuję, iż Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Gmina Miasta Sopotu z siedzibą przy ul. Tadeusza Kościuszki 25/27, 81-704 Sopot, reprezentowana przez: Prezydenta Miasta Sopotu.
Czytaj dalej...