Sopot likwiduje piece węglowe  

Widok na Sopot i zatokę ze wzgórza
Fot. Fotobank.PL/UMS

W ciągu ostatnich dwóch lat w lokalach gminnych wymieniono 231 pieców węglowych na ogrzewanie gazowe. W tym samym okresie 79 właścicieli wykonało modernizację ogrzewania, korzystając z programu dofinansowania Gminy Miasta Sopotu. Kwota udzielonych w tym czasie dotacji wyniosła 1 301 000 zł. 

Sopot jest liderem w rankingach jakości powietrza w Polsce. Jest to nie tylko związane z korzystnym położeniem geograficznym, ale przede wszystkim z konsekwentną polityką miasta. Mieszkańcy posiadający mieszkania z piecem węglowym mogą uzyskać dofinansowanie do wymiany ogrzewania sięgające 100 proc.

Do niedawna wiele „kopciuchów” znajdowało się również w lokalach komunalnych bądź socjalnych należących do gminy. Poza wymienionymi 231 piecami, w tym roku na wymianę czeka już kolejnych 55 pieców. Miasto stara się docierać z informacją do wszystkich najemców lokali gminnych, którzy mają ogrzewanie na paliwo stałe i namawia ich do złożenia wniosku o wymianę pieca na koszt miasta.  

Najemcy lokali gminnych, którzy posiadają ogrzewanie na węgiel, koks lub drewno, proszeni są o zgłaszanie się do Wydziału Lokalowego wojciech.boduszynski@um.sopot.pl. Pod numerem telefonu 58 521 38 76 uzyskają informację, jak wymienić piec.  

Mieszkańcy, którzy chcieliby skorzystać z dotacji na wymianę pieców w mieszkaniach prywatnych jeszcze tylko w tym roku mogą skorzystać ze 100 proc dofinansowania. na przykład wymieniając piec węglowy na piec gazowy o mocy 24 kW, można oytrzymać dofinansowanie w wysokości 19 200 zł.

Więcej informacji można uzyskać w Wydziale Inżynierii i Ochrony Środowiska UM w Sopocie, e-mail: inzynieria@sopot.pl

– Jesteśmy dumni z tego, że Sopot jest jednym z najbardziej zielonych miast w Polsce – mówi Jacek Karnowski, prezydent Sopotu. – Wspólnym wysiłkiem dążymy do tego, aby wciąż był kurortem z najczystszym powietrzem. Naszym celem jest wymiana wszystkich pieców węglowych w mieście.

Zgodnie z antysmogową uchwałą Sejmiku Województwa Pomorskiego, po 1 stycznia 2024 r. w Sopocie będzie obowiązywał całkowity zakaz używania ogrzewania węglowego. Po tej dacie właściciele lokali, domów, którzy nadal będą korzystali z węgla, będą płacili kary finansowe nawet do 5000 zł.   

Ochrona danych osobowych

Zgodnie z art. 13 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27.04.2016 r. informuję, iż Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Gmina Miasta Sopotu z siedzibą przy ul. Tadeusza Kościuszki 25/27, 81-704 Sopot, reprezentowana przez: Prezydenta Miasta Sopotu.
Czytaj dalej...