Pomorze potrzebuje unijnego wsparcia. Podpisz petycję

Fot. materiały Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego

Rządowy Projekt Umowy Partnerstwa Polski i Unii Europejskiej przewiduje mniejsze fundusze na program regionalny dla województwa pomorskiego. Jeżeli projektowana umowa zostanie podpisana, fundusze UE dla Pomorza na najbliższych siedem lat zmaleją o 3 mld złotych. To prawie trzy razy mniej niż w innych województwach. Zachęcamy do podpisywania petycji w tej sprawie.

Dynamiczny rozwój pomorskich miast i gmin może zostać zahamowany. Rządowy projekt Umowy Partnerstwa między Polską a Unią Europejską na lata 2021-2027 zakłada, że województwo pomorskie otrzyma o 736 mln euro (3 mld zł) mniej na program regionalny. To prawie 40 proc. mniej niż w poprzedniej perspektywie.

Biorąc pod uwagę proponowany podział, województwo pomorskie jest jednym z tych, które dostaną najmniej funduszy. W przeliczeniu na jednego mieszkańca Pomorza – tylko 482 euro, w porównaniu z 810 euro w latach 2014-2020. To prawie trzy razy mniej niż w innych województwach. Środki europejskie to główne źródło finasowania inwestycji rozwojowych w naszym województwie, a zaproponowany podział może utrudnić lub wręcz zahamować nasz rozwój. Skutki takiej decyzji dotkną bezpośrednio wszystkich mieszkańców naszego regionu. Samorządy lokalne otrzymają mniej środków na inwestycje w służbę zdrowia, ekologię, wsparcie społeczne. Zmniejszy się pomoc dla przedsiębiorców, szkół, uczelni oraz organizacji pozarządowych. Ograniczone zostaną inwestycje w komunikację publiczną i infrastrukturę transportową.

W trosce o rozwój i przyszłość naszego regionu, apelujemy do rządu o zwiększenie funduszy unijnych dla województwa pomorskiego, co najmniej o kwotę, o którą pomniejszone zostały środki planowane przez rząd na perspektywę 2021-2027. Zachęcamy do włączenia się w akcję i podpisania petycji w tej sprawie.

Petycja jest dostępna na stronie Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego.  

Ochrona danych osobowych

Zgodnie z art. 13 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27.04.2016 r. informuję, iż Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Gmina Miasta Sopotu z siedzibą przy ul. Tadeusza Kościuszki 25/27, 81-704 Sopot, reprezentowana przez: Prezydenta Miasta Sopotu.
Czytaj dalej...