Wiosna w Muzeum Sopotu

Czarno-biała pocztówka przedstawiająca budynki sopockie. Na pierwszym planie grupka ludzi.
Pocztówka ze zdjęciem Johna Faltina, fotografującego Sopot na przełomie XIX i XX w. Ze zbiorów Muzeum Sopotu.

Wiosną, już od końca marca, Muzeum Sopotu zaprasza na wykłady historyczne i zajęcia edukacyjne dla dzieci oraz nową wystawę czasową.

We wtorek, 30 marca, wykład pt. „Na plaży i w operze. Kąpielisko sopockie w latach 1901-1939” wygłosi historyk, dr Janusz Dargacz. Wykład będzie dostepny online na facebookowym profilu Muzeum Sopotu.

Nadanie Sopotowi praw miejskich w 1901 r. dało impuls do wszechstronnego rozwoju nadbałtyckiego kurortu. Kilkanaście lat poprzedzających wybuch pierwszej wojny światowej w 1914 r. przyniosło m.in. spektakularny rozwój infrastruktury uzdrowiskowej. Nowo powołane władze miejskie w krótkim czasie wymieniły wszystkie obiekty związane z obsługą kuracjuszy: powstały nowe kompleksy łazienek północnych i południowych (1903, 1907), nowy zakład kąpieli ciepłych (1904), imponujący kompleks domu kuracyjnego (1910), rozbudowane zostało molo. Włodarze miasta podejmowali szereg działań zmierzających do podniesienia atrakcyjności Sopotu. W 1901 r. odbył się pierwszy sopocki Tydzień Sportu, w 1909 r. zainicjowała działalność Opera Leśna.

Rozmach podejmowanych działań wzmacniany był odpowiednimi działaniami marketingowymi. Popularne również w późniejszych latach określenia „Perła Bałtyku” czy też „Niemiecka Riwiera” zostały rozpropagowane w tym właśnie czasie. Pierwsza wojna światowa, a w jej efekcie  odcięcie Sopotu od niemieckiego zaplecza postawiły władze miejskie w niełatwym położeniu. W okresie międzywojennym w infrastrukturę kąpieliskową inwestowano stosunkowo niewiele, próbowano natomiast zwiększyć konkurencyjność Sopotu na inne sposoby. Do najbardziej spektakularnych działań należało bez wątpienia uruchomienie kasyna w 1919 r. oraz zainicjowanie festiwali wagnerowskich w 1922 r. O skuteczności podejmowanych inicjatyw świadczy rosnąca frekwencja – w 1928 r. sopockie kąpielisko odnotowało najwyższą w dotychczasowych dziejach liczbę letników, przekraczającą 29 tys. osób. Dopiero wybuch kolejnej wojny światowej w 1939 r. przerwał tę korzystną dla Sopotu koniunkturę.

We wtorek, 27 kwietnia, z prelekcją „Od kurortu do miasta – malownicza architektura Sopotu przełomu XIX i XX wieku” wystąpi Klaudiusz Grabowski. Podczas spotkania omówione zostaną wybrane sopockie wille i kościoły (Gwiazdy Morza, Zbawiciela – obecnie św. Jerzego), ratusz i zabudowa kuracyjna. Wykłady będą dostępne online, za pośrednictwem profilu FB Muzeum Sopotu.

Muzeum przygotowało także coś dla dzieci, które będą miały możliwość wzięcia udziału w zajęciach edukacyjnych „Muzeum Sopotu uczy i bawi online”. W piątek, 26 marca, nauczą się robienia pisanek zdobionych techniką decoupage. 9 kwietnia, odbędą się zajęcia edukacyjne „O wędrującej wydmie”. Dzieci dowiedzą się, dlaczego bronimy plaż i wydm przed atakami morza. Czemu wydma jest miejscem chronionym, a piaski „ożywają” gdy zniszczymy roślinność wydmową? Jak szybko wędruje wydma i po czym poznamy dokąd zmierza? Jak wygląda roślinność wybrzeża wydmowego? Czy na wydmie kwitną kwiaty?

„Plaża wczoraj i dziś” to temat zajęć 16 kwietnia. Jak plażowano kiedyś? Do czego służyły łazienki kąpielowe? Jak ubierano się na plażę? Czym zajmował się koszowy? Jakie sporty uprawiano na plaży i czy opalenizna była w modzie? Podczas warsztatów będzie można poznać obyczaje plażowe w Sopocie przełomu XIX i XX wieku.

W kwietniu w Muzeum Sopotu zostanie również otwarta nowa wystawa czasowa. Ekspozycja poświęcona będzie sopockiemu fotografikowi działającemu na przełomie XIX i XX w. John Faltin urodził się w Gdańsku, w kurorcie zamieszkał w 1898 r. Z zawodu był księgowym. Faltin fotografował przede wszystkim architekturę, często robił krótkie serie zdjęć np. dla mieszkańców konkretnej ulicy. Współpracował również z wydawnictwami, między innymi ze znanym wydawnictwem należącym do Clary Bernthal. Wystawa będzie prezentacją zdjęć jego autorstwa pochodzących z kolekcji prywatnej Grzegorza Krzyżowskiego. Będzie to pierwsza wystawa monograficzna prezentująca dorobek fotografa.

Działania muzeum można śledzić również przez stronę internetową Muzeum Sopotu

 

Ochrona danych osobowych

Zgodnie z art. 13 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27.04.2016 r. informuję, iż Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Gmina Miasta Sopotu z siedzibą przy ul. Tadeusza Kościuszki 25/27, 81-704 Sopot, reprezentowana przez: Prezydenta Miasta Sopotu.
Czytaj dalej...