Nowa stacja pomiaru jakości powietrza w Sopocie

stacja pomiaru jakości powietrza
Fot. materiały prasowe Fundacji ARMAG

W walce o czyste powietrze Sopot sięga po różne, czasami niekonwencjonalne narzędzia. Bezpłatna komunikacja dla uczniów, wysokie dopłaty do wymiany ogrzewania na ekologiczne lub podłączenia do miejskiej sieci, zniżki dla mieszkańców komunalnych zmieniających ogrzewanie czy dopłaty do wymiany okien, to tylko niektóre z nich. Efekty tych działań odczuwamy wszyscy, bo powietrze w Sopocie jest czyste i możemy bezpiecznie oddychać pełną piersią.

W ramach projektu „Rozbudowa  monitoringu atmosfery aglomeracji trójmiejskiej” została  zbudowana nowa stacja tła miejskiego AM6 w Sopocie. Nowa stacja znajduje się przy skrzyżowaniu ulic Polnej i Bitwy pod Płowcami. Dane z pomiarów dokonywanych przez stację dają nam wiedzę na temat poziomów stężeń dla kluczowych zanieczyszczeń powietrza w strefie uzdrowiskowej A, dzięki czemu służy zarówno mieszkańcom, jak i kuracjuszom. 

Dodatkowe analizatory pozwolą nam na dokładniejsze badanie poziomu pyłów zawieszonych w powietrzu. Stacja została włączona do Państwowego Monitoringu Środowiska oraz spełnia wymagania lokalizacyjne Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska (GIOŚ).

Stacja jest wyposażona  w  następujący sprzęt pomiarowy:

  • analizator ditlenku siarki,
  • analizator tlenków azotu,
  • analizator tlenku węgla,
  • analizator pyłu PM10,PM2.5 oraz PM1
  • system kalibracji,
  • system poboru próby,
  • system zbierania i komunikacji danych,
  • stacja meteorologiczna (pomiar temp., prędkość i kierunku wiatru, ciśnienie atmosferyczne, opad, wilgotność)
  • pobornik pyłu wraz z oprzyrządowaniem.

– Sopocianie od wielu lat z ogromnym zaangażowaniem i świadomością swoich działań segregują odpady, dbając tym samym o środowisko. Również coraz więcej osób zwraca uwagę na to jakim powietrzem oddychamy. Sopocianie, przy wsparciu finansowym miasta, likwidują piece węglowe i z uwagą obserwują czym palą w piecach sąsiedzi. Sopot jako uzdrowisko stara się sprostać wyśrubowanym normom powietrza dla kurortów – komentuje Marcin Skwierawski, wiceprezydent Sopotu. – Rocznie przekroczenia niebezpiecznych pyłów zawartych w powietrzu w ciągu dnia możemy policzyć na palcach jednej ręki. W Sopocie mamy czyste powietrze, bo wspólnie o nie dbamy – dodaje wiceprezydent Skwierawski. 

Poziomy stężeń z nowej stacji możemy śledzić na stronach:

Air Pomerania i Fundacja ARMAG. Dane są również dostępne na portalu jakości powietrza  Inspekcji Ochrony Środowiska .

 Łączny koszt inwestycji to 546 375,225 zł  brutto.

Inwestycja w 84,95 % sfinansowana została z Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020. Pozostała część pochodzi z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku.

 

Ochrona danych osobowych

Zgodnie z art. 13 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27.04.2016 r. informuję, iż Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Gmina Miasta Sopotu z siedzibą przy ul. Tadeusza Kościuszki 25/27, 81-704 Sopot, reprezentowana przez: Prezydenta Miasta Sopotu.
Czytaj dalej...