Kupuję, nie gotuję! Na Wielkanoc wspierajmy sopocką gastronomię

Kobiece dłonie trzymaja udekorowane ciasto, obok stoi kolejne
Fot. materiały promocyjne

A gdyby tak podczas nadchodzących świąt czas poświęcić najbliższym, zamiast spędzać go w kuchni? Lepiej wybrać się na rodzinny spacer (a pięknych i różnorodnych terenów do rekreacji w Sopocie nie brakuje), niż poświęcać długie godziny gotowaniu. Rozwiązaniem może być zamówienie wielkanocnych specjałów u sopockich gastronomików.

– Można zyskać więcej wolnego czasu i jednocześnie nie rezygnować z pysznych tradycyjnych potraw – mówi Magdalena Czarzyńska-Jachim, wiceprezydentka Sopotu. – Zachęcamy do skorzystania z oferty sopockich restauracji. Przygotowane przez nie menu na pewno zadowoli wszystkich smakoszy, a przy okazji będzie to tak bardzo potrzebne teraz wsparcie lokalnej gastronomii.

Biała kiełbasa własnego wyrobu z restauracji L'Entre Villes, żurek chrzanowy od Restauracji Harnaś czy pieczone pierogi z Sopockiego Młyna to tylko niektóre smaczne propozycje. Wszystkie oferty zebrane są na stronie internetowej: Visit Sopot – Wielkanoc 2021

Sopocka Organizacja Turystyczna zachęca, by zadbać o tradycję w trochę inny sposób – w święta odpocząć i spędzić więcej czasu z najbliższymi, jednocześnie wspierając branżę gastronomiczną.

 

Ochrona danych osobowych

Zgodnie z art. 13 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27.04.2016 r. informuję, iż Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Gmina Miasta Sopotu z siedzibą przy ul. Tadeusza Kościuszki 25/27, 81-704 Sopot, reprezentowana przez: Prezydenta Miasta Sopotu.
Czytaj dalej...