Sopot solidarny z Białorusią

Kilka osób, połowa siedzi, kolorowo ubranych. Wszyscy są w maseczkach i pokazują gest zwycięstwa.
Jacek Karnowski, prezydent Sopotu, Magdalena Czarzyńska-Jachim wiceprezydentka miasta i Maciej Rusek z Biura ds. Kontaktów Samorządowych i Repatriacji na spotkaniu z Białorusinami mieszkającymi w Sopocie. Fot. materiały UMS

Dzień Niepodległości Białorusi obchodzony jest 25 marca. W tym roku święto białoruskiej opozycji zbiegło się z zatrzymaniem działaczy mniejszości polskiej w tym kraju, Andżeliki Borys i Andrzeja Poczobuta. Prezydent Sopotu zaapelował o rządową pomoc dla Polaków na Białorusi.

Dzień Niepodległości Białorusi obchodzony 25 marca przez białoruską opozycję, nie jest uznawany przez rząd Łukaszenki. Dzisiaj ten dzień nabiera znaczenia symbolicznego również dla Polaków – władze Białorusi zatrzymały dziennikarza i działacza mniejszości polskiej Andrzeja Poczobuta, a wcześniej także Andżelikę Borys, szefową Związku Polaków na Białorusi. Prezydent Sopotu apeluje o rządową pomoc dla Białorusinów, a zwłaszcza mieszkających tam Polaków.

Sopot od wielu lat regularnie pomaga i materialnie wspiera wspólnotę Polaków na Białorusi. Teraz solidaryzuje się z całym białoruskim narodem w jego dążeniu do wolności i demokracji. Podziwiamy naród białoruski walczący o prawo do pełnej wolności. Polskie samorządy wielokrotnie dowiodły swojej solidarności ze słabszymi i potrzebującymi. Uważamy, że to nasz obowiązek w kraju, który na swojej drodze do suwerenności  wielokrotnie korzystał z  pomocy wolnego świata.

Za zgodą Rady Miasta w Sopocie zamieszkały cztery rodziny uchodźców z Białorusi. Trzem z nich przyznane zostały mieszkania komunalne, jedna tymczasowo mieszka w Domu Gościnnym im. Księdza Jana Kaczkowskiego w Sopocie. Stowarzyszenie Białorusinów może również korzystać z przekazanego im przez miasto pomieszczenia przeznaczonego na działalność kulturalno-społeczną.

– Najwyższy czas by nasi rodacy na Białorusi ale także Białorusini walczący o swoją wolność otrzymali wsparcie polskiego państwa – mówi Jacek Karnowski, prezydent Sopotu. – Na poziomie samorządowym robimy co w naszej mocy, ale potrzeby są dużo większe. Wzywam polski rząd do realnej pomocy Białorusinom. Jednocześnie z całą mocą deklarujemy, że wspólnota samorządowa gotowa jest do włączenia się we wszystkie działania zapewniające realne wsparcie i pomoc prześladowanym – dodaje prezydent Sopotu.

Co roku na wizyty studyjne do Sopotu przyjeżdżają przedstawiciele Polonii. Koszty pobytu rodaków z Białorusi, łącznie z transportem, pokrywa miasto. Ponadto od wielu lat przyjmujemy w Sopocie duże grupy dzieci z polskich rodzin z Białorusi, w ramach akcji Lato z Polską. Kurort odwiedzają także nauczyciele z polskich szkół, którzy przyjeżdżają na szkolenia do Sopockiego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli. W Sopocie regularnie gościmy również działaczy Związku Polaków na Białorusi, uznawanego przez białoruskie władze za organizację nielegalną. Od kilkunastu lat sopocianie i firmy z Sopotu wspierają Polaków na Białorusi pomocą rzeczową, szczególnie w okresie Bożego Narodzenia.

Ochrona danych osobowych

Zgodnie z art. 13 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27.04.2016 r. informuję, iż Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Gmina Miasta Sopotu z siedzibą przy ul. Tadeusza Kościuszki 25/27, 81-704 Sopot, reprezentowana przez: Prezydenta Miasta Sopotu.
Czytaj dalej...