Sopot reguluje zasady dotyczące hulajnóg

Niebieskie hulajnogi stojące w szeregu. Na kostce brukowej wymalowane na biało pasy miejsca postoju.
Fot. Jurek Bartkowski/Fotobank/PL/UMS

Wypracowane pod koniec ubiegłego roku porozumienie, zostało zawarte z większością operatorów hulajnóg w Sopocie: firmami Quick, Bolt i Lime. Kolejne, z firmą Tier, rozpoczynającą działalność w mieście, jest w trakcie procedury podpisywania. Porozumienie poprawi bezpieczeństwo na sopockich ulicach i ścieżkach rowerowych. Hulajnogi pojadą wolniej w niektórych rejonach miasta i będą parkowane w wyznaczonych miejscach.

Zgodnie z treścią porozumienia miasto, na podstawie rekomendacji operatorów, wyznacza miejsca do parkowania hulajnóg. Już w grudniu 2020 r. zostało utworzonych 25 takich miejsc, kolejne będą tworzone. Hulajnogi można również parkować przy ogólnodostępnych stojakach rowerowych. Operatorzy zobowiązali się do ograniczenia prędkości ruchu pojazdów do 12 km/h w centrum miasta oraz w części nadmorskiej. Ponadto ciąg ul. Bohaterów Monte Cassino jest wyłączony z parkowania hulajnóg, a operatorzy będą przestawiać źle zaparkowane pojazdy w ciągu 2 godzin od otrzymania zgłoszenia o niewłaściwym parkowaniu. Porozumienie reguluje także mniej istotne dla użytkowników kwestie, jak dzielenie się statystykami podróży, co pozwoli na lepsze planowanie infrastruktury w mieście, oraz informowanie użytkowników o zasadach bezpiecznego poruszania się hulajnogą na drodze. 

– Każdego nowego operatora, który chce wejść do Sopotu, zapraszamy do zawarcia takiego porozumienia – mówi Marcin Skwierawski, wiceprezydent Sopotu. – Widać, że podejście operatorów do tego biznesu się zmienia. Po początkowym oporze, teraz chętnie nawiązują współpracę z samorządami, widząc w tym realne korzyści. Bo brak przepisów i zasad, regulujących ruch hulajnóg nie jest z korzyścią ani dla firm ani dla miast. Co ważne, niemal identyczne porozumienia zaczęły podpisywać Gdańsk i Gdynia, dzięki czemu na obszarze całego Trójmiasta obowiązują podobne zasady – dodaje wiceprezydent Skwierawski. 

Jak bezpiecznie poruszać się hulajnogą:

  1. Zgodnie z wciąż obowiązującymi przepisami osoba kierująca hulajnogą elektryczną jest pieszym (trwają prace legislacyjne nad zmianą tej zasady).
  2. Hulajnoga elektryczna jest pojazdem mało stabilnym – należy zachować ostrożność przy skręcaniu oraz jeździe po nierównym terenie.
  3. Pamiętaj, że osoba idąca chodnikiem może się Ciebie nie spodziewać.
  4. Parkuj pojazd tak, by nikomu nie zawadzał, najlepiej przy stojakach rowerowych – a jeśli tych nie ma w pobliżu na brzegu chodnika. Zachowaj co najmniej 1,5m przejścia dla pieszych. Pomyśl o niedowidzących.
  5. Widząc leżącą hulajnogę podnieś ją – ktoś może się o nią przewrócić.
  6. Stosuj się do ograniczeń prędkości na alejce nadmorskiej.
Ochrona danych osobowych

Zgodnie z art. 13 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27.04.2016 r. informuję, iż Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Gmina Miasta Sopotu z siedzibą przy ul. Tadeusza Kościuszki 25/27, 81-704 Sopot, reprezentowana przez: Prezydenta Miasta Sopotu.
Czytaj dalej...