Trzy granty dla Biblioteki Sopockiej

Fot. materiały promocyjne

Biblioteka Sopocka otrzymała dofinansowanie ze środków Ministerstwa Kultury Dziedzictwa Narodowego i Sportu, z Funduszu Promocji Kultury, na realizację trzech projektów biblioteki: „Idzie nowe!”, „Biblioteczna Akademia Nauk” oraz „Fantastyczna bibLEMteka”.

„Idzie nowe” to inicjatywa wspierająca rozwój pracowników Biblioteki dzięki udziałowi w siedmiu szkoleniach. Zostały one wybrane demokratycznie przez kadrę̨, która postanowiła zaprosić́ do Biblioteki specjalistów związanych z edukacją kulturalną, nowymi technologiami, promocją czytelnictwa i pracą z rożnymi czytelnikami.
           
„Fantastyczna bibLEMteka” to projekt monograficzny w całości poświęcony Stanisławowi Lemowi. Setna rocznica urodzin autora „Solaris” stała się dla bibliotekarzy inspiracją do stworzenia projektu, który pozwoli odbiorcom uzupełnić wiedzę na temat życia i twórczości pisarza, ale też przekonać się, że Lem wciąż inspiruje kolejne pokolenia artystów. Zaplanowane w ramach projektu wydarzenia mają różne formy i są oparte na korespondencji sztuk (literatura, sztuki plastyczne, kinematografia). Ukoronowaniem trwającego od maja do listopada projektu będzie wystawa prac zgłoszonych na konkurs „Lem dziś”.
           
Literatura popularnonaukowa, którą można znaleźć we wszystkich filiach Biblioteki, staje w centrum trzeciego projektu – „Bibliotecznej Akademii Nauk”. Inicjatywa jest skierowana przede wszystkim do dzieci i młodzieży, a jej głównym celem jest zachęcenie do sięgania po literaturę popularnonaukową poprzez przedstawienie jej w nowym świetle. Bibliotekarze zaplanowali projekt tak, aby każdemu miesiącowi był przypisany jeden przedmiot szkolny. W rezultacie otrzymujemy osiem miesięcy warsztatów z naukowcami, spotkań autorskich i wykładów. Realizacja projektu rozpocznie się na przełomie kwietnia i maja, a potrwa do listopada.        

Realizacja projektów będzie dostosowana do aktualnej sytuacji epidemicznej.
Pierwsze wydarzenie w ramach projektu „Biblioteczna Akademia” – spotkanie z autorkami książki „W czym grzyby są lepsze od ciebie?” – odbędzie się 5 maja o godz. 17.00 na Facebooku Biblioteki.

Ochrona danych osobowych

Zgodnie z art. 13 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27.04.2016 r. informuję, iż Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Gmina Miasta Sopotu z siedzibą przy ul. Tadeusza Kościuszki 25/27, 81-704 Sopot, reprezentowana przez: Prezydenta Miasta Sopotu.
Czytaj dalej...