Metropolia stawia na węzły

widok z góry na węzeł komunikacyjny, drogę, parking, na którym stoją auta
Fot. źródło: www.metropoliagdansk.pl

Mieszkańcy Obszaru Metropolitalnego Gdańsk-Gdynia-Sopot, a w szczególności Pruszcza Gdańskiego i okolicznych miejscowości, mogą znacznie szybciej i wygodniej podróżować. Dzięki funduszom europejskim zakończyła się budowa 3 metropolitalnych węzłów integracyjnych: Pruszcz Gdański, Pszczółki i Cieplewo. Właśnie oficjalne podsumowano wszystkie inwestycje, które w sumie kosztowały 49 mln zł. 26 mln zł w tej kwoty pokryła Unia Europejska. 

Inwestycje, które rozpoczęły się w 2017 r., obejmowały nie tylko budowę samych węzłów, ale także budowę i przebudowę dróg, chodników, tras rowerowych i miejsc parkingowych. Powstały parkingi na 171 aut, 156 rowerów oraz 14,5 km dróg rowerowych i chodników. W sumie na terenie 5 samorządów: gmina miejska Pruszcz Gdański, gmina Pruszcz Gdański, gmina Pszczółki, gmina Trąbki Wielkie oraz powiat gdański zrealizowano 23 inwestycje. 

Parkuj i jedź. Oszczędzaj czas i pieniądze

Dzięki projektowi na terenie miasta Pruszcz Gdański, jako lidera projektu, zrealizowano 12 inwestycji, m.in.: budowa parkingu przy ul. Dworcowej typu park&ride dla samochodów osobowych i rowerów, budowa parkingu samochodowego przy Dworcu PKP, przebudowa ul. Skalskiego, przebudowa ul. Dąbrowskiego, budowa ścieżek rowerowych oraz kładek i mostków pieszo – rowerowych w różnych częściach miasta. Pozostałe inwestycje np. budowa trasy rowerowej Juszkowo – Pruszcz Gdański, zagospodarowanie otoczenia wokół węzła przesiadkowego w Cieplewie, budowa parkingu przy dworcu PKP w Pszczółkach, budowa ścieżki rowerowej na trasie Żelisławki – Sobowidz, czy budowa ścieżki pieszo-rowerowej na odcinku Pruszcz Gdański – Radunica, realizowane były przez pozostałych partnerów. 

Efekty zrealizowanych inwestycji mieszkańcy odczuwają codziennie, korzystając np. z przebudowanej ul. Dworcowej, zostawiając samochód na parkingu park&ride przed dworcem PKP, przechodząc przez nowe kładki na rzece Raduni, czy jeżdżąc rowerem po nowej ścieżce rowerowej niedaleko Faktorii w kierunku granicy z Gminą Pruszcz Gdański. 

Metropolitalne węzły przesiadkowe

Całkowita wartość projektu „Budowa węzłów integracyjnych Pruszcz Gdański, Cieplewo i Pszczółki wraz z trasami dojazdowymi”, wyniosła 49 mln zł, z czego 26 mln zł to dofinansowanie unijne. Wartość inwestycji zrealizowanych w samym Pruszczu Gdańskim wyniosła ponad 24 miliony złotych, a dofinansowanie do tych inwestycji to 17,6 mln zł. Projekt realizowany był wspólnie przez 5 samorządów: Gmina Miejska Pruszcz Gdański, Gmina Pruszcz Gdański, Gmina Pszczółki,  Gmina Trąbki Wielkie oraz Powiat Gdański.  

Trzy nowe węzły powstały dzięki współpracy metropolitalnej w ramach realizacji Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych (ZIT)  finansowanych ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego (RPO) na lata 2014-2020. Ze środków RPO metropolitalne samorządy finansują budowę 24 węzłów przesiadkowych. Do tej pory do użytku oddano ponad połowę z nich: Gołubie w Stężycy, Gościcino w gminie Wejherowo, węzły w Kartuzach, Redzie, Nowym Dworze Gdańskim, Sierakowicach, Pszczółkach, Pucku, Somoninie, Tczewie, Wejherowie, węzeł Cieplewo, Rębiechowo (w zakresie będącym po stronie Gdańska) oraz węzły Ujeścisko w Gdańsku i w Pruszczu Gdańskim. Na ukończeniu są węzły w Sopocie i Żukowie.

W sumie na terenie Obszaru Metropolitalnego Gdańsk-Gdynia-Sopot powstanie 26 węzłów przesiadkowych. Wartość wszystkich inwestycji to 750 mln zł, z czego 330 mln zł to dofinansowanie z UE. Budowane w 20 miastach i gminach Pomorza centra przesiadkowe mają zachęcić mieszkańców metropolii do korzystania z transportu zbiorowego. Łącznie przy 26 węzłach dostępnych będzie ok. 3000 miejsc postojowych dla samochodów oraz ok. 2500 miejsc dla rowerów, a także nowe zatoki autobusowe, drogi dojazdowe, w tym ponad 100 km dróg rowerowych. W ramach inwestycji transportowych modernizowane są również dworce i przystanki kolejowe. Kupowane są nowe autobusy, trolejbusy i tramwaje.

Współpraca metropolitalna 

OMGGS zarządza funduszami europejskimi o wartości 1,76 mld zł, co przekłada się na pakiet prawie 180 projektów o całkowitej wartości 3,13 mld zł. Dzięki współpracy metropolitalnej i dotacjom unijnym, miasto Pruszcz Gdański otrzymało do tej pory ponad 19,6 mln zł, z czego poza węzłem integracyjnym (17,6 mln zł),  za ponad 2 mln zł została przeprowadzona termomodernizacja budynków publicznych  i komunalnych. Gmina Pruszcz Gdański otrzymała 4,5 mln zł, 3,49 mln zł na węzeł integracyjny i 1,05 mln zł na termomodernizację budynków mieszkalnych. Pszczółki otrzymały 3,4 mln zł, z czego 2,92 mln zł na węzeł i 0,5 mln zł na termomodernizację budynków gminnych.  Trąbki Wielkie otrzymały 1,4 mln zł, z czego 0,71 mln zł na węzeł integracyjny i 0,72 mln zł na termomodernizację Szkoły Podstawowej w Sobowidzu. Powiat Gdański otrzymał do tej pory ponad 10,5 mln zł na projekty związane ze wsparciem zatrudnienia, aktywizacją społeczno-zawodową, węzeł integracyjny, profilaktykę cukrzycy oraz termomodernizację (m.in. DPS w Zaskoczynie i budynków oświatowych). 

 

Ochrona danych osobowych

Zgodnie z art. 13 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27.04.2016 r. informuję, iż Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Gmina Miasta Sopotu z siedzibą przy ul. Tadeusza Kościuszki 25/27, 81-704 Sopot, reprezentowana przez: Prezydenta Miasta Sopotu.
Czytaj dalej...