Rodzina zastępcza daje szansę na bezpieczne i spokoje dzieciństwo

Rodzina trzyma się za ręce, stoi nad brzegiem wody, w tle zachód słońca
Fot. Fotobank.PL/UMS

30 maja w całej Polsce obchodzony był Dzień Rodzicielstwa Zastępczego. Z tej okazji Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Sopocie składa wyrazy uznania i podziękowania wszystkim rodzinom zastępczym za ich ogromne zaangażowanie i opiekę na dziećmi. Zachęca również osoby, które kochają dzieci, mają dużo cierpliwości i wyrozumiałości, do stworzenia rodziny zastępczej.

– Rodzina jest naturalnym środowiskiem, w którym powinno wzrastać każde dziecko. Niestety czasami rodzice nie mogą lub nie potrafią zająć się własnymi dziećmi – mówi Andrzej Czekaj, dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Sopocie. –  W takiej sytuacji szansą na bezpieczne i spokoje dzieciństwo jest rodzina zastępcza. Z okazji Dnia Rodzicielstwa Zastępczego składam wszystkim rodzinom serdeczne podziękowania za otwartość na potrzeby dzieci, które dzięki Waszej trosce zyskują bezpieczną przystań i ciepło rodzinnego domu – podkreśla dyrektor Andrzej Czekaj.  

Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Sopocie od 18 lat organizuje Święto Rodzicielstwa Zastępczego oraz kampanię „Podaruj dziecku serce – zostań rodziną zastępczą”. Dziękuje w ten sposób rodzinom, które opiekują się powierzonymi dziećmi i jednocześnie zachęca osoby, które kochają dzieci, mają dużo cierpliwości i wyrozumiałości, do stworzenia rodziny zastępczej.

– Pandemia uniemożliwiła nam coroczne spotkanie, osobiste podziękowanie za codzienną pracę  i wspólne świętowanie – mówi Urszula Szymańska, kierownik Działu Pieczy Zastępczej Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Sopocie. – Pamiętamy jednak o naszych rodzinach, jesteśmy z nimi w stałym kontakcie i wspieramy w pełnieniu roli rodziców zastępczych.  

Rodziny zastępcze oraz dzieci objęte są stałym wsparciem koordynatorów rodzinnej pieczy zastępczej, pomocą psychologiczną, pedagogiczną i prawną. Sopocki MOPS oferuje również udział w bezpłatnych szkoleniach oraz grupach wsparcia, możliwość dofinansowania do wypoczynku dzieci czy remontu mieszkania. Dla rodzin zastępczych przewidziana jest ustawowa comiesięczna pomoc pieniężna na pokrycie kosztów utrzymania dziecka. Rodziny zawodowe otrzymują dodatkowo wynagrodzenie.

– Jeśli masz w sobie dużo ciepła i miłości, podziel się swoim domem z dziećmi, które tego potrzebują – zostań rodziną zastępczą – zachęca dyrektor sopockiego MOPS.

– Rodzina to nie tylko więzy krwi, to przede wszystkim miłość, zrozumienie, troska o bliską osobę – mówi Magdalena Czarzyńska-Jachim, wiceprezydentka Sopotu. – Budowanie ciepłego, bezpiecznego domu z dziećmi, które nie są naszym biologicznym potomstwem, jest jak najbardziej możliwe. Tym bardziej, że jak podkreślają rodzice zastępczy, zyskują na tym obie strony – dzieci nie tylko czerpią od rodziców, ale również wiele im dają. Gorąco zachęcam do podarowania dzieciakom najpiękniejszego na świecie prezentu – bezpiecznej i kochającej rodziny – dodaje wiceprezydentka Magdalena Czarzyńska-Jachim.

 

Osoby, które chciałyby stworzyć rodzinę zastępczą, zachęcamy do kontaktu z Działem Pieczy Zastępczej Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Sopocie, tel. 58 555 10 22, dpz@mopssopot.pl.

 

Ochrona danych osobowych

Zgodnie z art. 13 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27.04.2016 r. informuję, iż Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Gmina Miasta Sopotu z siedzibą przy ul. Tadeusza Kościuszki 25/27, 81-704 Sopot, reprezentowana przez: Prezydenta Miasta Sopotu.
Czytaj dalej...