Niemcy w wielkim stylu zwyciężyli w Pucharze Narodów

Zawodnicy niemieccy i szef ekipy ubrani w czerwone kurtki i białe spodnie, stoją na podium.
Dekoracja zwycięskiej drużyny po Pucharze Narodów. Fot materiały prasowe.

Niemiecki zespół w składzie Maurice Tebbel, Marcus Ehning, Christian Kukuk i Andre Thieme triumfował w najbardziej oczekiwanym, niedzielnym konkursie Międzynarodowych Zawodów w Skokach przez Przeszkody CSIO 5* Sopot Horse Show 2021. Gra toczyła się o 890 000 PLN.

W Pucharze Narodów Longines FEI Jumping Cup wystartowały drużyny z Niemiec, Norwegii, Irlandii, Belgii, Wielkiej Brytanii, Stanów Zjednoczonych, Maroka, Francji i Włoch oraz gospodarzy reprezentowanych przez Jarosława Skrzyczyńskiego, Michała Kaźmierczaka, Andrzeja Opłatka i Wojciecha Wojciańca. Gra toczyła się o 890 000 zł.

Niedzielne rozgrywki rozpoczęły się Pucharem Arco by Paco Perez pod patronatem magazynu Prestiż Magazyn Trójmiejski. Triumfował dobrze jeżdżący przez cztery dni zawodów Duńczyk Emil Hallundbæk dosiadający High Nitro. Bezpośrednio za nimi z nieco gorszym czasem uplasował się Kamil Grzelczyk na Wibaro. Trzecie miejsce w konkursie, w którym wysokość przeszkód wynosiła 150 cm zajął Julien Anquetin z Francji na Ivizi.

Ważnym punktem programu było wyróżnienie przyznane przez Polski Związek Hodowców Koni. Puchar PZHK dla najlepszego konia polskiej hodowli z rąk Wiceprezesa Henryka Święcickiego otrzymał Pan Remigiusz Makowski. Wyhodowany przez niego 13-letni siwy wałach Jerico jest dosiadany przez Jarosława Skrzyczyńskiego.

 

Puchar Narodów Longines FEI Jumping Cup, jak zwykle przyciągnął na widownię rzeszę kibiców zakochanych w sopockich skokach przez przeszkody. Z uwagi na obostrzenia liczba osób mogących uczestniczyć w wydarzeniu była limitowana, dlatego decyzją organizatorów spółki Hipodrom Sopot i Miasta Sopotu przez 4 dni publiczności „towarzyszyła” relacja w czasie rzeczywistym transmitowana za pośrednictwem portalu swiatkoni.pl.

Rywalizację rozpoczęli Polacy. Jako pierwszy sygnał do startu w Pucharze otrzymał Jarosław Skrzyczyński, który na Chacco Amicor pokonał parkur z wynikiem 4 punktów karnych. Trudna sytuacja spotkała drugiego reprezentanta biało-czerwonych – Michał Kaźmierczak po zatrzymaniu Dame de Pique w szeregu podjął decyzję o rezygnacji z kontynuowania przejazdu. Trzeci w zespole Andrzej Opłatek na Stakkatanie zaliczając dwie zrzutki uzyskał 8 punktów karnych. Przejazdy polskiego teamu zamykał Wojciech Wojcianiec dosiadający Chintablue niestety z jednym błędem, który kosztował parę 4 punkty karne.

Po pierwszym nawrocie Pucharu Narodów zerowym wynikiem mogli pochwalić się Belgowie, Niemcy, Irlandczycy i Norwedzy. Polacy nazbierali 16 punktów karnych.

W Pucharze Narodów zwyciężyli Niemcy w składzie Maurice Tebbel, Marcus Ehning, Christian Kukuk i Andre Thieme, którzy koncertowo poradzili sobie z zadaniami przygotowanymi przez budowniczego toru i stanęli na podium jako jedyny zespół bez punktów karnych z obu nawrotów. Na drugim miejscu Belgowie i na trzecim Irlandia. Polacy po serii błędów uplasowali się na przedostatniej 9 pozycji.

Gdy emocje nieco opadły na parkurze pojawili się zawodnicy rywalizujący o Puchar Prezesa Pomorskiego Związku Jeździeckiego zaliczany do formuły CSIO Young Stars kucy z grup C i D.

Pierwsze miejsce zajęła Jagoda Kierznowska na Corbinian. Drugie Nikola Panarowicz dosiadająca Maroko i trzecie Zofia Biel w parze z D’April.

 

Najlepszym podsumowaniem unikalnej 23. edycji CSIO 5* Sopot Horse Show 2021 był jubileuszowy konkurs specjalny z okazji 120 rocznicy Miasta Sopotu. O Puchar Gospodarza na 120 cm parkurze rywalizowało łącznie 18 par. Do rozgrywki zakwalifikowały się 4 pary.

Pamiętne zwycięstwo przypadło w udziale Juliannie Wojtal dosiadającej Castaleccio SM. Drugie miejsce zajęła Zuzanna Golicka na Carilo, trzecie Oliwia Rogalewskiej i Kolumbii.

Po rocznej przerwie spowodowanej pandemią CSIO 5* Sopot Horse Show 2021 należały do jednych z najbardziej oczekiwanych mitingów jeździeckich. Po raz kolejny uzyskały najwyższą ocenę wystawioną przez zawodników i szefów ekip, ale również publiczność, której nie zniechęciła nawet wysoka temperatura. Międzynarodowe Zawody w Skokach przez Przeszkody przyciągnęły na start jeźdźców z 23 krajów, w tym ze Stanów Zjednoczonych, Japonii i witanych po raz pierwszy w Sopocie reprezentantów Maroka. Dla wielu z nich oprócz wrażeń, jakie oferuje jeden z najpiękniejszych hipodromów na świecie usytuowany w sąsiedztwie plaży była to ostatnia prosta, aby uzyskać wymaganą kwalifikację na Igrzyska w Tokio.

Partnerami CSIO 5* Sopot Horse Show 2021 są LOTTO, Energa Grupa ORLEN, Porsche Centrum Sopot, Biotaniqe, Selfie Project, Port Lotniczy im. Lecha Wałęsy w Gdańsku, Saur Neptun Gdańsk, Primavera Furniture, Adamus, Farys Design, Torpol i Steel.

Gospodarzem prestiżowych rozgrywek serii Longines jest Miasto Sopot.

 

***

Mazurek Dąbrowskiego na sopockim Hipodromie

W najważniejszym sobotnim konkursie numerem jeden okazał się multimedalista Jarosław Skrzyczyński, który na 13 letnim Jerico nie dał rywalom żadnych szans.

Sobota na CSIO 5* Sopot Horse Show 2021 rozpoczęła się dobrze dla polskiej amazonki Natalii Czernik, która dosiadając Fontaine Blue CKV zajęła 5 miejsce w Pucharze Biotaniqe pod patronatem Anywhere.pl. W konkursie zwykłym 145 cm wystartowało łącznie 31 zawodników. Zwyciężył Andre Thieme z Niemiec na Contadur, wyprzedzając amazonkę ze Stanów Zjednoczonych Bliss Heers dosiadającą 10 letniego Goodbye. Trzecie miejsce po dynamicznym przejeździe wywalczył Włoch Giampiero Garofalo i Verde Z.

Zaraz po dekoracji rozpoczęły się najbardziej oczekiwane zmagania w kategorii CSIO Sopot Young Stars. W konkursie zespołowym o Puchar firmy Torpol CSIO Sopot Young Stars zwyciężył team w składzie Adrianna Leonowicz, Zofia Wierucka, Zofia Pakur, Lila Kulesza. Na drugim miejscu podium Zofia Kaminska, Maja Nagla, Liwia Nowak, Michalina Lacka. Trzecie Tola Wawrzkiewicz, Julia Banasik, Alicja Olaszek, Martyna Obrocka.

Dzięki doskonałej jeździe Jarosława Skrzyczyńskiego na hipodromie zabrzmiał Mazurek Dąbrowskiego. Multimedalista bezapelacyjnie pokonał rywali w rozgrywce Pucharu LOTTO pod patronatem Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi z pulą nagród 100 000 PLN, zdobywając kolejne punkty w światowym rankingu Longines. Do rywalizacji stanęło 46 par, w tym 11 reprezentantów Polski. W rozgrywce oprócz Michała Kaźmierczaka, Radosława Zalewskiego i Jarosława Skrzyczyńskiego o precyzję na czas „ścigało” się jeszcze 9 jeźdźców.

Na podium za Polakiem dosiadającym 13 letniego Jerico uplasowała się Sanne Thijssen z Holandii. Na trzecim świetnie znany sopockiej publiczności Ales Opatrny z Czech.

Trzeci dzień Międzynarodowych Zawodów w Skokach przez Przeszkody zakończyły zmagania o Puchar Energi Grupy ORLEN pod patronatem portalu xn--trjmiasto-66a.pl. Warunki techniczne dwufazowego konkursu z przeszkodami o wysokości 150 cm przyciągnęły na start 19 zawodników. Zwyciężył 17 letni Abdurakhmon Abdullaev z Uzbekistanu na koniu Dukato M, drugi był Alexander Zetterman ze Szwecji, a trzeci Antonio Alfonso z Włoch. Wśród nich 6 biało-czerwonych najskuteczniej z wyzwaniami postawionymi przez budowniczego toru poradził sobie Andrzej Opłatek dosiadający Diaroubet.

Wielki finał CSIO 5* Sopot Horse Show odbędzie się w niedzielę. W Pucharze Narodów zmierzy się 10 zespołów, które wystartują w następującej kolejności: Polska, Niemcy, Norwegia, Irlandia, Belgia, Wielka Brytania, Stany Zjednoczone, Francja, Włochy i Maroko. Pierwszy z gospodarzy wjedzie w szranki parkuru o godzinie 11.00.

Zespołowe zmagania poprzedzi konkurs o Puchar Arco pod patronatem Magazynu Trójmiejskiego Prestiż. Nie będzie to jedyne wydarzenie dla miłośników skoków przez przeszkody. O godzinie 16.30 rozegrany zostanie Puchar Pomorskiego Związku Jeździeckiego, a po nim jubileuszowy konkurs z okazji 120-lecia Miasta Sopotu.

W przerwach pomiędzy konkursami organizatorzy zapraszają do strefy wystawców, w której oprócz food trucków z pysznym jedzeniem znajdują się sklepy jeździeckie oraz szeroki wachlarz atrakcji dla starszych i młodszych przygotowany przez organizacje pozarządowe.


***

Longines Grand Prix dla niespełna 20 letniego reprezentanta USA!

W piątek, 18 czerwca, na sopockim Hipodromie rywalizowano o najważniejsze trofeum 23 edycji CSIO 5* Sopot Horse Show - Longines Grand Prix. Najtrudniejszy konkurs dnia wygrał Amerykanin Brian Moggre. Wcześniejsze konkursy również dostarczyły sopockiej publiczności wiele emocji.

W pierwszym konkursie otwierającym piątkowe zmagania Międzynarodowych Zawodów w Skokach CSIO 5* Sopot Horse Show wystartowali zawodnicy na kucach w ramach formuły CSIO Sopot Young Stars. Puchar STBU wywalczyła Olga Patecka i Boco an Mhuileann. Na drugim miejscu Kornelia Jurasz i Rolex 2, a na trzecim Zofia Biel dosiadająca D’April. 12 par miało do pokonania parkur do 1 m wysokości.

Kolejne punkty programu dostarczyły widzom nie tylko jeździeckich emocji, ale również niezapomnianych wrażeń artystycznych. W Pucharze Farys Design wystartowały postaci z najbardziej popularnych filmów i bajek. Dzięki nim arena Hipodromu miała jedyną okazję, aby gościć Harry’ego Potera, Zorro, Królową Smoków z Gry o tron i Pszczółkę Maję, której skrzydła dodawały mocy dosiadanemu przez nią kucykowi. Po wyrównanej rywalizacji na 70 cm parkurze zwyciężyła Zofia Kamińska i Amigo, druga Wiktoria Cwalina startująca na S-Piorunie, a trzecia Maja Nagła na Walnut Samson. Nagrody za przebranie otrzymały Tola Wawrzkiewicz, Sonia Dźwigalska i Wiktoria Rembielińska.

Nie była to jedyna niespodzianka w kategorii kucy. Młodzież musiała uzbroić się w cierpliwość, ponieważ zgodnie z formułą rozgrywek uzyskany w konkursie wynik był sumowany z rezultatem z jakim ukończyła start „druga połowa” pary w Pucharze Porsche Centrum Sopot pod patronatem Wirtualnej Polski, na parkurze przygotowanym dla 43 zawodników przez Szymona Taranta.

W konkursie zwyciężył Kamil Papousek z Czech dosiadający Charlyn. Tuż za nim uplasował się reprezentant Brazylii Carlos Eduardo Motta Ribas. Trzecia lokata dla Abdurakhmona Abdullaeva z Uzbekistanu na Go Four It B. Nieco wolniej od pierwszej trójki Maksymilian Wechta i Number One, którzy pokonali 140 cm parkur bez błędów na przeszkodach, plasując się ostatecznie na 7 miejscu.

Łączoną konkurencję młodości i doświadczenia zwyciężyła para Olga Patecka i Maksymilian Wechta z wynikiem 118,34. Drugie miejsce dla Nikoli Panarowicz i Carlosa Eduardo Motta Ribasa z Brazylii, trzecie dla Zofii Biel i Kathariny Rhomberg reprezentującej Austrię.

O 17.00 rozpoczęła się rywalizacja o najważniejsze trofeum 23 edycji CSIO 5* Sopot Horse Show w której udział wzięło 50 par. W dwunawrotowym konkursie Longines Grand Prix jeźdźcy pokonywali trudny technicznie parkur z przeszkodami mierzącymi 160 cm. Gra toczyła się o wszystko, ponieważ dla wielu zawodników Sopot jest ostatnią szansą, aby uzyskać kwalifikacje do Igrzysk Olimpijskich w Tokio oraz Mistrzostw Europy, które rozegrane zostaną w Niemczech.

Pierwszy nawrót okazał się zaskoczeniem dla publiczności. Zadania, jakie postawił przed uczestnikami budowniczy toru wymagały najwyższego stopnia precyzji w prowadzeniu koni. Bezbłędnie ukończyło go zaledwie 7 z 50 startujących par.

W drugim nawrocie również nie obyło się bez niespodzianek! Wielkich nazwisk takich jak Marcus Ehning czy Jos Verlooy nie przestraszył się niespełna 20 letni reprezentant USA Brian Moggre i w rewelacyjnym stylu wygrał najtrudniejszy konkurs dnia! Tym samym potwierdził, że nie bez powodu znajduje się przygotowanej przez amerykańską federację short liście zawodników mających szansę znaleźć się w drużynie na Igrzyska Olimpijskie w Tokyo.

Kolejna dawka sportowych emocji stanie się udziałem fanów skoków przez przeszkody w sobotę. O 9.00 konkurs o Puchar Biotaniqe pod patronatem Anywhere.pl z przeszkodami o wysokości 145 cm. O 11.00 Puchar Torpolu, w którym udział wezmą zawodnicy na kucach w formule CSIO Sopot Young Stars. O 15.00 Puchar Energi Grupy Orlen pod patronatem Ministra Rolnictwa. Dzień zakończy rywalizacja o Puchar LOTTO pod patronatem xn--trjmiasto-66a.pl na którą organizatorzy zapraszają o godzinie 17.00

Bilety wstępu dostępne są w kasach przy wejściu na Hipodrom w Sopocie. Mogą ja zakupić osoby posiadające aktualne zaświadczenie o kompletnym szczepieniu przeciwko Covid-19. Transmisja zawodów odbywa się za pośrednictwem portalu swiatkoni.pl.

Wyniki poszczególnych konkursów znajdują się pod adresem www.longinestiming.com. Szczegółowy program na stronie zawodów www.csio.sopot.pl.

 

***

Polak i Irlandczyk ex aequo zwycięzcami najwyżej premiowanego konkursu podczas CSIO 5* Sopot Horse Show 2021

Zwycięstwem Jarosława Skrzyczyńskiego ex aequo z Alexandrem Butlerem z Irlandii zakończyły się zmagania w najwyżej premiowanym konkursie o Nagrodę Saur Neptun pod patronatem Świata Koni, w którym do wygrania było 100 tys. zł. Pierwszego dnia Międzynarodowych Zawodów w Skokach przez przeszkody rozegrano łącznie 5 konkursów, z czego dwa w ramach CSIO Sopot Young Stars.

Jako pierwsi na głównej arenie sopockiego hipodromu gotowość do startu zgłosili najmłodsi jeźdźcy rywalizujący na kucach w grupie A1, w której wysokość przeszkód wynosi 65 cm. Zwyciężyła Wiktoria Cwalina z KJ Podkowa Gruszczyn wyprzedzając koleżankę klubową Lilianę Brzykcy dosiadającą Leona i Zofię Kamińską na Pasjonacie Amigo z KJ Ranczo Kolata.

W grupie A2 na 85 cm parkurze najlepsza okazała się Zofia Pakur. Drugie miejsce zajęła b dosiadająca Jawy, a trzecie przypadło w udziale Wiktorii Rembielińskiej na Smyku.

Zaraz po dzielnych i świetnie wyszkolonych młodzikach sygnał do startu otrzymali zawodnicy walczący o Puchar Prezydenta Sopotu. Triumfował Emil Hallundbæk z Danii dosiadający High Nitro. Drugi był reprezentant Uzbekistanu Abdurakhmon Abdullaev, trzeci Laurent Goffinet z Francji. Tuż za nimi na czwartej pozycji uplasował się Polak Maksymilian Wechta dosiadający 10 letniego Fibonacci S. W konkursie, w którym wysokość przeszkód wynosiła 140 cm wystartowało 51 par. 

Kolejną rozgrywką był Puchar Hipodromu Sopot pod patronatem Radia Gdańsk rozegrany w formule dwufazowej o wysokości przeszkód 145 cm. Bezapelacyjnym zwycięzcą okazał się Niemiec Maurice Tebbel na Chacco’s Son. Drugie miejsce należało do Harry’ego Charlesa z Wielkiej Brytanii, a trzecie do Kamila Papouska z Czech dynamicznie prowadzącego Charlyn.

Nie zawiódł multimedalista Jarosław Skrzyczyński, który na Quick Step z wynikiem 0 punktów karnych w czasie 32,06 zajął ostatecznie 8 miejsce. Sukcesami nie mogą poszczycić się faworyci – Kevin Staut z Francji zameldował się z 18 lokatą, a Belg Jos Velrooy dopiero na 37 miejscu wśród 62 startujących. 

Jako ostatnia odbyła się kwalifikacja do piątkowego Grand Prix, do udziału w której zgłosiły się 53 pary. Nagrodę Saur Neptun Gdańsk pod patronatem Świata Koni wywalczyli ex aequo Jarosław Skrzyczyński dosiadający Jerico i Irlandczyk Alexander Butler na Pico, trzeci był Julien Anquetin z Francji. 

Międzynarodowe Zawody w Skokach przez Przeszkody odbywają się po raz 23. Sopocki Hipodrom jest jednocześnie ostatnią prostą kwalifikującą do Igrzysk Olimpijskich w Tokio oraz Mistrzostw Europy, które rozegrane zostaną w Niemczech. Nie dziwi udział sław światowego jeździectwa, których popisowe wykonania parkurów powodują owację kibiców zasiadających na trybunach.

W piątek 18 czerwca, znów jako pierwsze wystartują jeździeckie talenty na kucach. Bezpośrednio po nich rozegrane zostaną 3 konkursy, z których ostatnim będzie Grand Prix.

Wyniki dostępne są pod adresem longinestiming, a program zawodów na stronie organizatora CSIO Sopot.

 

***

CSIO5* po rocznej przerwie ponownie w Sopocie!

Od 17 do 20 czerwca oczy całego świata zwrócone będą na sopocki Hipodrom. W tych dniach, po rocznej przerwie spowodowanej pandemią, rozegrane zostaną najważniejsze Oficjalne Międzynarodowe Zawody w Skokach przez Przeszkody w CSIO5* Sopot Horse Show 2021.

Międzynarodowe Zawody w Skokach przez Przeszkody CSIO5* od wielu lat przyciągają do Sopotu wielkie nazwiska jeździeckie. W tym roku będzie ku temu jeszcze jeden powód. Zbliżające się Igrzyska Olimpijskie sprawią, że wielu zawodników przyjedzie, by właśnie na sopockim Hipodromie potwierdzić swoją formę. 

Podczas czterech dni rywalizacji na najwyższym poziomie, w dniach 17-20 czerwca na Hipodromie rozegranych zostanie dziesięć konkursów. W pięciu z nich zawodnicy walczyć będą o punkty do Rankingu Longines na podstawie którego, tworzona jest lista najlepszych zawodników na świecie. W piątek 18 czerwca rozegrany zostanie konkurs Grand Prix, a w niedzielę o godz. 12:00 rozpocznie się wyczekiwany przez wszystkich drużynowy Puchar Narodów.

– Gigantyczna pula nagród przewidziana dla zawodników wynosząca ponad 2 miliony złotych oraz fakt, że nieco ponad miesiąc po zawodach w Sopocie najlepsi jeźdźcy z całego świata rozpoczną swoje zmagania w Igrzyskach Olimpijskich sprawia, że spodziewamy się w tym roku wyjątkowo mocniej obsady. Najważniejsze konkursy to oczywiście Grand Prix oraz Puchar Narodów, który po raz 3 rozegrany zostanie w ramach rywalizacji drużyn elitarnej I Dywizji. Sopot od wielu lat pracował na swoją pozycję w jeździeckim świecie, a teraz obserwujemy tego efekty. Jednak zapewniam, że stać nas na jeszcze więcej – podkreśla Agnieszka Maziarka, rzecznik prasowy CSIO5* Sopot Horse Show 2021.

Międzynarodowe Zawody CSIO w Sopocie po raz pierwszy odbyły się w 1983 r., a tegoroczna edycja będzie 23. rozegraną na terenie sopockiego Hipodromu. Na przestrzeni lat poziom zawodów stopniowo wzrastał, zyskując zaufanie Międzynarodowej Federacji Jeździeckiej oraz zawodników. Efektem tego jest przyznanie Sopotowi możliwości organizacji zawodów na poziomie 5* oraz przeprowadzenia Pucharu Narodów w ramach rozgrywek I dywizji.

– COVID oraz koński wirus Herpes, z którym musieliśmy się zmagać na początku tego roku mocno namieszały w świecie jeździeckim. W wielu krajach wciąż odwoływane bądź przekładane są największe imprezy, jednak nasz cały zespół intensywnie pracuje nad tym byśmy mogli bezpiecznie przeprowadzić całe zawody. Ten rok będzie na pewno wyjątkowy. Ze względu na okoliczności w Pucharze Narodów zobaczymy 10, a nie jak dotychczas 8 zespołów, to sprawi, że cała rywalizacja będzie jeszcze bardziej zawzięta. Igrzyska Olimpijskie też dołożą do tego swoją cegiełkę, wiemy, że do Polski przyjedzie m.in. drużyna USA. Będą oni walczyć nie tylko o jak najlepszy wynik, ale również o powołanie do kadry IO, także nikt nie będzie się tutaj oszczędzał, a nam zapewni to emocje na najwyższym poziomie – zaznacza Kaja Koczurowska-Wawrzkiewicz prezes Hipodrom Sopot

W tym roku podczas Międzynarodowych Zawodów CSIO5*, po raz pierwszy rozegrane zostanie również CSIO Sopot Young Stars. To propozycja dla młodych sportowców mająca na celu promowanie jeździectwa i zachęcanie do ciągłego podnoszenia swoich umiejętności. By móc wystartować obok najlepszych jeźdźców z całego świata muszą oni przejść przez kwalifikacje, które od lutego rozgrywane są w sześciu ośrodkach w całej Polsce. Dodatkowo na niedzielę zaplanowany został konkurs specjalny związany z obchodami 120-lecia Sopotu.

CSIO5* Sopot Horse Show 2021 powraca po rocznej przerwie spowodowanej pandemią i po raz kolejny dostarczy nam sportowych emocji na najwyższym poziomie. Zapraszamy na sopocki Hipodrom! 

Ochrona danych osobowych

Zgodnie z art. 13 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27.04.2016 r. informuję, iż Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Gmina Miasta Sopotu z siedzibą przy ul. Tadeusza Kościuszki 25/27, 81-704 Sopot, reprezentowana przez: Prezydenta Miasta Sopotu.
Czytaj dalej...