Lato w mieście 2021 – artystycznie, sportowo, wesoło!

Dzieci na żaglówkach
Fot. materiały UKS Navigo

Dzieci, również te z niepełnosprawnościami, tego lata w Sopocie będą mogły uczestniczyć w półkoloniach organizowanych w szkołach i korzystać z różnorodnych zajęć tematycznych oraz sportowych. Zajęcia w wakacje prowadzą także miejskie instytucje – będzie artystycznie, sportowo, wesoło!

 

Półkolonie w szkołach

W pierwszych dwóch tygodniach wakacji w szkołach podstawowych nr 1, 7 i 9 organizowane będą półkolonie dla dzieci. W Zespole Szkół Specjalnych nr 5 też odbędą się 2 turnusy: od 28 czerwca do 9 lipca oraz od 16 do 27 sierpnia.

Na podstawie złożonych wstępnych deklaracji udział w tej formie wypoczynku weźmie udział ok. 170 dzieci tygodniowo.

– Wszystkie placówki, które zajmować się będą młodymi sopocianami, przygotowały półkolonie zgodnie z obowiązującymi wytycznymi i normami sanitarnymi – mówi Magdalena Czarzyńska-Jachim, wiceprezydent Sopotu. – Przygotowując się do organizacji wypoczynku, zbieraliśmy zapotrzebowanie od rodziców i na tej podstawie powstał terminarz. Dlatego w pierwszym tygodniu wakacji mamy zajęcia w dwóch placówkach, a Zespół Szkół Specjalnych nr 5 będzie prowadził półkolonie przez cztery tygodnie – dodaje wiceprezydent Czarzyńska-Jachim.

Terminy:

Szkoła Podstawowa nr 1

 • 28 czerwca-2 lipca
 • 5-9 lipca

Zajęcia w godz. 8.00-16.00, w programie m.in.: warsztaty teatralne, warsztaty plastyczne, zajęcia sportowe i integracyjne z opiekunami grup.

Szkoła Podstawowa nr 7      

 • 28 czerwca-2 lipca
 • 5-9 lipca

Zajęcia w godz. 8.00-16.00, w programie m.in.: się zajęcia rekreacyjne, sportowe, edukacyjne, zajęcia tematyczne: teatralne, warsztaty ceramiczne, warsztaty plastyczne, rzeźbiarskie, spotkanie z historią Muzeum Sopotu, zajęcia z Miniteką w Sopocie.

Szkoła Podstawowa nr 9

 • 28 czerwca-2 lipca
 • 5-9 lipca

Zajęcia w godz. 8.00-16.00, w programie m.in.: warsztaty i zajęcia na terenie szkoły, gry i zabawy na plaży,  wyjścia do zoo, Adventure Park – Kolibki, Hevelianum.

Zespół Szkół Specjalnych nr 5      

 • od 28 czerwca do 9 lipca oraz od 16 do 27 sierpnia

Zajęcia w godz. 8.00-16.00, w programie m.in.: wycieczki (farma strusi, minizoo, zoo), wyjścia na błonia, do Muzeum Sopotu, koncerty muzyczne, zajęcia na terenie szkoły oraz placu zabaw. Będą odbywały się zajęcia z ceramiki, terapia logopedyczna i dogoterapia.

Szczegółowe informacje dostępne są w poszczególnych szkołach.

Akcja wakacyjna w MDK

W czasie wakacji dzieci będą mogły również skorzystać z ciekawej oferty zajęć Młodzieżowego Domu Kultury w Sopocie. Od 28 czerwca do 28 lipca pozostający w mieście młodzi sopocianie znajdą tam różnorodne zajęcia rozwijające i twórcze.

Propozycja MDK adresowana jest do dzieci od lat 5 i młodzieży. Pierwszeństwo udziału w letnich zajęciach mają stali uczestnicy MDK, ale w miarę wolnych miejsc zapraszamy wszystkich, którzy zadeklarują wcześniej chęć skorzystania z propozycji. Zgłoszenia należy przesłać do 17 czerwca na adres: rekrutacja.mdksopot@wp.pl

W ofercie: zajęcia plastyczne, muzyczne – gra na instrumentach, zabawy muzyczne oraz nauka śpiewu, zajęcia teatralne, taneczne, rekreacyjne i sportowe, zajęcia dla najmłodszych oraz szachy.

Udział w zajęciach jest bezpłatny. Szczegółowe informacje na stronie internetowej Młodzieżowego Domu Kultury.

Zapewnione będą bezpieczne warunki przebywania w placówce – ograniczona liczba osób w salach, dezynfekcja pomieszczeń oraz ciekawe formy pracy z uczestnikami.

 

Wakacje w Muzeum

Willa Claaszena przy ul. ks. Józefa Poniatowskiego 8 i otaczający ją ogród będą miejscem fascynujących przygód dla dzieci. Muzeum Sopotu zaprasza już w czerwcu, zajęcia potrwają przez całe lato. Na wszystkie wydarzenia wstęp jest wolny.

Ważne! Warunkiem uczestnictwa w zajęciach jest wcześniejsze telefoniczne lub mailowe zgłoszenie udziału do Iwony Zając, tel.  58 551 22 66 (wtorki, środy i piątki w godz. 10.00-15.00). Zgłoszenia można również wysyłać mailem: muzeumsopotuczyibawi@gmail.com.

Festyn „Lato w kurorcie”

niedziela, 20 czerwca, godz. 11.00-13.00

Festyn z okazji Dnia Dziecka i rozpoczęcia lata to coroczne wydarzenie w Muzeum Sopotu.

Rodzinna zabawa w ogrodzie:

 • 11.30-12.10 – przedstawienie „Kosz” Teatru Czwarte Miasto;
 • 12.10 -13.00 – warsztaty plastyczne „Dzieci po Sopocie”, prowadzenie Iwona Zając;

warsztat wokół wydanej przez Muzeum Sopotu mapy-kolorowanki to finał projektu rozpoczętego w kwietniu przy współpracy z Przedszkolem nr 10 „Pod wieżyczką”.

Premiera mapy „Dzieci po Sopocie”, w której dzieci z przedszkola nr 10 opowiadają o swoich ulubionych miejscach w Sopocie. Dla niektórych jest to działka, dla niektórych dom babci. Na podstawie mapy i przygotowanych materiałów zostanie opracowany rodzinny spacer, który odbędzie się 21 sierpnia.           

 • pokazy dmuchanych kul i baniek mydlanych;

promocja Lata w Muzeum Sopotu: warsztatów oraz spacerów (lipiec, sierpień, wrzesień – zapisy przez evenea.pl).

Rodzinna niedziela

Warsztaty twórcze dla całych rodzin w ogrodzie Muzeum Sopotu; spotkania bezpłatne:                                                                                       

 • 4 lipca, godz. 12.00 – „Litera”

Prowadząca: Karolina Tomaszewska 

Stwórz własne liternictwo inspirowane naszym miastem! Podczas warsztatów zaobserwujemy charakterystyczne litery miasta, jego szyldy czy detale typograficzne. Będziemy również inspirować się historią miasta, spojrzymy na archiwalne fotografie, gdzie będziemy poszukiwać wszelkich motywów związanych z liternictwem.

 • 18, godz. 12.00 – „Szkła kuracyjne. Pamiątka z wakacji”

Prowadząca: Aleksandra Szewczuk

Podczas warsztatu będziemy tworzyć własne, autorskie, unikalne egzemplarze pamiątkowych szkieł kuracyjnych z wakacji w Sopocie. Powstaną wspaniałe pamiątki dzięki którym będziemy mogli się cieszyć się wakacyjnymi wspomnieniami przez cały rok.

 • 1 sierpnia, godz. 12.00 –„Pocztówka. Wspomnienia z wakacji”

Prowadząca: Iwona Zając

 • 15 sierpnia, godz. 12.00 – „Sopocka ulotka”

Prowadząca: Karolina Tomaszewska 

Sopot to miejsce przyciągające mnóstwo turystów. Podczas warsztatów stworzymy ulotkę, która zachęca do zwiedzania naszego miasta. Będziemy pracować z obrazem i literą, spojrzymy na charakterystyczne, miejskie motywy oraz zainspirujemy się wspomnieniami i archiwalnymi ujęciami kurortu.  

 • 29 sierpnia, godz. 12.00 – „W co się bawić, gdy dzieci się nudzą”

Prowadząca: Aleksandra Szewczuk

Podczas  warsztatów stworzymy Kapsuły Czasu, które ochronią nas przed nudą. Wypełnimy je osobistymi Zaklinaczami Czasu z Wakacji. Kapsuły Czasu, każdy będzie mógł zakopać w swoim ulubionym miejscu i wykopać za minimum 30 lat.

 

Wakacyjne spotkanie ze sztuką w PGS

Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie także przygotowała zajęcia dla dzieci. Artystyczne półkolonie będą trwać od 5 do 16 lipca.

PGS zaprasza dzieci w wieku 7-12. Zajęcia odbywać się będą w dwóch turnusach, od poniedziałku do piątku  (5-9 oraz 12-16 lipca) w godz. 10.00-13.00.

Program obejmuje krótkie wprowadzenie w zagadnienie artystyczne, będące wątkiem przewodnim danego dnia, oprowadzanie po aktualnie prezentowanej wystawie oraz warsztat plastyczny. Nie zabraknie też zabaw, konkursów i innych atrakcji, których tematem będzie sztuka współczesna.

Szczegółowy program półkolonii zostanie opublikowany w piątek, 11 czerwca, na stronie internetowej Galerii: www.pgs.pl

 • Zgłoszenia: do 29 czerwca lub do wyczerpania liczby miejsc.
 • Zapisy: Maja Murawska, mail: edukacja@pgs.pl, tel. 58 551 06 21 wew. 116
 • Koszt: 70 zł/tydzień, 130 zł/dwa tygodnie
 • Termin: 5-9 lipca, 12-16 lipca
 • Limit uczestników: 12 osób

Koszt zajęć nie obejmuje wyżywienia!

W tegorocznej edycji półkolonii w PGS nie ma możliwości zapisania dziecka na pojedyncze zajęcia, tylko z góry na cały tydzień. O przyjęciu decyduje kolejność zgłoszeń.

 

Wakacje w Bibliotece Sopockiej

Miniteka

Żywioły na warsztat – warsztaty plenerowe

7, 14, 21, 28 lipca (środa), godz. 11.00-12.30 

 • Dla dzieci wieku 5-10 lat 
 • Zapisy pod numerem tel. 58 551 12 87 
 • W razie opadów deszczu zajęcia będą odwołane. 

Na zajęciach plenerowych weźmiemy na warsztat żywioły, każde spotkanie będzie związane z jednym z nich. W programie: malowanie na wodzie, robienie latawców, błotne gotowanie, projektowanie świeczników. 

Teatrzyk Pacynka „Jaś i magiczna fasola” 

 • 2 i 9 sierpnia, godz. 17.00 
 • Dla dzieci w wieku 3-8 lat 
 • Zapisy pod numerem tel. 58 551 12 87 

Zapraszamy do oglądania naszych przedstawień na żywo. Na początek znana baśń o Jasiu i magicznej fasoli, w dwóch terminach do wyboru. Po spektaklu zapraszamy na zajęcia plastyczne. 

Teatrzyk Pacynka ,,Przygody rodziny z doliny” 

 • 16 i 23 sierpnia, godz. 17.00 
 • Dla dzieci w wieku 3-8 lat 
 • Zapisy pod numerem tel. 58 551 12 87 

Premierowe przedstawienie o znanych i lubianych mieszkańcach pewnego niebieskiego domu. Po spektaklu zapraszamy na zajęcia plastyczne. 

Natura na warsztat – warsztaty plenerowe

 • 4, 11, 18, 25 sierpnia (środa) 
 • Dla dzieci wieku 5-10 lat 
 • Zapisy pod numerem tel. 58 551 12 87 
 • Zajęcia uzależnione od warunków pogodowych. 

W sierpniu na warsztat weźmiemy to, co możemy znaleźć w naturze: kamienie, patyki, szyszki, suszki. Do pracy inspirować nas będą teksty literackie wypełnione naturą. 

Pożegnanie lata w Krainie Muminków – zajęcia plenerowe

 • 26 sierpnia, godz. 17.00-18.30 
 • Dla dzieci w wieku 6-10 lat 
 • Zapisy pod numerem tel. 58 551 12 87 

Na terenie parku będziemy poszukiwać ukrytych wskazówek. Rozwiązana zagadka prowadzi nas w następne miejsca, gdzie trzeba będzie wykonać kolejne zadania np. ułożyć zdanie z odnalezionych liter, przeliczyć ukryte przedmioty, skonstruować budowlę z odnalezionych we wskazanym punkcie materiałów, posegregować rośliny Paszczaka według nazw.  

Sopoteka – galeria kultury multimedialnej

W czasie wakacji w Sopotece odbywa się tylko jedna, za to okazała impreza skierowana o dzieci, mianowicie Międzypokoleniowy Festiwal Literatury Dziecięcej Ojce i Dziatki, który trwać będzie od 23 do 25 lipca.            
Strona festiwalu: https://festiwalliteraturydzieciecej.pl/event/festiwal-sopot/

Festiwalowi towarzyszyć będzie wystawa ilustracji Marcina Minora do baśni braci Grimm. Prace artysty zostaną ustawione na sztalugach na podeście pod oknami w Sopotece.

Na wydarzenia obowiązują zapisy.

Pierwszy dzień festiwalu – 23 lipca

 • 10.00-11.00, wiek dzieci: 4+

„Czytanie pełne skarbów!” – warsztaty dla dzieci z pisarką Małgorzatą Swędrowską to propozycja dla dzieci wysoko wrażliwych. Warsztaty bazować będą na książkach „Moja mama, mój tata”, „Moja babcia, mój dziadek”, „Moja siostra, mój brat”. Zajęcia mają na celu integrację sensoryczną i rozwój koordynacji wzrokowo-słuchowo-ruchowej, oczywiście poprzez zabawę (zabawy rytmiczne, językowe, ruchowe itp.).

 • 11.00-14.00, wiek dzieci: 7+

Ostry dyżur literacki dla dzieci ze szczególnymi potrzebami (w szczególności z niepełnosprawnością ruchową, głuchych oraz niewidomych). Wydarzenie polega na rozmowach z dziećmi w celu przypisania im specjalnych recept literackich (książkowych lub audiobookowych) dobranych specjalnie dla nich, z uwzględnieniem ich zainteresowań, pasji i potrzeb. Podczas spotkania obecny będzie tłumacz PJM.

 • 12.00-13.00, wiek dzieci: 6+

„Baśniowe stwory” – warsztaty plastyczne dla dzieci ze spektrum autyzmu (i ich rodzin) z ilustratorem Marcinem Minorem. Podczas zajęć dzieci będą miały okazję stworzyć wspólną pracę plastyczną. Korzystając ze swojej wyobraźni, a także kolorowych tuszy, pasteli, węgla drzewnego i techniki polegającej na dmuchaniu przez słomki, mali artyści z pewnością stworzą baśniowe stwory, o jakich żadnemu dorosłemu się nawet nie śniło.

 • 17.00-18.30, wiek dzieci: 9+

Inauguracja MFLD Ojce i Dziatki: spotkanie i warsztat z Marcinem Minorem. Podczas spotkania z ilustratorem Marcinem Minorem dzieci pod okiem artysty stworzą wspólnie pracę plastyczną przedstawiającą baśniowe stwory, stworki i potworki.

Drugi dzień festiwalu – 24 lipca

 • 10.00-11.00, wiek dzieci: 4+

„Nic a jednak coś” – spotkanie z pisarką Anną Paszkiewicz. Spotkanie toczyć się będzie wokół książki „Wczoraj i Jutro” oraz tego co naprawdę jest w życiu ważne.

 • 11.30-12.30, wiek dzieci: 6+

„Trzy życzenia” – spotkanie i zabawa literacka z pisarką Anną Paszkiewicz i ilustratorką Joanną Bartosik. Podczas spotkania dzieci będą miały wyjątkową okazję by wysłuchać niezwykłej wersji baśni o złotej rybce, w której to rybka będzie prosiła człowieka o spełnienie trzech jej życzeń. Zajęcia mają na celu rozbudzić empatię i świadomość ekologiczną wśród młodych odbiorców, zachęcić nie tylko do dyskusji czy rozmyślań, ale również zmiany nawyków.

 • 12.30-13.30, wiek dzieci: 6+

„Moja rodzina” – warsztaty z ilustratorką Joanną Bartosik i Małgorzatą Swędrowską. Tematem warsztatów są relacje rodzinne, zwłaszcza relacje najmłodszych z dziadkami oraz rodzeństwem. Podczas spotkania dzieci będą mogły podzielić się swoimi familijnymi opowieściami i razem z prowadzącymi stworzyć historię swojej rodziny.

 • 16.00-17.00, wiek dzieci: 6+

Warsztaty Klubu Młodych Przyrodników. Podczas warsztatów przyrodniczych dzieci poznają gatunki ptaków, ich język i zwyczaje, a także zagrają w wyjątkowo wciągającą grę. Na koniec każde z dzieci otrzyma legitymację młodego przyrodnika.

Trzeci dzień festiwalu – 25 lipca

 • 11.00-12.00, wiek dzieci: 3+

Spotkanie z Anitą Głowińską i Kicią Kocią (w zależności od warunków atmosferycznych spotkanie odbędzie się w parku na Goyki lub w Sopotece). Zapraszamy fanów Kici Koci na spotkanie z ich idolką oraz jej twórczynią, pisarką Anitą Głowińską. Dzieci będą mogły nie tylko posłuchać o przygodach swojej ulubionej kociej bohaterki, ale też z nią porozmawiać, a nawet się do niej przytulić (o ile aktualne obostrzenia pozwolą).

Filia 7 – Broadway

 Filia Broadway zaprasza dzieci w wieku 4-8 lat na Letnie seanse bajkowe w dniach 7 i 21 lipca oraz 4 i 18 sierpnia, w godz. 12.30-14.30. Oprócz projekcji bajek na dzieci będzie czekać poczęstunek (popcorn i lemoniada). Udział w wydarzeniu będzie możliwy po wcześniejszym zapisaniu dziecka pod adresem filia7@mbp.sopot.pl. Grupa maks. 7 osób. 

 

Filia Broadway zaprasza dzieci od 6. roku życia i dorosłych na wakacyjne granie w ping- ponga, w dniach 14 i 28 lipca oraz 11 i 25 sierpnia, w godz. 12.30-14.30. Uczestnikom udostępnimy stół do tenisa, piłeczki i paletki, a także wodę dla ochłody po emocjonujących rozgrywkach. Udział w wydarzeniu będzie możliwy po wcześniejszym zapisaniu się pod adresem filia7@mbp.sopot.pl. Grupa maks. 7 osób. 

 

Na RUUPS-y do Opery Leśnej

Opera Leśna znana jest przede wszystkim z wydarzeń muzycznych. To scena unikatowa w Europie, o czym świadczy jej położenie oraz akustyka. To przestrzeń, w której muzyka i sztuka łącząc się z przyrodą oddziałuje na zmysły. Ciekawą propozycją na letni spacer może być poznanie drewnianych megafonów, czyli estońskich RUUPS. Głównym zadaniem tych trzech olbrzymich, drewnianych megafonów, ustawionych na skraju lasu nieopodal widowni, jest wzmacnianie dźwięków krajobrazu. Odpoczynek przy RUUPS-ach stwarza możliwość doświadczania kultury w nietypowy sposób.

Megafony mogą być miejscem zabawy, każde dziecko z łatwością zamieni się w leśnego skrzata, nimfę, chochlika lub wróżkę. Świetnie sprawdzają się też wtedy, gdy występuje potrzeba „schronienia się przed światem”. W nich inaczej się czyta, słucha i myśli.  

***

Przestrzeń Opery Leśnej jest przyjazna dla osób z niepełnosprawnością, rodziców/opiekunów z małymi dziećmi oraz rowerzystów. Warto przypomnieć, iż na spacer do Opery można ze sobą zabrać zwierzę domowe, np. psa.

 

MOSiR zaprasza na sportowe lato

 • 20 czerwca – zawody Family Cup w kolarstwie górskim

Ogólnodostępne turnieje siatkówki młodzieżowej i kategorii open:

 • 25-26 czerwca
 • 2-3 lipca
 • 9-10 lipca
 • 16-17 lipca
 • 23 lipca (finał siatkówki młodzieżowej),
 • 24 lipca – finał open

Wyścigi pływackie dookoła molo pod patronatem Prezydenta Sopotu:

 • 24 lipca
 • 7 sierpnia
 • 21 sierpnia

XXIX Memoriał E. Hodury Sopot Beach Rugby – 31 lipca

Impreza połączona będzie z Festiwalem Latawców Sopot 2021 (30 lipca -1 sierpnia) Zobaczyć będzie można co najmiej 120 latawców

Więcej informacji na FB Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Sopocie

 

Żeglarskie półkolonie z UKS Navigo

Klub Żeglarski UKS Navigo w wakacje organizuje półkolonie żeglarskie na Optimistach dla dzieci do 12. roku życia (lipiec-sierpień). Możliwość rozpoczęcia swojej pasji życiowej – czyli przygody z żeglarstwem. Więcej informacji na stronie UKS Navigo.

Ochrona danych osobowych

Zgodnie z art. 13 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27.04.2016 r. informuję, iż Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Gmina Miasta Sopotu z siedzibą przy ul. Tadeusza Kościuszki 25/27, 81-704 Sopot, reprezentowana przez: Prezydenta Miasta Sopotu.
Czytaj dalej...