W sopockim magistracie repatriantom i uchodźcom pomoże asystentka

Budynek Urzędu Miasta w Sopocie
Fot. Fotobank.PL/UMS

Rozpoczęcie życia w nowym kraju, z innym językiem, jest bardzo trudne. Teraz w Urzędzie Miasta mieszkający w Sopocie repatrianci i uchodźcy będą mogli skorzystać ze wsparcia asystentki, która pomoże im w załatwieniu spraw urzędowych w sopockim magistracie.

Z asystentką, która doradzi, pokieruje, pomoże w sprawach, które załatwia się w Urzędzie Miasta Sopotu, można skontaktować się w godzinach pracy Urzędu:

  • poniedziałek 10.00-18.00
  • wtorek-czwartek 8.00-16.00
  • piątek 7.30-15.30

pod numerem tel. 58 52 13 723.

Jeżeli ktoś nie czuje się pewnie w komunikowaniu się po polsku, istnieje możliwość rozmowy w języku rosyjskim i białoruskim.

Sopot od blisko 25 lat pomaga rodakom ze Wschodu, przyjmując repatriantów z Kazachstanu, Ukrainy, Białorusi i Gruzji – w sumie ponad czterdzieści osób, które znalazły nowy dom W Sopocie. W ostatnich miesiącach dołączają do nich rodziny uchodźców z Białorusi, które musiały uciekać do Polski z powodów politycznych.

– To może wiązać się z zagubieniem, poczuciem wykluczenia, szczególnie, jeśli trzeba zmierzyć się z pakietem przepisów – mówi Jacek Karnowski, prezydent Sopotu. – By ten stres adaptacyjny złagodzić, postanowiliśmy pomóc repatriantom i uchodźcom w załatwianiu spraw w Urzędzie Miasta. Zależy nam na prawdziwym włączaniu nowych mieszkańców miasta w życie społeczne, stąd nawet drobne, ale realne kroki, by wszyscy mogli poczuć się tu dobrze, naprawdę jak w domu – dodaje prezydent Jacek Karnowski.

Ochrona danych osobowych

Zgodnie z art. 13 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27.04.2016 r. informuję, iż Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Gmina Miasta Sopotu z siedzibą przy ul. Tadeusza Kościuszki 25/27, 81-704 Sopot, reprezentowana przez: Prezydenta Miasta Sopotu.
Czytaj dalej...