W Sopocie wypoczniesz w koszu plażowym

Kosze plażowe stoją na plaży, w jednym siedzą dwie kobiety
Fot. Fotobank.PL/UMS

Piękne, wygodne kosze plażowe można wypożyczać na miejskiej plaży przy wejściach nr 13 i 23. Kosze nawiązują stylistyką do tych z 1915 r., które na początku XX w. gościły na sopockiej plaży.

50 dwuosobowych rattanowych koszy w ubiegłym roku przekazał miastu jako darowiznę Port Lotniczy Gdańsk Sp. z o.o. Obsługą zajmuje się Spółdzielnia Socjalna Kooperacja. Latem, w dni niedeszczowe, kosze można wypożyczać 7 dni w tygodniu, w godz. 9.00-18.00. Koszt wynajmu to 10 zł za godzinę i 40 zł za dzień. Sopocianie posiadający Kartę Mieszkańca mogą skorzystać z promocji: 5 zł za godzinę i 30 zł za dzień.

– Kosze plażowe nad brzegiem morza to widok, który wielu z nas z sentymentem wspomina. W minionym sezonie Sopot wrócił do tej tradycji i znów odwiedzający kurort turyści oraz oczywiście mieszkańcy mogą zrelaksować się na plaży w pięknych koszach – mówi Magdalena Czarzyńska-Jachim, wiceprezydentka Sopotu. – Obsługą zajmują się pracownicy Spółdzielni Socjalnej Kooperacja. To kolejny projekt, w którym widzimy ekonomię społeczną w praktyce – podkreśla wiceprezydentka Magdalena Czarzyńska-Jachim.

Powołana m.in. przez Urząd Miasta Sopotu i organizacje pozarządowe Kooperacja powstała w 2014 r. i umożliwia osobom pozostającym bez pracy oraz osobom wykluczonym społecznie aktywizację zawodową, a także reintegrację społeczną osób zatrudnionych w spółdzielni. Do pracowników Kooperacji należy wypożyczanie koszy, a także dbanie o nie: składowanie, transportowanie, utrzymywanie w należytym stanie oraz dezynfekowanie.

Fot. Fotobank.PL/UMS

Kosze są ręcznie wykonane z naturalnego materiału – oryginalnego indonezyjskiego rattanu i swoim wyglądem przypominają te, które przed laty służyły wypoczywającym na sopockiej plaży. Pieniądze za wynajem trafiają do Spółdzielni Socjalnej Kooperacja, która prowadzi także sklepy charytatywne LUK LUK i Dom Gościnny LUK LUK. Misją Spółdzielni jest dawanie drugiej szansy w życiu poprzez pracę osobom zagrożonym wykluczeniem społecznym czy z niepełnosprawnościami. Kooperacja finansuje szkolenia i rozwój pracowników, tworzy także nowe miejsca pracy. 

– Dzięki osobom, które kupują rzeczy w naszych sklepach, wynajmują apartament w naszym domu i korzystają z koszy na plaży możemy utrzymać się na rynku, opłacić lokal i media oraz utrzymać stabilne stanowiska pracy. Dzięki Wam wciąż się rozwijamy i nie zwalniamy tempa – mówi Paweł Barczykowski, prezes Spółdzielni Socjalnej Kooperacja.

Ochrona danych osobowych

Zgodnie z art. 13 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27.04.2016 r. informuję, iż Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Gmina Miasta Sopotu z siedzibą przy ul. Tadeusza Kościuszki 25/27, 81-704 Sopot, reprezentowana przez: Prezydenta Miasta Sopotu.
Czytaj dalej...