Trwa weryfikacja wniosków na mieszkania komunalne

Nowo wybudowany blok komunalny. Biała elewacja, widoczne balkony. Ciemny, spadzisty dach. U góry widać robotników.
Fot. Jurek Bartkowski/Fotobank/PL/UMS

Na przełomie lipca i sierpnia planowane jest losowanie mieszkań komunalnych dla osób uprawnionych do otrzymania lokali w nowym budownictwie. W budynkach przy al. Niepodległości oddanych zostanie 49 mieszkań.

Z powodu ograniczeń pandemicznych przedłużony został termin uzupełniania dokumentów niezbędnych do rozstrzygnięcia bieżącej edycji naboru lokatorów do nowych budynków komunalnych w Sopocie. Nabór dotyczy lokali mieszkalnych w budynkach położonych przy al. Niepodległości 650A, al. Niepodległości 650B, al. Niepodległości 654A i al. Niepodległości 654B stanowiących własność Gminy Miasta Sopotu.

Przewidywany termin rozpatrzenia wszystkich wniosków i wyłonienia rodzin uprawnionych do otrzymania lokalu z nowego zasobu komunalnego w drodze losowania to przełom lipca i sierpnia br. Osobom, które nie spełniają kryteriów naboru zostaną przesłane decyzje odmowne wraz z uzasadnieniem. Każdy z wnioskodawców, którego wniosek zostanie negatywnie zweryfikowany, ma możliwość odwołania się od decyzji w ciągu 7 dni.

W nowych budynkach jest 49 lokali mieszkalnych. Są one różniej wielkości, tak, aby w zależności od potrzeb móc zagwarantować wnioskodawcom komfortowe warunki. W 8 lokalach zamieszkają osoby z budynków przeznaczonych do rozbiórki, na których miejscu już niedługo powstaną nowe mieszkania komunalne oraz rodzina repatriantów, którą Gmina Miasta Sopotu zaprosiła do osiedlenia się na terenie naszego miasta. Zgodnie z § 3 pkt. 2 Regulaminu wynajmowania lokali, stanowiącego załącznik do Uchwały Rady Miasta z dnia 22 grudnia 2020r., lokale te zostaną wyłączone z losowania. 

O przyznanie mieszkania komunalnego mogli ubiegać się wnioskodawcy, których centrum życiowe dotychczas znajdowało się w Sopocie. Mogły to być osoby, które płacą w Sopocie podatek dochodowy. Co ważne, podatek dochodowy odprowadzany jest w miejscu stałego zamieszkania, mogły to więc być osoby, które dotychczas wynajmowały mieszkanie w Sopocie. Kolejną grupą uprawnioną do złożenia wniosku były osoby, które obecnie nie mieszkają w Sopocie, lecz w ciągu ostatnich 15 lat mieszkały w nim przez co najmniej 5 lat nieprzerwanie. Była to więc możliwość powrotu do kurortu dla osób, które najczęściej z przyczyn finansowych wybrały mieszkanie w innym mieście. Trzecia grupa to osoby posiadające już przydział lokalu mieszkalnego w budynkach prywatnych lub komunalnych.  

Po otrzymaniu prawa do mieszkania najemca zobowiązany jest do jego utrzymania. Będzie również płacić czynsz, choć jego stawki są zdecydowanie niższe niż komercyjne. Dlatego kolejnym kryterium są dochody. Wnioskodawca musiał wykazać się dochodami na tyle wysokimi, aby móc utrzymać mieszkanie. Z drugiej strony zbyt wysokie dochody mogą świadczyć o tym, że wnioskodawca jest w stanie samodzielnie kupić mieszkanie i wsparcie ze strony gminy nie jest mu potrzebne.  

Ochrona danych osobowych

Zgodnie z art. 13 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27.04.2016 r. informuję, iż Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Gmina Miasta Sopotu z siedzibą przy ul. Tadeusza Kościuszki 25/27, 81-704 Sopot, reprezentowana przez: Prezydenta Miasta Sopotu.
Czytaj dalej...