Trwa Międzynarodowy Festiwal NDI Sopot Classic 2021

Filharmonicy na scenie
Fot. Karol Makurat - Tarakum Photography

Już po raz jedenasty Wojciech Rajski, dyrektor artystyczny festiwalu wraz z Polską Filharmonią Kameralną Sopot zapraszają na Międzynarodowy Festiwal Muzyczny NDI Sopot Classic. Tegoroczna edycja festiwalu będzie jednym z wydarzeń oficjalnych obchodów 120-lecia nadania Sopotowi praw miejskich. Festiwal trwa do 31 lipca, najbliższy koncert we wtorek, 27 lipca.

Festiwal od wielu lat jest jednym z najbardziej wyczekiwanych wydarzeń kulturalnych w Trójmieście, przyciagając każdego lata miłośników muzyki klasycznej oraz tych, którzy dopiero odkrywają świat muzyki poważnej. Co roku podczas koncertów odbiorcy mogą usłyszeć artystów o międzynarodowej renomie, występujących na najbardziej prestiżowych  scenach świata. Repertuar festiwalu dobierany jest tak, aby nawet najbardziej wymagający odbiorca, poszukujący róznorodności i kunsztu artystycznego mógł znaleźć dla siebie atrakcyjną propozycję. 

11. NDI Sopot Classic rozpoczął się w niedzielę, 25 lipca Wieczorem Włoskim w Operze Leśnej. Koncerty tematyczne są już od kilku edycji tradycją festiwalu. W poprzednich latach organizatorzy przenosili widzów do Hiszpani, Francji, Austrii i Czech. W w tym roku wieczór ten poświęcony będzie muzycznej kulturze Włoch. Podczas koncertu usłyszymy utwory włoskiego baroku oraz fragmenty oper włoskich kompozytorów, a także utwory orkiestrowe  oraz muzykę popularną i filmową. W koncercie wystąpią znakomici polscy artyści: Olga Pasiecznik (sopran), Jan Jakub Monowid (kontratenor), Szymon Mechliński (baryton), Monika Mariotti (vocal), Janusz Wawrowski (skrzypce).

Drugim koncertem festiwalowym będzie Koncert Muzyki Polskiej, który odbędzie się we wtorek, 27 lipca w sali koncertowej PFK Sopot. Wydarzenie, rozpocznie się od uroczystości wręczenia nagród laureatom 6. Konkursu Kompozytorskiego im. Krzysztofa Pendereckiego. Podczas koncertu widownia usłyszy utwór patrona konkursu, a także kompozycje Pawła Mykietyna, jednego z jurorów i Krystiana Neściora, laureata I nagrody.

W czwartek, 29 lipca w kościele św. Jerzego w Sopocie, na Koncercie Muzyki Barokowej będziemy gościć Collegium 1704 czyli praską orkiestrę barokową, założoną w 2005 roku przez klawesynistę i dyrygenta Václava Luksa. Grupa odniosła wiele międzynarodowych sukcesów, które zostały zapoczątkowane wykonaniem „Missa votiva” Jana Dismana Zelenki we Francji w 2007 roku. Obecnie koncertują na festiwalach w całej Europie, gdzie prezentują i promują repertuar czeskich mistrzów, m.in. Zelenki i Josefa Myslivečka.

Zaplanowany na sobotę, 31 lipca Koncert Finałowy to prawdziwa gratka dla miłośników opery.
11. NDI Sopot Classic zakończy się Galą Operową podczas, której gościć będziemy światowej sławy rosyjskiego artystę, Ildara Abdrazakova (bas). Jest on jednym z najbardziej znanych współczesnych basów. Debiutował w La Scali, śpiewał m.in. w Metropolitan Opera, Wiedeńskiej Operze Państwowej i Bawarskiej Operze Narodowej w Monachium. Jest także aktywnym artystą koncertowym, występował w londyńskiej BBC Proms i nowojorskiej Carnegie Hall, a także z czołowymi orkiestrami międzynarodowymi, w tym Chicago Symphony i Vienna Philharmonic.

Tegoroczna 11. edycja festiwalu będzie jednym z wydarzeń oficjalnych obchodów 120-lecia nadania Sopotowi praw miejskich. Festiwal potrwa od 25 do 31 lipca.

Zrealizowano z udziałem finansowym Gminy Miasta Sopotu. Sponsorem tytularnym festiwalu jest Grupa NDI.

 

 

Ochrona danych osobowych

Zgodnie z art. 13 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27.04.2016 r. informuję, iż Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Gmina Miasta Sopotu z siedzibą przy ul. Tadeusza Kościuszki 25/27, 81-704 Sopot, reprezentowana przez: Prezydenta Miasta Sopotu.
Czytaj dalej...