Metropolia - dobre miejsce do nauki i pracy

Związek Uczelni w Gdańsku im. Daniela Fahrenheita został nowym członkiem wspierającym Obszaru Metropolitalnego Gdańsk-Gdynia-Sopot. Dołączył do grona kilkunastu instytucji, fundacji i uczelni, które już wcześniej zadeklarowały współpracę z OMGGS. Uroczyste przyjęcie nowego członka odbyło się 12 lipca podczas Rady OMGGS w sopockiej Operze Leśnej.

Związek Uczelni im. Daniela Fahrenheita utworzyli jesienią 2020 r.  Gdański Uniwersytet Medyczny, Politechnika Gdańska oraz Uniwersytet Gdański. Powstał, aby zbudować  czołową pozycję Gdańska jako ośrodka akademickiego w Polsce i za granicą.  Rektorzy uczelni, tworząc związek kierowali się tą samą dewizą, która przyświeca OMGGS:  razem możemy więcej. Wspólne działania 3 uczelni pozwolą na ich dynamiczny rozwój i skuteczniejsze pozyskiwanie środków finansowych na działalność naukową i dydaktyczną. Celem związku jest też wzmacnianie relacji z przemysłem, biznesem, budowanie gospodarczej siły Pomorza Rektorzy podkreślają, że chcą stworzyć na Pomorzu atrakcyjne miejsce do pracy i studiowania.

– Związek Uczelni im. Daniela Fahrenheita na razie obejmuje trzy uczelnie: Uniwersytet Gdański, Gdański Uniwersytet Medyczny i Politechnikę Gdańską – powiedział prof. dr hab. inż. Krzysztof Wilde, rektor Politechniki Gdańskiej, przewodniczący związku. – Idziemy w bardzo podobnym kierunku. Co zrobić, aby podnieść akademickość Pomorza? Trzeba zsynchronizować nasze działania i w paru miejscach uderzyć wspólnie. Chcemy się pokazać na zewnątrz. W pojedynkę dla uczelni taka promocja jest trudna. Trzy uczelnie razem mają ok. 43 tysięcy studentów, ok. 6 tysięcy pracowników. Stajemy się elementem akademickim i naukowym zauważalnym na zewnątrz. Zastanawialiśmy się długo, jak zbudować nową markę, jaką nazwę związku przyjąć. W Stanach Zjednoczonych nie każdy wie, gdzie jest Polska i Gdańsk. Fahrenhaita, który urodził się w Gdańsku, wszyscy znają. Wspólny uniwersytet może być rozumiany jako  Związek Uczelni im. Daniela Fahrenheita i posadowiony na Pomorzu w szerszej formule. Do tego będziemy dążyć.  Chcielibyśmy z państwem wspólnie działać. Popieramy działalność Obszaru Metropolitalnego Gdańsk-Gdynia-Sopot w całej rozciągłości. 

– Uniwersytet to nie tylko Gdańsk, to także Sopot, Gdynia i Hel - czujemy się z metropolią związani - to element dopełniający do strategii, którą Państwo stworzyliście. Chcemy w tym brać udział aktywnie, możemy dużo zaoferować. Naszym sukcesem jest to, że przedarliśmy się znacząco ponad nasze miasta,  Pomorze, region. Jesteśmy stawiani w Polsce jako przykład tej ponadpodziałowej konsolidacyjnej współpracy, która jest tak trudna w polskich instytucjach akademickich. Cieszymy się, że będziemy mogli was wesprzeć. Myślę, że to początek pięknej wspólnej drogi - prof. dr hab. Piotr Stepnowski, rektor Uniwersytetu Gdańskiego.

– Będziemy zaszczyceni będąc częścią obszaru metropolitalnego. Gdański Uniwersytet Medyczny jest obecny w OMGGS nie tylko na poziomie dydaktyki czy edukacji, nauki, ale bardzo mocno na poziomie zdrowia, leczenia, opieki zdrowotnej. Największe szpitale w regionie to te, których założycielem jest GUMedz - mówię tu o Uniwersyteckim Centrum Klinicznym i całej infrastrukturze najnowocześniejszej w Polsce. Jesteśmy z tego dumni, a będziemy jeszcze bardziej jeżeli będziemy mogli razem z OMGGS budować przyszłość tego regionu – prof. dr hab. n. farm. Michał Markuszewski, prorektor ds. nauki Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego.

Pozostali członkowie wspierający OMGGS: GIWK Sp. z o.o., Saur Neptun Gdańsk SA, Zakład Utylizacyjny Sp. z o.o., Port Lotniczy im. Lecha Wałęsy w Gdańsku, OBC, GPEC Sp. z o.o., Rumia Invest Park Sp. z o.o. oraz Port Czystej Energii. 

Ochrona danych osobowych

Zgodnie z art. 13 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27.04.2016 r. informuję, iż Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Gmina Miasta Sopotu z siedzibą przy ul. Tadeusza Kościuszki 25/27, 81-704 Sopot, reprezentowana przez: Prezydenta Miasta Sopotu.
Czytaj dalej...