Opieka wytchnieniowa dla opiekunów dzieci lub dorosłych z niepełnosprawnością

Dziecięcy rysunek pokazujący osoby sprawne i siedzącą na wózku, obok leżą kolorowe kredki
Fot. Pixabay

Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Sopocie zachęca osoby, które sprawują bezpośrednią opiekę nad dzieckiem z orzeczeniem o niepełnosprawności, do skorzystania z bezpłatnego wsparcia w formie opieki wytchnieniowej. Może to być pobyt całodobowy w ośrodku wsparcia lub pobyt dzienny w miejscu zamieszkania bądź w placówce.

– Zapewnienie kompleksowego wsparcia osobie niesamodzielnej oraz jego opiekunowi, którym często jest bliski krewny, bardzo poprawia jakość życia całej rodziny i pomaga w lepszym jej funkcjonowaniu – mówi Andrzej Czekaj, dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Sopocie. – Zachęcamy opiekunów, aby zadbali też o siebie, ponieważ wieloletnia opieka jest dużym obciążeniem i może doprowadzić do wyczerpania. Wsparciem w codziennych obowiązkach i chwilą na odpoczynek może być tzw. opieka wytchnieniowa – dodaje dyrektor sopockiego MOPS.

Opieka wychnieniowa to pomoc skierowana do osób, które na stałe opiekują się osobami z niepełnosprawnością.

– By zajmować się osobą niesamodzielną, często przez 24 godziny na dobę, potrzeba sił, a także wiedzy. Czasowe odciążenie w sprawowaniu bezpośredniej opieki domowej to wsparcie nie do przecenienia – mówi Magdalena Czarzyńska-Jachim, wiceprezydentka Sopotu. – Takie zastępstwo w ramach opieki wytchnienowej daje opiekunowi możliwość odpoczynku, regeneracji czy załatwienia swoich spraw. To również tymczasowe zapewnienie opieki, gdy opiekun nie może jej sprawować, np. z uwagi na zdarzenie losowe. W ośrodku osoba niesamodzielna ma zapewnioną całodobową opiekę i wsparcie specjalistów dostosowane do indywidualnych potrzeb.

– W ramach programu „Opieka Wytchnieniowa” opiekunowie mogą również skorzystać ze specjalistycznego poradnictwa (psychologicznego lub terapeutycznego) oraz pomocy w nauce pielęgnacji, rehabilitacji czy dietetyki – mówi Marlena Jasnoch, zastępca dyrektora MOPS w Sopocie. – Warto skorzystać ze wsparcia specjalistów, skorzystać z ich wiedzy i doświadczenia w opiece nad osobą niesamodzielną.

Zakres instruktażu pielęgnacyjnego uzależniony jest od indywidualnych potrzeb, np. mycie, ubieranie, karmienie, zmienianie pieluchy czy zapobieganie odleżynom. Dietetyk udzieli porad żywieniowych oraz pomoże przygotować odpowiedni do stanu zdrowia jadłospis. Porady specjalistów udzielane są w domu osoby niesamodzielnej. 

Z opieki wytchnieniowej oraz poradnictwa specjalistycznego mogą skorzystać mieszkańcy Sopotu, którzy sprawują bezpośrednią opiekę nad dziećmi lub osobami dorosłymi posiadających odpowiednie orzeczenie o niepełnosprawności.

Program „Opieka Wytchnieniowa” Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej finansowany jest ze środków Funduszu Solidarnościowego.

Szczegółowe informacje można uzyskać w Dziale Pomocy Instytucjonalnej i Rehabilitacji Społecznej MOPS Sopot, tel. 58 551 17 10 wew. 236.

Ochrona danych osobowych

Zgodnie z art. 13 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27.04.2016 r. informuję, iż Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Gmina Miasta Sopotu z siedzibą przy ul. Tadeusza Kościuszki 25/27, 81-704 Sopot, reprezentowana przez: Prezydenta Miasta Sopotu.
Czytaj dalej...