„Aktywny samorząd” – wsparcie dla osób z niepełnosprawnościami

Mężczyzna na wózku inwalidzkim, obok młoda dziewczyna
Fot. Pixabay

Osoby z niepełnosprawnościami do końca sierpnia mogą składać wnioski o przyznanie dofinansowania m.in. na zakup wózka elektrycznego, sprzętu komputerowego czy kursu prawa jazdy. Od 1 września będzie można składać wnioski na pokrycie kosztów nauki oraz kształcenia w szkole policealnej lub wyższej.

– Zachęcam osoby z niepełnosprawnościami do skorzystania ze wsparcia w ramach programu „Aktywny samorząd”. Środki te mogą ułatwić codzienne funkcjonowanie, uczestnictwo w życiu społecznym, zawodowym, a także dostęp do edukacji – podkreśla Andrzej Czekaj, dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Sopocie.

Do 31 sierpnia 2021 r. można składać wnioski na likwidację barier utrudniających aktywizację społeczną i zawodową. Można otrzymać pomoc m.in. w uzyskaniu prawa jazdy, zakupie i montażu oprzyrządowania do posiadanego samochodu, zakupie skutera inwalidzkiego o napędzie elektrycznym lub oprzyrządowania elektrycznego do wózka ręcznego, pomoc w utrzymaniu sprawności technicznej skutera lub wózka, zakupie sprzętu elektronicznego i szkoleniu z jego obsługi, oprogramowania, utrzymania sprawności technicznej posiadanego sprzętu. Osoby pracujące mogą otrzymać wsparcie w opłatach za pobyt dziecka w żłobku, przedszkolu lub opiekę niani.

Od 1 września 2021 r. osoby, które uczą się w szkole policealnej lub studiują, będą mogły składać wnioski na dofinansowanie pokrycia kosztów nauki oraz kształcenia.

Środki na zadania realizowane w ramach programu „Aktywny samorząd” pochodzą z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.

Wnioski można składać przez System Obsługi Wsparcia SOW

Szczegółowe informacje o programie „Aktywny samorząd” znajdują się na stronie www.mopssopot.pl. Informacji udziela Zespół ds. Rehabilitacji Społecznej MOPS Sopot, tel. 58 555 15 76.

 

Ochrona danych osobowych

Zgodnie z art. 13 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27.04.2016 r. informuję, iż Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Gmina Miasta Sopotu z siedzibą przy ul. Tadeusza Kościuszki 25/27, 81-704 Sopot, reprezentowana przez: Prezydenta Miasta Sopotu.
Czytaj dalej...