Grand Prix Sopot-Gdynia. W weekend zamknięta ul. Malczewskiego

Biały samochód wyścigowy na trasie rajdu. Asfaltowa droga w lesie.
Fot. Agnieszka Wołkowicz

Wyścig Górski o nazwie Grand Prix Sopot-Gdynia, to sztandarowa impreza Sopockiego Stowarzyszenia Sportowego Automobilklub Orski, która jest nieprzerwanie organizowana od 1997 roku, na trasie poprowadzonej ulicami Malczewskiego i Sopocką. To jedyne w kraju zawody, które odbywają się w północnej Polsce, nad samym morzem, przyciągając rzesze wiernych kibiców i zaciekawionych turystów.

Górskie Samochodowe Mistrzostwa Polski wkraczają w okres finałowych rozstrzygnięć. Zawodnikom walczącym o tytuły mistrzowskie w klasyfikacji generalnej i poszczególnych klasach pozostają jeszcze tylko trzy wyścigi, czyli 6 Rund GSMP (podczas wyścigowego weekendu rozgrywane są dwie, odrębnie punktowane rundy).  

Po 8 Rundach sytuacja w czołówce GSMP wygląda następująco: prowadzi Daniel Stawiarski (89 pkt.), drugie miejsce zajmuje Waldemar Kluza (87 pkt), trzeci jest Piotr Parys (84 pkt) który zadebiutuje w Sopocie, na miejscu czwartym w tabeli znajduje się Michał Ratajczyk (80 pkt) pierwszą piątkę zamyka weteran Mariusz Stec z dorobkiem 70 pkt.

Ponieważ za pierwsze miejsce w rundzie kierowca otrzymuje 20 punktów, sytuacja zmieniać się będzie z wyścigu na wyścig, co gwarantuje kibicom spore emocje i oglądanie wspaniałego widowiska sportowego. Równie „ciasno” jest w klasyfikacjach poszczególnych klas pojazdów.

– W zeszłym roku, z powodu pandemii COVID 19 odwołano międzynarodowe seriale wyścigowe: Mistrzostwa Europy FIA w Wyścigach Górskich i Międzynarodowy Puchar FIA w Wyścigach Górskich. Także Górskie Samochodowe Mistrzostwa Polski miały bardzo ograniczony charakter, odbyły się zaledwie trzy wyścigi; dwa w Polsce i jeden na Słowacji – mówi Lesław Orski, dyrektor 24 Grand Prix Sopot-Gdynia.
– Automobilklub Orski jako pierwszy w Polsce  podjął wyzwanie organizacji zawodów w trakcie pandemii, ratując tym samym rozegranie Mistrzostw Polski w Wyścigach Górskich w 2020 roku. Przy zachowaniu surowych norm bezpieczeństwa impreza zakończyła się sukcesem. Liczymy na to także i w tym roku. Nadmorski wyścig był pierwszą imprezą w Europie, w której  zastosowano nowy system klasyfikowania samochodów wg. tzw. Performance Factor. Zeszłoroczne zawody wygrali Tomasz Myszkier (sobota) i DUBAI (niedziela). Obaj w tym sezonie nie startują w GSMP (DUBAI okazjonalnie, przy okazji występu w Mistrzostwach Europy w Limanowej), ale w czołówce, w najmocniejszych autach zobaczymy plejadę nowych zawodników, którzy z powodzeniem depczą po piętach bardziej doświadczonym kolegom.Serdecznie zapraszamy wszystkich przebywających w połowie sierpnia w Trójmieście turystów. Oczywiście apelujemy o zachowywanie szczególnej ostrożności, używanie prawidłowo założonych maseczek ochronnych w miejscach, gdzie nie jest możliwe zachowanie bezpiecznego dystansu – dodaje Lesław Orski. 

Po raz kolejny Odbiór Administracyjny oraz Badanie Kontrolne odbędą się na parkingu przy Ergo Arena na pograniczu  Sopotu i Gdańska (plac Dwóch Miast, piątek 13 sierpnia). W sobotę i niedzielę zawodnicy ścigać się będą ul. Malczewskiego w Sopocie i ulica Sopocką w Gdyni. Tradycyjnie największe zainteresowanie kibiców  wzbudzi objazd Ronda na os. Brodwino, (ul. Kolberga przy III Liceum Ogólnokształcącym im. Agnieszki Osieckiej), gdzie podczas wyścigu zlokalizowane będą Biuro Zawodów i Biuro Prasowe. Sopocka trasa liczy 3050 m, jest jedną z krótszych w cyklu GSMP, ale jej charakterystyka – szybkie partie w dolnej części i kręta górna część powoduje, że wyścig jest jednym z trudniejszych technicznie.

Harmonogram zawodów: 

13 sierpnia, piątek:

14:30 – 19:00 Odbiór Administracyjny

15:00 – 20:00 Badanie Kontrolne 

14 sierpnia, sobota,  9 Runda GSMP

10:00 1 Podjazd Treningowy

30 min. Po 1 Podjeździe Treningowym  -  2 Podjazd Treningowy ( ok. 11:30)

12:45 – 13:15 uroczyste otwarcie zawodów (Rondo przy ul. Kolberga)

14:00 1 Podjazd Wyścigowy

30 min. Po 1 Podjeździe Wyścigowym -   2 Podjazd Wyścigowy ( ok. 15:30) 

15 sierpnia, niedziela, 10 Runda GSMP

08:30 1 Podjazd Treningowy

30 min. Po 1 Podjeździe Treningowym - 2 Podjazd Treningowy ( ok. 10:00)

11:30 1 Podjazd Wyścigowy

30 min. Po 1 Podjeździe Wyścigowym -   2 Podjazd Wyścigowy (ok. 13:00)

30 min. Po 2 Podjeździe Wyścigowym (ok.) Ceremonia wręczenia nagród za 24 Grand Prix Sopot – Gdynia (rondo ok. 14:30 -15:00). 

 

Uwaga! Utrudnienia w ruchu

W sobotę i niedzielę 14 i 15 sierpnia 2021 r. w godz. 5.00-21.00 zamknięte dla ruchu będą ul. Malczewskiego, na odcinku od skrzyżowania z ulicą Księżycową do granicy miasta Gdyni, oraz ul. Kolberga i ul. Cieszyńskiego w rejonie skrzyżowania z ul. Malczewskiego. Dojazd do osiedla Brodwino będzie poprowadzony objazdem, tj. ulicami Wejherowską, a następnie Obodrzyców. Zamknięcie zaplanowano w związku z rozgrywanymi tam 24. Górskimi Samochodowymi Mistrzostwami Polski Grand Prix Sopot-Gdynia 2021.

 

Ochrona danych osobowych

Zgodnie z art. 13 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27.04.2016 r. informuję, iż Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Gmina Miasta Sopotu z siedzibą przy ul. Tadeusza Kościuszki 25/27, 81-704 Sopot, reprezentowana przez: Prezydenta Miasta Sopotu.
Czytaj dalej...