Z Sopotu na igrzyska, z igrzysk do Sopotu

Jeździec na koniu skaczącym przez pień drzewa i wodę. Widok z przodu.
Fot. materiały prasowe

Sezon zawodów konnych na sopockim Hipodromie trwa w najlepsze. Niemal w każdy weekend można tu oglądać skoki przez przeszkody, wyścigi konne lub zawody w ujeżdżeniu. Zwieńczeniem wakacji tradycyjnie będą jesienne zawody we Wszechstronnym Konkursie Konia Wierzchowego, czyli jeździecki triathlon.

Przez cztery dni, od 2 do 5 września blisko 200 koni weźmie udział w trzech konkurencjach Wszechstronnego Konkursu Konia Wierzchowego (WKKW) – ujeżdżeniu, biegu krosowym oraz skokach przez przeszkody. W ramach zawodów będzie można wziąć udział w konkursach o randze krajowej oraz międzynarodowej, o różnych stopniach trudności, aż po najwyższy, oznaczony 4*. W konkurencjach międzynarodowych wystartują reprezentanci kilkunastu krajów, między innymi z Niemiec, Austrii, Włoch, Hiszpanii, Belgii, Finlandii, Szwecji, Norwegii, ale także z Japonii czy Indii. Na zawodach nie zabraknie również znanych polskich WKKW-istów. 

Sopockie zawody od lat przyciągają wielkie nazwiska, wielokrotnie można było na Hipodromie podziwiać starty Mistrzów Świata i Europy oraz medalistów olimpijskich, także zdobywczyni złota na tegorocznych igrzyskach w Tokio, Julii Krajewski z Niemiec. Również brązowy medalista tegorocznych igrzysk, Australijczyk Andrew Hoy jest doskonale znany sopockiej publiczności. I chociaż listy startowe nie są jeszcze zamknięte, organizatorzy spodziewają się również w tym roku udziału zawodników, których dopiero co mogliśmy podziwiać w Tokio. 

WKKW, ze względu na swoją uniwersalność, nazywany jest królową dyscyplin jeździeckich. Zawody te są próbą dla konia i jeźdźca. Pierwsza konkurencja, ujeżdżenie, sprawdza wzajemne zrozumienie, umiejętność współpracy, a także płynność i elegancję ruchu konia. Nie bez powodu nazywana jest tańcem na koniu. Po ujeżdżeniu następuje druga próba, bieg terenowy z przeszkodami, tzw. kros. Tutaj z kolei liczy się wytrwałość i odporność, gdyż do pokonania jest wielokilometrowa trasa, na której ustawione są przeszkody imitujące naturalne utrudnienia, jakie dawniej jeźdźcy spotykali podczas polowań i gonitw leśnych, a zatem kłody, przeszkody wodne, a także przeszkody imitujące krzewy i zarośla. Trzecia próba to skoki przez przeszkody rozgrywane na placu konkursowym. Tutaj z kolei sprawdza się kondycję zawodników i koni, a także dokładność i styl pokonywania przeszkód.

Aby zwyciężyć, trzeba być najlepszym w każdej z tych trzech konkurencji, dlatego WKKW jest sprawdzianem uniwersalnych cech konia, jego siły, a zarazem precyzji, a także, co bardzo ważne, współpracy człowieka z koniem. Tutaj bowiem jest zawsze dwóch równorzędnych sportowców.

2-5 września 2021 Hipodrom Sopot, wejście od strony ul. Polnej. Wstęp bezpłatny. W niedzielę odbędzie się jeździecki piknik.

Ochrona danych osobowych

Zgodnie z art. 13 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27.04.2016 r. informuję, iż Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Gmina Miasta Sopotu z siedzibą przy ul. Tadeusza Kościuszki 25/27, 81-704 Sopot, reprezentowana przez: Prezydenta Miasta Sopotu.
Czytaj dalej...