Przyjdź i odmień swoją głowę! Festyn Tolerancji na molo

10 uśmiechniętych osób pozuje do zdjęcia przy symbolicznych drzwiach do tolerancji
Fot. materiały organizatora

Pomorska Koalicja na rzecz Zdrowia Psychicznego w dniach 11-20 września 2021 r. zaprasza mieszkańców Trójmiasta oraz turystów na obchody Dni Solidarności z Osobami Chorującymi Psychicznie, będące częścią pomorskiej kampanii społecznej pod hasłem „Odmień swoją głowę”! Inauguracja – Festyn Tolerancji – odbędzie się 12 września w godz. 12.00-15.00 na skwerze Kuracyjnym przy molo.

Dane naukowe wskazują, że co trzeci człowiek miał, ma lub będzie miał problemy ze zdrowiem psychicznym. Nie możemy więc zakładać, że ten problem nas nie dotyczy. Tym bardziej teraz, w okresie pandemii, temat ten nabiera szczególnego znaczenia. Każdy z nas doświadczył przecież społecznych skutków samoizolacji związanej z pojawieniem się wirusa Sars-CoV-2, a część – kryzysu psychicznego.

Obchody są częścią informacyjno-edukacyjnej kampanii społecznej Odmień Swoją Głowę, której celem jest zwiększenie świadomości społecznej na temat  chorób psychicznych – w szczególności schizofrenii oraz przybliżenie problematyki związanej z sytuacją osób i rodzin doświadczających kryzysów psychicznych.

– Bardzo wiele osób wokół nas ma problemy ze zdrowiem psychicznym i pandemia niestety jeszcze to nasiliła – mówi Magdalena Czarzyńska-Jachim, wiceprezydentka Sopotu. – Nie jest to temat marginalny, tylko bardzo ważna kwestia, o której trzeba mówić i trzeba iść z pomocą tym osobom, które jej potrzebują. Dlatego gorąco zapraszam na sopockie molo na Festyn Tolerancji. Bądźmy tam, okażmy wsparcie osobom, które kryzysów psychicznych doświadczają, przejdźmy razem przez symboliczne Drzwi do Tolerancji. Tolerancji, której nam naprawdę bardzo potrzeba – dodaje wiceprezydentka Magdalena Czarzyńska-Jachim.

12 września o godz. 11.00 w kościele NMP Wniebowziętej – Gwiazda Morza dla chętnych odbędzie się msza w intencji osób chorujących i ich rodzin. A podczas Festynu Tolerancji będzie możliwość rozmowy lub wzięcia udziału w warsztatach/quizach na stoiskach pomorskich organizacji pozarządowych, które na co dzień wspierają osoby w kryzysach psychicznych, chorujące psychicznie.  

Stoiska będę tworzyć w jednym miejscu i czasie Trójmiejski Punkt Informacyjno-Konsultacyjny, w którym można uzyskać informacje o możliwych formach pomocy. O godz. 13.00 zapraszamy do przejścia przez symboliczne Drzwi do Tolerancji przy fontannie – w ten sposób możemy zamanifestować wsparcie osób zmagających się z kryzysem psychicznym.

Wydarzeniu towarzyszy scena muzyczna, happening, parada. Gwarantowana dobra kawa i o odpoczynek z muzyką w tle w strefie relaksu.

W trakcie Dni Solidarności w Gdańsku, Gdyni, Sopocie i Kościerzynie odbędzie się wiele wydarzeń, m.in.: konferencja pt.: „Otworzyć Bramy Tolerancji. Zdrowie psychiczne – Nowa Kultura Pomagania, V Pomorskie Forum Samopomocy, spotkania informacyjne, wykłady i webinary „Odmień swoją głowę”, pokazy filmowe, debaty i warsztaty. Ze względu na zagrożenie COVID-19 została ograniczona liczba miejsc dla osób bezpośrednio uczestniczących w wydarzeniach, jednocześnie zwiększyła się możliwość uczestnictwa online.

Program Dni Solidarności znajduje się poniżej, na portalu informacyjno-edukacyjnym www.otwartebramy.org oraz na stronie kampanii www.odmienswojaglowe.org i portalach społecznościowych.

 

Ochrona danych osobowych

Zgodnie z art. 13 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27.04.2016 r. informuję, iż Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Gmina Miasta Sopotu z siedzibą przy ul. Tadeusza Kościuszki 25/27, 81-704 Sopot, reprezentowana przez: Prezydenta Miasta Sopotu.
Czytaj dalej...