Super Lodołamacz dla Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Sopocie

Siedem osób stoi na scenie podczas wręczania nagrody Lodołamacze
Fot. Fotobank.PL/UMS

Podczas Gali Regionalnej XVI edycji Konkursu Lodołamacze 2021, która odbyła się 10 września w Gdańsku, Super Lodołamacza zdobył Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Sopocie.  

Lodołamacze to wyróżnienie, które od 16 lat przyznawane jest firmom, instytucjom oraz osobom, dla których priorytetem jest wrażliwość, eliminowanie barier i podziałów społecznych względem osób z niepełnosprawnościami. Konkurs jest organizowany przez Polską Organizację Osób Niepełnosprawnych POPON.

Podczas uroczystości w Filharmonii Bałtyckiej na Ołowiance uhonorowani zostali laureaci w 9 kategoriach: zatrudnienie chronione, otwarty rynek pracy, instytucja, rehabilitacja społeczno-zawodowa, przyjazna przestrzeń, zdrowa firma, dziennikarz bez barier, Super Lodołamacz oraz Lodołamacz Specjalny. Statuetki za przełamywanie stereotypów i uprzedzeń związanych z osobami z niepełnosprawnościami.

Fundacja Aktywizacji Zawodowej Osób Niepełnosprawnych FAZON, której założycielem jest Polska Organizacja Pracodawców Osób Niepełnosprawnych przyznała 19 osobom, firmom i instytucjom. Nagrody za wrażliwość społeczną otrzymały firmy z czterech województw: kujawsko-pomorskiego, podlaskiego, pomorskiego, warmińsko-mazurskiego.

– Dziękuję serdecznie kapitule konkursu za tak wspaniałą nagrodę – mówiła odbierając Super Lodołamacza Grażyna Dobrzyńska, dyrektor Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Sopocie. – Chciałabym także podziękować Jackowi Karnowskiemu, prezydentowi Sopotu oraz Magdalenie Czarzyńskiej-Jachim, wiceprezydentce Sopotu, za wsparcie, które codziennie od nich dostajemy. Również serdecznie dziękuję wszystkim pracownikom, którzy są bardzo zaangażowani w to, co robimy i dzięki którym te wszystkie bariery przełamujemy codziennie. MOSiR opiekuje się w Sopocie plażami, skwerem Kuracyjnym, molo, pływalnią, boiskami. To są miejsca, które odwiedza bardzo dużo osób i staramy się, by były one dostępne naprawdę dla wszystkich. To jest nasz cel i nie będziemy zbaczać z tego kierunku – dodała dyrektor Grażyna Dobrzyńska.

Nagrodzeni podczas Gali Regionalnej XVI edycji konkursu Lodołamacze 2021:

  • Kategoria: zakład pracy chronionej

I miejsce – Warmińska  Sp. z o.o. z Lidzbarka Warmińskiego
II miejsce – Stapol Piotr Staszków z Człuchowa
III miejsce – NZOZ Ośrodek Mieszkalno- Rehabilitacyjny PZN z Olsztyna

  • Kategoria: otwarty rynek pracy

I miejsce – Spółdzielnia Socjalna Ciekawa z Gdańska
II miejsce – Pro-Medica Sp. z o. o. z Ełku
III miejsce –  Wielobranżowa Spółdzielnia Socjalna „Słoneczne Wzgórze” ze Stężycy

  • Kategoria: instytucja

I miejsce – Stowarzyszenie Solidarni Plus z Wandzina
II miejsce – PSONI Koło w Ostródzie
III miejsce – Gdańskie Stowarzyszenie Pomocy Osobom z Chorobą Alzheimera w Sopocie

  • Kategoria: rehabilitacja społeczno-zawodowa

I miejsce – Zakład Aktywności Zawodowej PSONI Koło w Ostródzie
II miejsce – Zakład Aktywności Zawodowej w Radziejowie
III miejsce i brązowy medal – Zakład Aktywności Zawodowej przy PZN w Olsztynie

  • Kategoria: przyjazna przestrzeń

I miejsce – Fundacja Pomocy Dzieciom Niepełnosprawnym „Uśmiech Dziecka” w Miechucinie

  • Kategoria: zdrowa firma

I miejsce – Michelin Sp. Z o.o. z Olsztyna
Wyróżnienie: COPERNICUS Podmiot Leczniczy Sp. z o.o.

  • Kategoria: dziennikarz bez barier

Joanna Matuszewska – Polskie Radio Gdańsk i Magdalena Świerczyńska-Dolot – Radio 357

  • Super Lodołamacz 2021

Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Sopocie

  • Lodołamacz specjalny 2021

Joanna Cwojdzińska, przewodnicząca Koła PSONI w Gdańsku i wiceprezes Zarządu Głównego PSONI

W ciągu 15 lat trwania Konkursu wzięło w nim udział ponad 3050 firm. Kapituły Konkursu przyznały 1450 nagród oraz 181 wyróżnień. Na temat Kampanii Lodołamacze powstało ponad 5000 publikacji w mediach ogólnopolskich, regionalnych i marketingowych.

Finał konkursu 2021 odbędzie się 7 października na Zamku Królewskim w Warszawie.

 

Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji

Działalność Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji skierowana jest do wszystkich mieszkańców i turystów odwiedzających Sopot. Od kilku lat przestrzeń na plaży jest tak organizowana, aby wszystkie osoby z niepełnosprawnościami i ze szczególnymi potrzebami mogły się czuć komfortowo, miały dostęp do plaży i kąpieli w wodzie. Przy wejściu na plażę nr 40 jest wypożyczalnia rowerów trójkołowych dla osób z niepełnosprawnościami i ze szczególnymi potrzebami z Fundacji Eco Textil „Od Was dla Was”. Rowery są wypożyczane przez cały okres wakacji do października.

Oferta biegowa cyklu „ Sopockie 4 Pory Roku” udowadnia, że nie ma żadnych barier, we wszystkich biegach uczestniczą osoby starsze, jak również osoby z niepełnosprawnościami i ze szczególnymi potrzebami. Kryta pływalnia MOSiR została tak zmodernizowana, by osoby z niepełnosprawnościami i ze szczególnymi potrzebami w pełni mogły korzystać z obiektu. Również boiska piłkarskie oferują miejsca i łatwy dostęp dla wszystkich. Są wyznaczone miejsca dla kibiców z niepełnosprawnościami i ze szczególnymi potrzebami.  Oprócz meczy i rozgrywek na boiskach organizowane są pikniki i festyny. Obecnie budynek przy boisku przechodzi modernizację. Remontowane są podjazdy oraz łazienka dla osób z niepełnosprawnościami i ze szczególnymi potrzebami.

Sopockie błonia to piękne, szerokie, malownicze ścieżki, dostępne dla wszystkich użytkowników. Na błoniach organizowane są festyny i pikniki dostępne dla wszystkich.

Molo i Marina Sopot to najchętniej odwiedzane obiekty przez mieszkańców i turystów. Szerokie przejścia, wygodne miejsca postoju dla wózków, bezkolizyjne z ciągiem pieszym, umiejscowione blisko ławek tak, aby każdy mógł się czuć wygodnie i komfortowo. Arkady na skwerze posiadają specjalne podjazdy dla wózków. Obiekt ma również na wyposażeniu wózek dla osób z niepełnosprawnościami i ze szczególnymi potrzebami. Na końcu molo znajduje się winda dla osób z niepełnosprawnościami i ze szczególnymi potrzebami  oraz dwie toalety – jedna na parterze, druga na poziomie pierwszego piętra czyli bosmanatu. Na głowicy molo znajduje się zjazd dla wózków, łączący molo z falochronem wschodnim mariny. Przy kasach obok wejścia na molo znajduje się defibrylator AED.

Od kilku lat w marinie cumuje jacht Alf. Organizowane na nim są rejsy dla dzieci i młodzieży oraz osób z niepełnosprawnościami i ze szczególnymi potrzebami. Chętnie w rejsach uczestniczą również też sopoccy wolontariusze i słuchacze Uniwersytetu Trzeciego Wieku.

Przestrzeń miejska, którą opiekuje się sopocki MOSiR, jest przyjazna i dostępna. Na plaży przy wejściu nr 29 rozłożone są gumowe maty umożliwiające osobom z niepełnosprawnościami i ze szczególnymi potrzebami wjazd na plażę. To samo jest przy wejściu nr 37 na plażę, dostępna jest tam drewniana kładka umożliwiająca dostęp do plaży. Przy wejściu nr 23 jest drewniana kładka przedłużona do linii brzegowej gumową matą, prysznic, przebieralnia oraz toaleta dla osób z niepełnosprawnościami i ze szczególnymi potrzebami. Przy wieży ratowniczej znajduje się amfibia wodna do kąpieli dla osób z niepełnosprawnościami i ze szczególnymi potrzebami. Wejście nr 23 jest specjalnie oznakowane jako plaża dostępna dla wszystkich. Dodatkowo w parku Północnym postawiono specjalne znaki kierujące i informujące o dostępnej plaży. Nieopodal wejścia nr 23 znajdują się wyznaczone miejsca postojowe dla osób z niepełnosprawnościami i ze szczególnymi potrzebami.

W 2019 r. kryta pływalnia MOSiR w Sopocie została dostosowana do potrzeb osób z niepełnosprawnościami i ze szczególnymi potrzebami, m.in. obiekt został wyposażony w wózki do strefy czystej, dwie przebieralnie, które pomieszczą wózek oraz opiekuna, dwie toalety, podnośnik w hali basenowej do podnoszenia i opuszczania osób do niecki basenowej. Dodatkowo wykonano remont szatni: wymieniono drzwi, zainstalowano system dostępu obiektu, zbudowano zewnętrzny podjazd dla wózków dla osób z niepełnosprawnościami i ze szczególnymi potrzebami. Wyznaczone jest również miejsce postojowe dla osób z niepełnosprawnościami. W obiekcie znajduje się również defibrylator AED.

 

 

Ochrona danych osobowych

Zgodnie z art. 13 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27.04.2016 r. informuję, iż Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Gmina Miasta Sopotu z siedzibą przy ul. Tadeusza Kościuszki 25/27, 81-704 Sopot, reprezentowana przez: Prezydenta Miasta Sopotu.
Czytaj dalej...